Tour Down Under - 2013

15th edition

Stage 3. Unley - Stirling , 139 km    

24 January 2013

Rider Team Time
1.
Tom Jelte SLAGTER
Belkin Pro Cycling Team 3h36'46"
2.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge
3.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
4.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
5.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
6.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team
7.
Simone PONZI
Astana Pro Team
8.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida
9.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
10.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel Euskadi
11.
Wilco KELDERMAN
Belkin Pro Cycling Team
12.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
13.
Rafael VALLS FERRI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
14.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale
15.
George BENNETT
Radioshack Leopard
16.
Jussi VEIKKANEN
FDJ.fr
17.
Robert HUNTER
Garmin Sharp
18.
Ben HERMANS
Radioshack Leopard
19.
Adam HANSEN
Lotto Belisol
20.
Jack BAUER
Garmin Sharp
21.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
22.
Bernard SULZBERGER
Drapac Cycling
23.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel Euskadi
24.
Tiago MACHADO
Radioshack Leopard
25.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo - Tinkoff
26.
Jonathan CANTWELL
Team Saxo - Tinkoff
27.
Andrey KASHECHKIN
Astana Pro Team
28.
Kenny ELISSONDE
FDJ.fr 08"
29.
Jürgen ROELANDTS
Lotto Belisol 11"
30.
Peter VELITS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 12"
31.
Adam PHELAN
Drapac Cycling
32.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano 18"
33.
Cristiano SALERNO
Cannondale Pro Cycling 21"
34.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 26"
35.
Lachlan MORTON
Garmin Sharp 30"
36.
Zakkari DEMPSTER
Team NetAPP - Endura
37.
André GREIPEL
Lotto Belisol 33"
38.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale 42"
39.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
40.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
41.
Manuele MORI
Lampre - Merida
42.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr 46"
43.
David TANNER
Belkin Pro Cycling Team 50"
44.
Jordan KERBY
Christina Watches - Onfone 52"
45.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 57"
46.
Cameron WURF
Cannondale Pro Cycling 01'14"
47.
Elia FAVILLI
Lampre - Merida 01'21"
48.
Gregory HENDERSON
Lotto Belisol
49.
Stuart O'GRADY
Orica GreenEdge 01'25"
50.
Mark RENSHAW
Belkin Pro Cycling Team 01'29"
51.
Mickaël DELAGE
FDJ.fr 01'31"
52.
Steele VON HOFF
Garmin Sharp 01'35"
53.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
54.
Bert GRABSCH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
55.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano 01'58"
56.
Yann HUGUET
Team Argos - Shimano
57.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling 02'07"
58.
Jérôme PINEAU
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
59.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge 03'43"
60.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team 04'08"
61.
Steve MORABITO
BMC Racing Team 04'11"
62.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
63.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
64.
Calvin WATSON
65.
Jay MCCARTHY
Team Saxo - Tinkoff
66.
Damien HOWSON
Orica GreenEdge
67.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team 04'31"
68.
Stefano AGOSTINI
Cannondale Pro Cycling
69.
Jens VOIGT
Radioshack Leopard
70.
Jack BOBRIDGE
Belkin Pro Cycling Team
71.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling
72.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel Euskadi
73.
Federico CANUTI
Cannondale Pro Cycling
74.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
75.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
76.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
77.
William BONNET
FDJ.fr
78.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
79.
Maxim IGLINSKIY
Astana Pro Team
80.
Frantisek RABON
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
81.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
82.
Christopher JUUL JENSEN
Team Saxo - Tinkoff
83.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge 05'55"
84.
Simone STORTONI
Lampre - Merida
85.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano
86.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo - Tinkoff 06'36"
87.
Willem WAUTERS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
88.
Jonas AHLSTRAND
Team Argos - Shimano
89.
Matthew LLOYD
Lampre - Merida
90.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
91.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
92.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
93.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale
94.
Maarten TJALLINGII
Belkin Pro Cycling Team 07'21"
95.
Tyler FARRAR
Garmin Sharp
96.
Bernhard EISEL
Sky Procycling
97.
Graeme BROWN
Belkin Pro Cycling Team
98.
Ian STANNARD
Sky Procycling
99.
Nathan HAAS
Garmin Sharp 07'34"
100.
Jesse SERGENT
Radioshack Leopard
101.
Marcel SIEBERG
Lotto Belisol
102.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
103.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
104.
Brian VANDBORG
Cannondale Pro Cycling
105.
Anthony GIACOPPO
Huon Salmon - Genesys Wealth Advisers
106.
Laurent DIDIER
Radioshack Leopard
107.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel Euskadi
108.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi
109.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
110.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
111.
Boy VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
112.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi
113.
Marcel KITTEL
Team Argos - Shimano
114.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team
115.
William CLARKE
Team Argos - Shimano 08'48"
116.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol 09'04"
117.
Tim WELLENS
Lotto Belisol
118.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 11'47"
119.
Kenny VAN HUMMEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
120.
Barry MARKUS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
121.
Juraj SAGAN
Cannondale Pro Cycling
122.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale 15'13"
123.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team 16'47"
124.
Andy SCHLECK
Radioshack Leopard
125.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
126.
Luke ROWE
Sky Procycling
127.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
128.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff 19'39"
129.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
130.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel Euskadi 21'36"