Vuelta a Castilla y León 2013  |  General Classification    

6th edition

General Classification

12 April 2013 - 14 April 2013

Rider Team Time
1.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team 12h35'03"
2.
Francisco MANCEBO
5 Hour Energy 00'06"
3.
Francesco LASCA
Caja Rural - Seguros RGA 00'09"
4.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel Euskadi 00'11"
5.
Carlos BARBERO CUESTA
Euskadi 00'13"
6.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 00'21"
7.
Evgeny SHALUNOV
Lokosphinx
8.
Fabrice JEANDESBOZ
Sojasun
9.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA
10.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo
11.
Mikhail ANTONOV
Itera - Katusha
12.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Colombia
13.
Edson Arturo CALDERON ERAZO
472 - Colombia 00'25"
14.
Sergio Ferreira SOUSA
Efapel - Glassdrive 00'30"
15.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
Colombia
16.
Christoph PFINGSTEN
Cycling Team de Rijke - Shanks
17.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi
18.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel Euskadi
19.
Juan VILLEGAS
472 - Colombia 00'36"
20.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team 00'37"
21.
Juan Ernesto CHAMORRO CHITAN
472 - Colombia
22.
César FONTE
Efapel - Glassdrive
23.
David BELDA GARCÍA
Burgos BH - Castilla y Leon
24.
Alexis VUILLERMOZ
Sojasun
25.
Wilson Alexander MARENTES TORRES
Colombia 00'47"
26.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Colombia 00'52"
27.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Burgos BH - Castilla y Leon
28.
Sergey POMOSHNIKOV
Rusvelo 00'55"
29.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
472 - Colombia 01'04"
30.
Roy SENTJENS
Cycling Team de Rijke - Shanks 01'06"
31.
Nuno RIBEIRO
Efapel - Glassdrive 01'10"
32.
Huub DUYN
Cycling Team de Rijke - Shanks 01'11"
33.
Taylor SHELDEN
5 Hour Energy 01'21"
34.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi
35.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Cycling Team de Rijke - Shanks 01'46"
36.
Nikolai TRUSOV
Cycling Team de Rijke - Shanks 02'18"
37.
Jérémie GALLAND
Sojasun 02'26"
38.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural - Seguros RGA 02'40"
39.
Pavel KOCHETKOV
Rusvelo 02'41"
40.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Lokosphinx 02'57"
41.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team 03'00"
42.
Gennady TATARINOV
Rusvelo 03'03"
43.
Julien EL FARES
Sojasun 03'10"
44.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Colombia 03'22"
45.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos BH - Castilla y Leon 03'34"
46.
Vladimir KARPETS
Movistar Team 03'55"
47.
Robert SWEETING
5 Hour Energy 04'21"
48.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 04'23"
49.
Kirill SVESHNIKOV
Lokosphinx 04'29"
50.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team 04'42"
51.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Efapel - Glassdrive 04'46"
52.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
472 - Colombia 04'50"
53.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
Colombia 05'18"
54.
Sylwester SZMYD
Movistar Team 05'30"
55.
Max JENKINS
5 Hour Energy 05'43"
56.
Ever Alexander RIVERA GUERRERO
472 - Colombia 05'45"
57.
Hernâni BRÔCO
Efapel - Glassdrive 05'46"
58.
Marsh COOPER
Optum p/b Kelly Benefit Strategies 06'03"
59.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi 06'10"
60.
Eloy TERUEL ROVIRA
Movistar Team 06'48"
61.
Robert VREČER
Euskaltel Euskadi 07'15"
62.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 07'21"
63.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx 07'29"
64.
Aleksey RYBALKIN
Lokosphinx 07'32"
65.
Maxime MÉDEREL
Sojasun
66.
Sergey SHILOV
Lokosphinx 07'45"
67.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk 08'02"
68.
Serguei KLIMOV
Rusvelo 08'06"
69.
Haritz ORBE URRUTIA
Euskadi 08'10"
70.
Igor MERINO CORTAZAR
Euskadi 08'18"
71.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Cycling Team de Rijke - Shanks 08'39"
72.
Brice FEILLU
Sojasun 08'43"
73.
Victor DE LA PARTE
SP Tableware 08'51"
74.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
SP Tableware 09'05"
75.
Alex CANDELARIO
Optum p/b Kelly Benefit Strategies 09'26"
76.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi
77.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA 09'36"
78.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Burgos BH - Castilla y Leon 12'03"
79.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware 12'14"
80.
David LELAY
Sojasun 13'08"
81.
Sebastian SALAS
Optum p/b Kelly Benefit Strategies 14'04"
82.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk 14'24"
83.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi 14'48"
84.
Nathaniel ENGLISH
5 Hour Energy 14'56"
85.
James STEMPER
5 Hour Energy 14'59"
86.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Euskaltel Euskadi 15'11"
87.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos BH - Castilla y Leon 15'16"
88.
Michael FRIEDMAN
Optum p/b Kelly Benefit Strategies 15'37"
89.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi 16'51"
90.
Ken HANSON
Optum p/b Kelly Benefit Strategies 16'57"
91.
Igor BOEV
Rusvelo 17'27"
92.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 17'30"
93.
Artem OVECHKIN
Rusvelo 17'33"
94.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk 19'50"
95.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA 20'31"
96.
Peter VAN DIJK
SP Tableware 20'49"
97.
Jesse ANTHONY
Optum p/b Kelly Benefit Strategies 21'16"
98.
Ilnur ZAKARIN
Rusvelo 21'18"
99.
Jon LARRINAGA MUGURUZA
Euskadi 22'18"
100.
Boris SHPILEVSKY
RTS - Santic Racing Team 23'07"
101.
Paul POUX
Sojasun 23'22"
102.
Dario HERNANDEZ ILLANA
Burgos BH - Castilla y Leon 24'16"
103.
David WILLIAMS
5 Hour Energy 24'27"
104.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware 24'54"
105.
Juan Pablo VALENCIA
Colombia 24'57"
106.
Panagiotis CHATZAKIS
SP Tableware 28'06"
107.
Yelko GOMEZ
Caja Rural - Seguros RGA 28'37"
108.
Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA
Colombia 34'32"
109.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi