1.1

Coppa Bernocchi 2013

6th edition

Legnano - Legnano 200 km

22 August 2013

Rider Team Time
1.
Sacha MODOLO
Bardiani Valvole - CSF Inox 4h38'35"
2.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
3.
Filippo BAGGIO
Ceramica Flaminia - Fondriest
4.
Andrea PIECHELE
Ceramica Flaminia - Fondriest
5.
Daniele COLLI
Vini Fantini - Selle Italia
6.
Alberto CECCHIN
Team Nippo - De Rosa
7.
Enrico ROSSI
Meridiana - Kamen Team
8.
Simone PONZI
Astana Pro Team
9.
Eugenio ALAFACI
Leopard - Trek Continental Team
10.
Laurens DE VREESE
Topsport Vlaanderen - Baloise
11.
Niccolò BONIFAZIO
Lampre - Merida
12.
Marco ZAMPARELLA
Utensilnord Ora24.eu
13.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka
14.
Pier Paolo DE NEGRI
Vini Fantini - Selle Italia
15.
Sergey SHILOV
Lokosphinx
16.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
17.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Venezuela
18.
Timofey KRITSKIY
Katusha Team
19.
Zico WAEYTENS
Topsport Vlaanderen - Baloise
20.
Igor BOEV
Rusvelo
21.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
22.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Europcar
23.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Baloise
24.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia
25.
Alexander SEROV
Rusvelo
26.
Fabien SCHMIDT
Sojasun
27.
Matteo DI SERAFINO
Androni Giocattoli - Venezuela
28.
Andrea MASCIARELLI
Utensilnord Ora24.eu
29.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Ora24.eu
30.
Piero BAFFI
Leopard - Trek Continental Team
31.
Leonardo PINIZZOTTO
Team Nippo - De Rosa
32.
Andrea ZORDAN
Androni Giocattoli - Venezuela
33.
Enea CAMBIANICA
Lampre - Merida
34.
Luca MAZZANTI
Vini Fantini - Selle Italia
35.
Andrea FEDI
Ceramica Flaminia - Fondriest
36.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia
37.
Pavel BRUTT
Katusha Team
38.
Sonny COLBRELLI
Bardiani Valvole - CSF Inox
39.
Jérémie GALLAND
Sojasun
40.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
41.
Robbie SQUIRE
Amore & Vita
42.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team
43.
Josef ČERNÝ
CCC Polsat Polkowice
44.
Tom THILL
Leopard - Trek Continental Team
45.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
46.
Meron RUSSOM
MTN - Qhubeka
47.
Juan Pablo VALENCIA
Colombia
48.
Nicola DAL SANTO
Ceramica Flaminia - Fondriest
49.
David LELAY
Sojasun
50.
Cristiano MONGUZZI
Vini Fantini - Selle Italia
51.
Alfredo BALLONI
Ceramica Flaminia - Fondriest
52.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
53.
Patrik SINKEWITZ
Meridiana - Kamen Team
54.
Julien EL FARES
Sojasun
55.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
56.
Mauro FINETTO
Vini Fantini - Selle Italia
57.
Ilnur ZAKARIN
Rusvelo
58.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team
59.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela
60.
Maksim RAZUMOV
Itera - Katusha
61.
Brice FEILLU
Sojasun
62.
Simone CAMPAGNARO
Team Nippo - De Rosa
63.
Patrick FACCHINI
Androni Giocattoli - Venezuela
64.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
65.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
MTN - Qhubeka
66.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
67.
Etienne TORTELIER
Sojasun
68.
Frekalsi DEBESAY ABRHA
MTN - Qhubeka
69.
Jan HIRT
Leopard - Trek Continental Team
70.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
71.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team 00'19"
72.
Cyril GAUTIER
Team Europcar 00'21"
73.
Alessandro PRONI
Vini Fantini - Selle Italia 00'38"
74.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia 00'43"
75.
Andrea PALINI
Lampre - Merida
76.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 00'52"
77.
Adriano MALORI
Lampre - Merida 00'59"
78.
Elia FAVILLI
Lampre - Merida
79.
Davide MALACARNE
Team Europcar 01'07"
80.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida 01'15"
81.
Petr IGNATENKO
Katusha Team 01'22"
82.
Jeffry Johan ROMERO CORREDOR
Colombia 01'45"
83.
Angelo PAGANI
Bardiani Valvole - CSF Inox
84.
Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA
Colombia
85.
Stefano PIRAZZI
Bardiani Valvole - CSF Inox
86.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka

Race information

Start, finish: Legnano - Legnano

Distance: 200 km

Date: 22 August 2013