Giro d'Italia - 2014

97th edition

Stage 13. Fossano - Rivarolo Canavese , 157 km    

23 May 2014

Rider Team Time
1.
Marco CANOLA
Bardiani CSF 3h37'20"
2.
Jackson RODRIGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
3.
Angelo TULIK
Team Europcar
4.
Nacer BOUHANNI
FDJ.fr 11"
5.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
6.
Elia VIVIANI
Cannondale
7.
Luka MEZGEC
Team Giant - Shimano
8.
Ben SWIFT
Team Sky
9.
Tyler FARRAR
Garmin Sharp
10.
Borut BOZIC
Astana Pro Team
11.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
12.
Daniele COLLI
Neri Sottoli
13.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol
14.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia
15.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
16.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
17.
Andrea FEDI
Neri Sottoli
18.
Wilco KELDERMAN
Belkin - Pro Cycling Team
19.
Jos VAN EMDEN
Belkin - Pro Cycling Team
20.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Venezuela
21.
Alessandro PETACCHI
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
22.
Vladimir GUSEV
Team Katusha
23.
Tony HUREL
Team Europcar
24.
Rigoberto URAN URAN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
25.
Jan POLANC
Lampre - Merida
26.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
27.
Rafal MAJKA
Tinkoff - Saxo
28.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
29.
Maarten TJALLINGII
Belkin - Pro Cycling Team
30.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
31.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
32.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
33.
Sebastien CHAVANEL
FDJ.fr
34.
Thomas DEKKER
Garmin Sharp
35.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
36.
Georg PREIDLER
Team Giant - Shimano
37.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
38.
Robert KIŠERLOVSKI
Trek Factory Racing
39.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
40.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Venezuela
41.
Davide MALACARNE
Team Europcar
42.
Gianluca BRAMBILLA
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
43.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
BMC Racing Team
44.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
45.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
46.
Iljo KEISSE
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
47.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
48.
Wout POELS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
49.
Matteo RABOTTINI
Neri Sottoli
50.
Ryder HESJEDAL
Garmin Sharp
51.
Fabio ARU
Astana Pro Team
52.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
53.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
54.
Dario CATALDO
Team Sky
55.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Sky
56.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
57.
Maxime MONFORT
Lotto Belisol
58.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
59.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
60.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Garmin Sharp
61.
David TANNER
Belkin - Pro Cycling Team
62.
Tim WELLENS
Lotto Belisol
63.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team
64.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela
65.
Paolo LONGO BORGHINI
Cannondale
66.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
67.
Lars Ytting BAK
Lotto Belisol
68.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
69.
Ivan BASSO
Cannondale
70.
Bjorn THURAU
Team Europcar
71.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida
72.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
73.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
74.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team
75.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Neri Sottoli
76.
Sander ARMEE
Lotto Belisol
77.
Danilo HONDO
Trek Factory Racing
78.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
79.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia
80.
Alexandre GENIEZ
FDJ.fr
81.
Jay MCCARTHY
Tinkoff - Saxo
82.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
83.
Jarlinson PANTANO GOMEZ
Colombia
84.
Pawel POLJANSKI
Tinkoff - Saxo
85.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
86.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
87.
Christopher SUTTON
Team Sky
88.
Martijn KEIZER
Belkin - Pro Cycling Team
89.
Evgeni PETROV
Tinkoff - Saxo
90.
Marc GOOS
Belkin - Pro Cycling Team
91.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Colombia
92.
Matteo BONO
Lampre - Merida
93.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky
94.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Colombia
95.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
96.
Mauro FINETTO
Neri Sottoli
97.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
98.
Oscar GATTO
Cannondale
99.
Daniele RATTO
Cannondale 31"
100.
Rick FLENS
Belkin - Pro Cycling Team 33"
101.
Jeffry Johan ROMERO CORREDOR
Colombia 38"
102.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
103.
Nicolas ROCHE
Tinkoff - Saxo 41"
104.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar
105.
Alan MARANGONI
Cannondale 50"
106.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
107.
Philip DEIGNAN
Team Sky
108.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr 54"
109.
Daniel OSS
BMC Racing Team
110.
Johan LE BON
FDJ.fr
111.
Tom VEELERS
Team Giant - Shimano 57"
112.
Gert DOCKX
Lotto Belisol 01'12"
113.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
114.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
115.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 01'16"
116.
Simon GESCHKE
Team Giant - Shimano 01'25"
117.
Albert TIMMER
Team Giant - Shimano 01'27"
118.
Dylan VAN BAARLE
Garmin Sharp 01'29"
119.
Nathan HAAS
Garmin Sharp
120.
Bert DE BACKER
Team Giant - Shimano
121.
Kenny DE HAES
Lotto Belisol
122.
Yonder Eduardo GODOY
Androni Giocattoli - Venezuela
123.
Simone PONZI
Neri Sottoli
124.
Bernhard EISEL
Team Sky
125.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
126.
Perrig QUEMENEUR
Team Europcar
127.
Winner ANACONA GOMEZ
Lampre - Merida
128.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge 01'36"
129.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 01'38"
130.
Adam HANSEN
Lotto Belisol
131.
Francis MOUREY
FDJ.fr 01'48"
132.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
133.
Romain SICARD
Team Europcar
134.
Luca PAOLINI
Team Katusha
135.
Adriano MALORI
Movistar Team
136.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
137.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 01'52"
138.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
139.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha
140.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
141.
Johnny HOOGERLAND
Androni Giocattoli - Venezuela 01'55"
142.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida 02'13"
143.
Ivan SANTAROMITA
Orica GreenEdge
144.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida
145.
Michel KOCH
Cannondale
146.
Maxim BELKOV
Team Katusha
147.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
148.
Jussi VEIKKANEN
FDJ.fr
149.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia 02'22"
150.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
151.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
152.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
153.
Pieter SERRY
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 02'25"
154.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo 02'34"
155.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Venezuela 03'45"
156.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela
157.
Thomas DE GENDT
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 03'57"
158.
Laurent PICHON
FDJ.fr 04'41"
159.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Team Katusha 05'18"
160.
Arnaud COURTEILLE
FDJ.fr
161.
Riccardo ZOIDL
Trek Factory Racing
162.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 06'31"
163.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
164.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
165.
Manuele MORI
Lampre - Merida 06'37"
166.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team
167.
Moreno MOSER
Cannondale
168.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela
169.
Julian David ARREDONDO MORENO
Trek Factory Racing
170.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Colombia
171.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Shimano 06'40"
172.
Jetse BOL
Belkin - Pro Cycling Team
173.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol
174.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge 07'01"