Tour de Pologne - 2013

5th edition

General classification

27 July 2013 - 3 August 2013

Rider Team Time
1.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 31h58'07"
2.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel Euskadi 13"
3.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 16"
4.
Rafal MAJKA
Team Saxo - Tinkoff 26"
5.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 51"
6.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
7.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 01'14"
8.
Ivan BASSO
Cannondale Pro Cycling 01'38"
9.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 02'35"
10.
Chris Anker SÖRENSEN
Team Saxo - Tinkoff 02'50"
11.
Robert KIŠERLOVSKI
Radioshack Leopard 02'56"
12.
Ben HERMANS
Radioshack Leopard 02'57"
13.
Dominik NERZ
BMC Racing Team 03'12"
14.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team 03'25"
15.
Alex HOWES
Garmin Sharp 04'33"
16.
Kenny ELISSONDE
FDJ.fr 05'44"
17.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano 06'04"
18.
Sergei CHERNETSKI
Katusha 08'01"
19.
Vladimir GUSEV
Katusha 08'02"
20.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia 10'10"
21.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice 11'18"
22.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Cannondale Pro Cycling 14'12"
23.
Cameron WURF
Cannondale Pro Cycling 17'58"
24.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 20'08"
25.
Luis León SANCHEZ GIL
Belkin Pro Cycling Team 20'26"
26.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Lampre - Merida 21'10"
27.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol 22'22"
28.
Georg PREIDLER
Team Argos - Shimano 22'31"
29.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 27'08"
30.
Paul VOSS
Team NetAPP - Endura 28'14"
31.
Kristof VANDEWALLE
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 28'16"
32.
Gianluca BRAMBILLA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 29'26"
33.
Oliver ZAUGG
Team Saxo - Tinkoff 30'20"
34.
Maciej PATERSKI
Cannondale Pro Cycling 33'07"
35.
Michal GOLAS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 34'02"
36.
Thomas PETERSON
Team Argos - Shimano 34'27"
37.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 34'51"
38.
Leopold KONIG
Team NetAPP - Endura 35'20"
39.
Tomasz MARCZYNSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 38'02"
40.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 38'47"
41.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 41'01"
42.
Angel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 41'04"
43.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 41'15"
44.
Jeffry Johan ROMERO CORREDOR
Colombia 41'56"
45.
Michele SCARPONI
Lampre - Merida 46'38"
46.
Mathias FRANK
BMC Racing Team 48'34"
47.
Rigoberto URAN URAN
Sky Procycling 53'32"
48.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling 54'05"
49.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi 56'08"
50.
Sandy CASAR
FDJ.fr 57'41"
51.
Thomas DEKKER
Garmin Sharp 59'06"
52.
Adrian SAEZ
Euskaltel Euskadi 59'42"
53.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 1h02'54"
54.
Daniele RATTO
Cannondale Pro Cycling 1h02'58"
55.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 1h03'41"
56.
Petr IGNATENKO
Katusha 1h03'54"
57.
Cristiano SALERNO
Cannondale Pro Cycling 1h04'00"
58.
Jussi VEIKKANEN
FDJ.fr 1h06'18"
59.
Grega BOLE
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h06'28"
60.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin Sharp 1h06'41"
61.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 1h07'44"
62.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ.fr 1h09'02"
63.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel Euskadi 1h11'11"
64.
Jelle VANENDERT
Lotto Belisol 1h11'35"
65.
Pawel CIESLIK
Bank BGZ 1h11'39"
66.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura 1h13'22"
67.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida 1h14'26"
68.
Fabian CANCELLARA
Radioshack Leopard 1h15'07"
69.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural - Seguros RGA 1h15'22"
70.
Maurits LAMMERTINK
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h16'25"
71.
Yaroslav POPOVYCH
Radioshack Leopard 1h16'43"
72.
Bert Jan LINDEMAN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h16'59"
73.
Vicente REYNES MIMO
Lotto Belisol 1h19'18"
74.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Euskaltel Euskadi 1h19'47"
75.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Polsat Polkowice 1h22'34"
76.
Daniel SCHORN
Team NetAPP - Endura 1h22'57"
77.
Arnaud COURTEILLE
FDJ.fr 1h23'45"
78.
Dirk BELLEMAKERS
Lotto Belisol 1h24'54"
79.
Winner ANACONA GOMEZ
Lampre - Merida 1h25'03"
80.
David TANNER
Belkin Pro Cycling Team 1h25'34"
81.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura 1h29'27"
82.
Cedric PINEAU
FDJ.fr 1h32'35"
83.
Kamil GRADEK
BDC - Marcpol Team 1h32'43"
84.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol 1h37'04"
85.
Stef CLEMENT
Belkin Pro Cycling Team 1h37'16"
86.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura 1h37'42"
87.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team 1h39'34"
88.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge 1h40'20"
89.
Thor HUSHOVD
BMC Racing Team 1h41'26"
90.
Sylvester SZMYD
Movistar Team 1h42'28"
91.
Jesse SERGENT
Radioshack Leopard 1h43'20"
92.
Timothy DUGGAN
Team Saxo - Tinkoff 1h46'29"
93.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Argos - Shimano 1h47'05"
94.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice 1h49'11"
95.
Luka MEZGEC
Team Argos - Shimano 1h50'12"
96.
Danny PATE
Sky Procycling 1h53'11"
97.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia 1h53'35"
98.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge 2h01'33"
99.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Colombia 2h01'41"
100.
Robert WAGNER
Belkin Pro Cycling Team 2h02'27"
101.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team 2h02'49"
102.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale 2h06'17"
103.
Jacob RATHE
Garmin Sharp 2h07'59"
104.
Lukasz BODNAR
Bank BGZ 2h13'43"
105.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 2h15'01"
106.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale 2h16'08"
107.
Pawel FRANCZAK
Team Wibatech - Brzeg 2h18'16"
108.
Steele VON HOFF
Garmin Sharp 2h21'47"
109.
Cheng JI
Team Argos - Shimano 2h34'14"