2.HC

Tour de l'Avenir 2013  |  General Classification    

51st edition

General Classification

24 August 2013 - 31 August 2013

Rider Team Time
1.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA 22h00'31"
2.
Adam YATES
00'55"
3.
Patrick KONRAD
Etixx - Ihned 01'07"
4.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Continental Team Astana 01'12"
5.
Oskar SVENDSEN
Joker Merida 01'40"
6.
Davide FORMOLO
02'05"
7.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
472 - Colombia 03'03"
8.
Gavin MANNION
Bontrager Cycling Team
9.
Toms SKUJIŅŠ
Rietumu - Delfin 03'27"
10.
Simon YATES
03'44"
11.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Bretagne - Seche Environnement 03'59"
12.
Tilegen MAIDOS
Continental Team Astana 04'09"
13.
Pierre GOUAULT
04'15"
14.
Daniil FOMINYKH
Continental Team Astana 04'56"
15.
Dylan VAN BAARLE
Rabobank Development Team 05'20"
16.
Rasmus Brandstrup STEREBO
Team Cult Energy 05'21"
17.
Emanuel BUCHMANN
Rad-Net Rose Team 05'26"
18.
Julian ALAPHILIPPE
Etixx - Ihned 05'29"
19.
Clement CHEVRIER
05'31"
20.
Dimitri PEYSKENS
06'05"
21.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Team Plussbank 06'15"
22.
Luka PIBERNIK
Radenska 07'05"
23.
Taylor EISENHART
07'07"
24.
Antonio PEDRERO LOPEZ
07'35"
25.
Derk Abel BECKERINGH
08'31"
26.
Matej MOHORIČ
Sava 10'01"
27.
Dylan TEUNS
Ventilair - Steria Cycling Team
28.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team 10'36"
29.
Emiel DOLFSMA
Rabobank Development Team 11'23"
30.
Adam PHELAN
Drapac Cycling 11'59"
31.
Fredrik Strand GALTA
Team Oster Hus - Ridley 12'09"
32.
Guillaume MARTIN
Sojasun 12'11"
33.
Isiaka CISSÉ
Centre Mondial du Cyclisme 15'50"
34.
Alexis GOUGEARD
17'02"
35.
Till DROBISCH
18'46"
36.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
472 - Colombia 19'49"
37.
Damien HOWSON
Orica GreenEdge 21'05"
38.
Andreas HOFER
Team Vorarlberg 22'26"
39.
Ever Alexander RIVERA GUERRERO
472 - Colombia 22'31"
40.
Dieter BOUVRY
Etixx - Ihned 23'02"
41.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
472 - Colombia 23'22"
42.
Michael VALGREN ANDERSEN
Team Cult Energy 23'51"
43.
Martijn TUSVELD
Rabobank Development Team 24'27"
44.
Mykhailo POLIKARPOV
24'58"
45.
Jasper STUYVEN
Bontrager Cycling Team 25'17"
46.
Felix GROßSCHARTNER
Team Gourmetfein Simplon 25'23"
47.
Magnus CORT NIELSEN
Team Cult Energy 26'17"
48.
Louis VERVAEKE
27'14"
49.
Adrien CHENAUX
Atlas Personal - Jakroo 27'30"
50.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
28'45"
51.
Stefan KÜNG
30'09"
52.
Manuel SENNI
31'02"
53.
Kristian Haugaard JENSEN
Leopard - Trek Continental Team 31'48"
54.
Davide MARTINELLI
33'03"
55.
Raul Costa SEIBEB
Centre Mondial du Cyclisme 33'31"
56.
Bradley LINFIELD
34'09"
57.
Maxat AYAZBAYEV
Continental Team Astana 34'32"
58.
Maximilian WERDA
Team Stölting 36'14"
59.
Nick DOUGALL
36'35"
60.
Andrii BRATASHCHUK
Kolss Cycling Team 36'38"
61.
Sven Erik BYSTRØM
Team Oster Hus - Ridley 37'02"
62.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
472 - Colombia 37'18"
63.
Romain GUILLEMOIS
Team Europcar 37'30"
64.
Jeffrey PERRIN
United States 38'01"
65.
Alistair SLATER
38'08"
66.
Caleb EWAN
38'13"
67.
Samuel SPOKES
Etixx - Ihned 38'15"
68.
Andžs FLAKSIS
Bontrager Cycling Team 38'52"
69.
Simone ANDREETTA
38'53"
70.
Haritz ORBE URRUTIA
Euskadi 39'11"
71.
Mike TEUNISSEN
Rabobank Development Team 39'44"
72.
Gregory DANIEL
41'30"
73.
Rick ZABEL
Rabobank Development Team 41'48"
74.
Mikhail AKIMOV
Helicopters 41'55"
75.
Maximilian KUEN
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 43'11"
76.
Stephen LEECE
43'43"
77.
Jaka BOSTNER
Radenska 44'08"
78.
Simone STERBINI
46'34"
79.
Mark DZAMASTAGIC
Sava 47'02"
80.
Roman SEMYONOV
Continental Team Astana 49'17"
81.
Sondre Holst ENGER
Team Plussbank 49'43"
82.
Gabriel CHAVANNE
49'55"
83.
Sean DE BIE
Leopard - Trek Continental Team 50'58"
84.
Viktor MANAKOV
Rusvelo 51'12"
85.
Kristoffer SKJERPING
Joker Merida 51'40"
86.
Calvin WATSON
52'57"
87.
Johannes Christoffel NEL
55'22"
88.
Owain DOULL
58'12"
89.
Liam BERTAZZO
59'22"
90.
Māris BOGDANOVIČS
Alpha Baltic - UnityMarathons.com 59'44"
91.
Tim MIKELJ
Sava 59'45"
92.
Joseph PERRETT
Team IG - Sigma Sport 1h00'19"
93.
Lasse Norman HANSEN
Blue Water Cycling 1h00'59"
94.
Simon PELLAUD
1h02'06"
95.
Volodymyr DZHUS
ISD Continental Team 1h04'09"
96.
Jure BITENC
Sava 1h04'10"
97.
Carlos BARBERO CUESTA
Euskadi 1h06'15"
98.
Mário GONZÁLEZ SALAS
1h06'17"
99.
Colin STÜSSI
1h07'47"
100.
Jan DIETEREN
Team Stölting 1h08'18"
101.
Oleksandr GOLOVASH
Kolss Cycling Team 1h12'11"
102.
Jānis DAKTERIS
Team Differdange - Losch 1h14'15"
103.
Krisjanis BEITANS
Rietumu - Delfin 1h16'13"
104.
Krists NEILANDS
Rietumu - Delfin 1h22'05"