Driedaagse De Panne 2014  |  Stage 2. Zottegem - Koksijde   

38th edition

206 km, 2 April 2014

Rider Team Time
1.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida 4h28'15"
2.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
3.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha
4.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
5.
Danilo NAPOLITANO
Wanty - Groupe Gobert
6.
Daniele COLLI
Neri Sottoli
7.
Alessandro BAZZANA
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
8.
Marcel KITTEL
Team Giant - Shimano
9.
Kenneth VANBILSEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
10.
Marco CANOLA
Bardiani CSF
11.
James VANLANDSCHOOT
Wanty - Groupe Gobert
12.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
13.
Mauro FINETTO
Neri Sottoli
14.
Yves LAMPAERT
Topsport Vlaanderen - Baloise
15.
Vegard BREEN
Lotto Belisol
16.
Antonio PARRINELLO
Androni Giocattoli - Venezuela
17.
Oscar GATTO
Cannondale
18.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
19.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
20.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
21.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar
22.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
23.
Alexander PORSEV
Team Katusha
24.
Rob RUIJGH
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
25.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
26.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ.fr
27.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Baloise
28.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
29.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 00'05"
30.
Mickaël DELAGE
FDJ.fr 00'23"
31.
Luca PAOLINI
Team Katusha 01'17"
32.
Sébastien ROSSELER
Veranclassic - Doltcini 01'29"
33.
Kenny DEHAES
Lotto Belisol 03'17"
34.
Timothy STEVENS
Team 3M
35.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
36.
Joeri STALLAERT
Veranclassic - Doltcini
37.
Kevin PEETERS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
38.
Emiel VERMEULEN
Team 3M
39.
Youcef REGUIGUI
MTN - Qhubeka
40.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha
41.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
42.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Venezuela
43.
Edward THEUNS
Topsport Vlaanderen - Baloise
44.
Sebastiaan POT
Team 3M
45.
Roberto DE PATRE
Neri Sottoli
46.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
47.
Rafael Mattos ANDRIATO
Neri Sottoli
48.
David BOUCHER
FDJ.fr
49.
Gorik GARDEYN
Veranclassic - Doltcini
50.
Valentin IGLINSKIY
Astana Pro Team
51.
John MURPHY
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
52.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
53.
Ken HANSON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
54.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Shimano
55.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
56.
Fabio SABATINI
Cannondale
57.
Filippo FORTIN
Bardiani CSF
58.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
59.
Marco COLEDAN
Bardiani CSF
60.
Jarl SALOMEIN
Topsport Vlaanderen - Baloise
61.
Stijn STEELS
Topsport Vlaanderen - Baloise
62.
Johan LE BON
FDJ.fr
63.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
64.
Jaap DE MAN
Team 3M
65.
Maciej BODNAR
Cannondale
66.
Luke KEOUGH
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
67.
Jonas VAN GENECHTEN
Lotto Belisol
68.
Sander CORDEEL
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
69.
Kristijan KOREN
Cannondale
70.
Mark RENSHAW
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
71.
Daniel SUMMERHILL
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
72.
Elia FAVILLI
Lampre - Merida
73.
Andrea PALINI
Lampre - Merida
74.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
75.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
76.
Alan MARANGONI
Cannondale
77.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
78.
Laurens DE VREESE
Wanty - Groupe Gobert
79.
Jan GHYSELINCK
Wanty - Groupe Gobert
80.
Tim DE TROYER
Wanty - Groupe Gobert
81.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA
82.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
83.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge
84.
Egidijus JUODVALKIS
Team 3M
85.
Edward KING
Cannondale
86.
Jonas AHLSTRAND
Team Giant - Shimano
87.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
88.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
89.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
90.
Antoine DUCHESNE
Team Europcar
91.
Jérôme COUSIN
Team Europcar
92.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr
93.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
94.
Francesco CHICCHI
Neri Sottoli
95.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
96.
Tom VEELERS
Team Giant - Shimano
97.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA
98.
Dimitri MURAVYEV
Astana Pro Team
99.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge
100.
Pim LIGTHART
Lotto Belisol
101.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
102.
Marco HALLER
Team Katusha
103.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura
104.
Rüdiger SELIG
Team Katusha
105.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Shimano
106.
Davide VIGANO
Caja Rural - Seguros RGA
107.
Yohann GENE
Team Europcar
108.
Mattia POZZO
Neri Sottoli
109.
Albert TIMMER
Team Giant - Shimano 05'34"
110.
Kurt GEYSEN
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 16'08"
111.
Frekalsi DEBESAY ABRHA
MTN - Qhubeka
112.
Frederique ROBERT
Wanty - Groupe Gobert
113.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
114.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
115.
Sascha WEBER
Veranclassic - Doltcini
116.
Tom GOOVAERTS
Veranclassic - Doltcini
117.
Luca DODI
Lampre - Merida
118.
Paolo COLONNA
Bardiani CSF
119.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
120.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
121.
Nicola TESTI
Androni Giocattoli - Venezuela
122.
Ramon CARRETERO
Neri Sottoli
123.
Morgan LAMOISSON
Team Europcar
124.
Andrea DAL COL
Neri Sottoli
125.
Omar FRAILE MATARRANZ
Caja Rural - Seguros RGA
126.
Fernando GRIJALBA
Caja Rural - Seguros RGA
127.
Scott THWAITES
Team NetAPP - Endura
128.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
129.
Nick WYNANTS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
130.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
131.
Niccolò BONIFAZIO
Lampre - Merida
132.
Andrea ZORDAN
Androni Giocattoli - Venezuela
133.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
134.
Sean DE BIE
Lotto Belisol
135.
Michael VINGERLING
Team 3M
136.
Joren SEGERS
Team 3M
137.
Sam LENNERTZ
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
138.
Dennis VAN NIEKERK
MTN - Qhubeka
139.
Patrick FACCHINI
Androni Giocattoli - Venezuela
140.
Ralf MATZKA
Team NetAPP - Endura
141.
Bradley POTGIETER
MTN - Qhubeka
142.
Johann VAN ZYL
MTN - Qhubeka
143.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural - Seguros RGA
144.
Alexander RYBAKOV
Team Katusha
145.
Sea Keong LOH
Team Giant - Shimano
146.
Kenny VAN HUMMEL
Androni Giocattoli - Venezuela
147.
Blaž JARC
Team NetAPP - Endura
148.
Wouter MOL
Veranclassic - Doltcini
149.
Yannick MARTINEZ
Team Europcar
150.
Matthias KRIZEK
Cannondale
151.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka
152.
Giorgio BRAMBILLA
Veranclassic - Doltcini
153.
Bert DE BACKER
Team Giant - Shimano
154.
Martijn MAASKANT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
155.
Kris BOECKMANS
Lotto Belisol
156.
Johnny HOOGERLAND
Androni Giocattoli - Venezuela

Stage information

Start, finish: Stage 2. Zottegem - Koksijde

Distance: 206 km

Date: 2 April 2014