Driedaagse De Panne 2014  |  Stage 1. De Panne - Zottegem   

38th edition

201 km, 1 April 2014

Rider Team Time
1.
Peter SAGAN
Cannondale 4h29'39"
2.
Oscar GATTO
Cannondale
3.
Kenneth VANBILSEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
4.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
5.
Laurens DE VREESE
Wanty - Groupe Gobert
6.
Mauro FINETTO
Neri Sottoli
7.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar
8.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
9.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
10.
Sander CORDEEL
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
11.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 00'03"
12.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr 00'11"
13.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
14.
Marcel KITTEL
Team Giant - Shimano 00'19"
15.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha
16.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
17.
Kenny DEHAES
Lotto Belisol
18.
Kenny VAN HUMMEL
Androni Giocattoli - Venezuela
19.
Davide VIGANO
Caja Rural - Seguros RGA
20.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
21.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
22.
Frederique ROBERT
Wanty - Groupe Gobert
23.
Joeri STALLAERT
Veranclassic - Doltcini
24.
Rafael Mattos ANDRIATO
Neri Sottoli
25.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
26.
Alexander PORSEV
Team Katusha
27.
Daniele COLLI
Neri Sottoli
28.
Kristijan KOREN
Cannondale
29.
Marco COLEDAN
Bardiani CSF
30.
Alessandro BAZZANA
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
31.
Mark RENSHAW
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
32.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
33.
James VANLANDSCHOOT
Wanty - Groupe Gobert
34.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
35.
Youcef REGUIGUI
MTN - Qhubeka
36.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
37.
Rob RUIJGH
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
38.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
39.
Timothy STEVENS
Team 3M
40.
Jonas AHLSTRAND
Team Giant - Shimano
41.
Jaap DE MAN
Team 3M
42.
Scott THWAITES
Team NetAPP - Endura
43.
Kevin HULSMANS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
44.
Johan LE BON
FDJ.fr
45.
Yves LAMPAERT
Topsport Vlaanderen - Baloise
46.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha
47.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
48.
Tom VEELERS
Team Giant - Shimano
49.
Valentin IGLINSKIY
Astana Pro Team
50.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
51.
Jan GHYSELINCK
Wanty - Groupe Gobert
52.
Johnny HOOGERLAND
Androni Giocattoli - Venezuela
53.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
54.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
55.
Omar FRAILE MATARRANZ
Caja Rural - Seguros RGA
56.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
57.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Venezuela
58.
Matthias KRIZEK
Cannondale
59.
Antonio PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela
60.
Jarl SALOMEIN
Topsport Vlaanderen - Baloise
61.
Stijn STEELS
Topsport Vlaanderen - Baloise
62.
Fernando GRIJALBA
Caja Rural - Seguros RGA
63.
Zakkari DEMPSTER
Team NetAPP - Endura
64.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
65.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
66.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Shimano
67.
Elia FAVILLI
Lampre - Merida
68.
John MURPHY
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
69.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA
70.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
71.
Fabio SABATINI
Cannondale
72.
Patrick FACCHINI
Androni Giocattoli - Venezuela
73.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
74.
Maciej BODNAR
Cannondale
75.
Jonas VAN GENECHTEN
Lotto Belisol
76.
David BOUCHER
FDJ.fr
77.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
78.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Baloise
79.
Ralf MATZKA
Team NetAPP - Endura
80.
Jérôme COUSIN
Team Europcar
81.
Yohann GENE
Team Europcar
82.
Antoine DUCHESNE
Team Europcar
83.
Alan MARANGONI
Cannondale
84.
Sebastiaan POT
Team 3M
85.
Vegard BREEN
Lotto Belisol
86.
Pim LIGTHART
Lotto Belisol
87.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ.fr
88.
Marco CANOLA
Bardiani CSF
89.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
90.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
91.
Paolo COLONNA
Bardiani CSF
92.
Marco HALLER
Team Katusha
93.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
94.
Yannick MARTINEZ
Team Europcar
95.
Dennis VAN NIEKERK
MTN - Qhubeka
96.
Bert DE BACKER
Team Giant - Shimano
97.
Albert TIMMER
Team Giant - Shimano
98.
Rüdiger SELIG
Team Katusha
99.
Andrea ZORDAN
Androni Giocattoli - Venezuela 00'32"
100.
Luca PAOLINI
Team Katusha
101.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
102.
Dimitri MURAVYEV
Astana Pro Team 01'00"
103.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge
104.
Edward KING
Cannondale
105.
Wouter MOL
Veranclassic - Doltcini 01'49"
106.
Nicola TESTI
Androni Giocattoli - Venezuela
107.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge 01'55"
108.
Sam LENNERTZ
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
109.
Mickaël DELAGE
FDJ.fr 02'11"
110.
Edward THEUNS
Topsport Vlaanderen - Baloise 03'38"
111.
Daniel SUMMERHILL
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 04'14"
112.
Martijn MAASKANT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
113.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
114.
Alexander RYBAKOV
Team Katusha
115.
Andrea PALINI
Lampre - Merida 05'18"
116.
Roberto DE PATRE
Neri Sottoli 05'27"
117.
Filippo FORTIN
Bardiani CSF
118.
Kurt GEYSEN
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 07'26"
119.
Joren SEGERS
Team 3M
120.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge
121.
Egidijus JUODVALKIS
Team 3M
122.
Johann VAN ZYL
MTN - Qhubeka
123.
Michael VINGERLING
Team 3M
124.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
125.
Morgan LAMOISSON
Team Europcar
126.
Danilo NAPOLITANO
Wanty - Groupe Gobert
127.
Niccolò BONIFAZIO
Lampre - Merida
128.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr
129.
William BONNET
FDJ.fr
130.
Ken HANSON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
131.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
132.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka
133.
Sea Keong LOH
Team Giant - Shimano
134.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural - Seguros RGA
135.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA
136.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
137.
Sébastien ROSSELER
Veranclassic - Doltcini 08'52"
138.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
139.
Luca DODI
Lampre - Merida
140.
Luke KEOUGH
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
141.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Shimano
142.
Tim DE TROYER
Wanty - Groupe Gobert
143.
Giorgio BRAMBILLA
Veranclassic - Doltcini
144.
Kris BOECKMANS
Lotto Belisol 08'55"
145.
Kevin PEETERS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
146.
Andrea DAL COL
Neri Sottoli 10'34"
147.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
148.
Ramon CARRETERO
Neri Sottoli
149.
Nick WYNANTS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
150.
Francesco CHICCHI
Neri Sottoli 10'36"
151.
Mattia POZZO
Neri Sottoli
152.
Frekalsi DEBESAY ABRHA
MTN - Qhubeka
153.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
154.
Alphonse VERMOTE
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
155.
Gorik GARDEYN
Veranclassic - Doltcini
156.
Emiel VERMEULEN
Team 3M
157.
Sean DE BIE
Lotto Belisol
158.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
159.
Blaž JARC
Team NetAPP - Endura
160.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura
161.
Tom GOOVAERTS
Veranclassic - Doltcini
162.
Tom DEVRIENDT
Team 3M
163.
Sascha WEBER
Veranclassic - Doltcini
164.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
165.
Bradley POTGIETER
MTN - Qhubeka

Stage information

Start, finish: Stage 1. De Panne - Zottegem

Distance: 201 km

Date: 1 April 2014