Milano - Torino - 2013

93rd edition

193.5 km

2 October 2013

Rider Team Time
1.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 4h21'02"
2.
Rafal MAJKA
Team Saxo - Tinkoff 03"
3.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Katusha 05"
4.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 07"
5.
Alberto CONTADOR VELASCO
Team Saxo - Tinkoff 11"
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 15"
7.
Mauro FINETTO
Vini Fantini - Selle Italia
8.
Thomas VOECKLER
Team Europcar
9.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia
10.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela
11.
Daniel MARTIN
Garmin Sharp 24"
12.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
13.
Patrick FACCHINI
Androni Giocattoli - Venezuela
14.
Giampaolo CARUSO
Katusha
15.
Chris Anker SÖRENSEN
Team Saxo - Tinkoff
16.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela 41"
17.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha
18.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team 50"
19.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo 58"
20.
Marcel WYSS
IAM Cycling 01'00"
21.
Paul VOSS
Team NetAPP - Endura
22.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling
23.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia 01'08"
24.
Johann TSCHOPP
IAM Cycling 01'10"
25.
Ben HERMANS
Radioshack Leopard 01'15"
26.
Sergio PARDILLA BELLON
MTN - Qhubeka 01'17"
27.
Riccardo CHIARINI
Androni Giocattoli - Venezuela 01'23"
28.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice
29.
Jose Joao PIMENTA COSTA MENDES
Team NetAPP - Endura
30.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela
31.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Radioshack Leopard
32.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 01'32"
33.
Stefano LOCATELLI
Bardiani Valvole - CSF Inox 01'45"
34.
Edoardo ZARDINI
Bardiani Valvole - CSF Inox 01'55"
35.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 02'10"
36.
Gustav Erik LARSSON
IAM Cycling
37.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale
38.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida 02'27"
39.
Donato DE IESO
Bardiani Valvole - CSF Inox
40.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura
41.
Alexander RYBAKOV
Rusvelo 03'04"
42.
Cyril GAUTIER
Team Europcar
43.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Radioshack Leopard
44.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela
45.
Reto HOLLENSTEIN
IAM Cycling 03'11"
46.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale
47.
Vladimir GUSEV
Katusha 03'16"
48.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida
49.
Fabio TABORRE
Vini Fantini - Selle Italia 03'21"
50.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 03'26"
51.
Manuele MORI
Lampre - Merida 03'32"
52.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team
53.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 03'45"
54.
Jarlinson PANTANO GOMEZ
Colombia 04'02"
55.
Thomas DAMUSEAU
Team Argos - Shimano 04'49"
56.
Georg PREIDLER
Team Argos - Shimano
57.
Luca MAZZANTI
Vini Fantini - Selle Italia 05'03"
58.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
59.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
60.
Bjorn THURAU
Team Europcar
61.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka 05'15"
62.
Jan BAKELANTS
Radioshack Leopard 05'20"
63.
Matthew BUSCHE
Radioshack Leopard 05'40"
64.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha
65.
Caleb FAIRLY
Garmin Sharp 06'36"
66.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
67.
Andrey KASHECHKIN
Astana Pro Team
68.
Pavel KOCHETKOV
Rusvelo 06'57"
69.
Lukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 08'02"
70.
Michael ROGERS
Team Saxo - Tinkoff 08'07"
71.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
72.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 08'20"
73.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
74.
Mattia POZZO
Vini Fantini - Selle Italia 08'30"
75.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
76.
Sergey POMOSHNIKOV
Rusvelo
77.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Venezuela
78.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
79.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida
80.
Juan Pablo VALENCIA
Colombia
81.
Ilnur ZAKARIN
Rusvelo
82.
Petr IGNATENKO
Katusha
83.
Nicola DAL SANTO
Ceramica Flaminia - Fondriest
84.
Maurits LAMMERTINK
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
85.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Colombia
86.
Simone STORTONI
Lampre - Merida
87.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura
88.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka
89.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia
90.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
91.
Thomas LÖVKVIST
IAM Cycling
92.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia
93.
George BENNETT
Radioshack Leopard
94.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia
95.
Angelo PAGANI
Bardiani Valvole - CSF Inox
96.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani Valvole - CSF Inox
97.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani Valvole - CSF Inox
98.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka
99.
Jeffry Johan ROMERO CORREDOR
Colombia 10'14"
100.
Stefano PIRAZZI
Bardiani Valvole - CSF Inox 10'33"
101.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice 10'47"
102.
Luka MEZGEC
Team Argos - Shimano
103.
Alexander WETTERHALL
Team NetAPP - Endura
104.
Alex HOWES
Garmin Sharp
105.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
106.
Meron RUSSOM
MTN - Qhubeka
107.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura
108.
Rafael ANDRIATO
Vini Fantini - Selle Italia
109.
Sergei CHERNETSKI
Katusha
110.
Erick ROWSELL
Team NetAPP - Endura
111.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 11'27"
112.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Movistar Team
113.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
114.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
MTN - Qhubeka
115.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
116.
Fabio ARU
Astana Pro Team
117.
Davide GABBURO
CEF
118.
Antonio SANTORO
Ceramica Flaminia - Fondriest
119.
Thomas PETERSON
Team Argos - Shimano
120.
Willem WAUTERS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
121.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Europcar
122.
Luigi MILETTA
Vini Fantini - Selle Italia
123.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo - Tinkoff
124.
Gennady TATARINOV
Rusvelo
125.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale 12'05"