2.HC

Giro del Trentino 2014  |  Stage 2. Limone sul Garda - San Giacomo di Brentonico   

38th edition

164.5 km, 23 April 2014

Rider Team Time
1.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 4h25'39"
2.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 00'19"
3.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia
4.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
5.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 00'23"
6.
Fabio ARU
Astana Pro Team 00'26"
7.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela 00'36"
8.
Omar FRAILE MATARRANZ
Caja Rural - Seguros RGA
9.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team 00'38"
10.
Tiago MACHADO
Team NetAPP - Endura
11.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
12.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team
13.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - Merida 00'49"
14.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky 00'50"
15.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 00'55"
16.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA
17.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
18.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
19.
George BENNETT
Cannondale
20.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
21.
Mauro FINETTO
Neri Sottoli 01'09"
22.
Ilnur ZAKARIN
Rusvelo 01'13"
23.
Matteo RABOTTINI
Neri Sottoli
24.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
25.
Sergey LAGUTIN
Rusvelo 01'18"
26.
José João Pimenta da Costa MENDES
Team NetAPP - Endura
27.
Artem OVECHKIN
Rusvelo
28.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 01'26"
29.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka
30.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka 01'28"
31.
Angelo PAGANI
Bardiani CSF
32.
Philip DEIGNAN
Team Sky 01'31"
33.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia
34.
Yonder Eduardo GODOY
Androni Giocattoli - Venezuela 01'46"
35.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura
36.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Neri Sottoli
37.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 01'49"
38.
Ivan BASSO
Cannondale
39.
Patrick FACCHINI
Androni Giocattoli - Venezuela 01'57"
40.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice 01'59"
41.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA 02'30"
42.
Sylwester SZMYD
Movistar Team 02'38"
43.
Davide FORMOLO
Cannondale
44.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
45.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
46.
Bradley WIGGINS
Team Sky 02'46"
47.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela 03'00"
48.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 03'02"
49.
Dario CATALDO
Team Sky 03'30"
50.
Fabio TABORRE
Neri Sottoli
51.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 04'09"
52.
Francesco FAILLI
Neri Sottoli 04'26"
53.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela
54.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Venezuela
55.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
56.
Ian BOSWELL
Team Sky
57.
Valerio CONTI
Lampre - Merida 04'32"
58.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura 04'38"
59.
Donato DE IESO
Bardiani CSF 05'02"
60.
Stefano LOCATELLI
Bardiani CSF
61.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 05'37"
62.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
63.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Team NetAPP - Endura 05'59"
64.
Moreno MOSER
Cannondale 06'02"
65.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura
66.
Cristiano SALERNO
Cannondale 06'14"
67.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 06'20"
68.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 06'49"
69.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
MTN - Qhubeka
70.
Gang XU
Lampre - Merida 06'55"
71.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 07'11"
72.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura 07'27"
73.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
74.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
75.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 07'37"
76.
Samuele CONTI
Neri Sottoli 07'41"
77.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia 07'53"
78.
Giorgio CECCHINEL
Neri Sottoli 08'03"
79.
Adriano MALORI
Movistar Team 08'13"
80.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
81.
Luca DODI
Lampre - Merida 08'18"
82.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Lampre - Merida 09'14"
83.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA
84.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
85.
Damiano CARUSO
Cannondale
86.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team
87.
Evan HUFFMAN
Astana Pro Team
88.
Luigi MILETTA
Neri Sottoli
89.
Alex DOWSETT
Movistar Team
90.
Adrien NIYONSHUTI
MTN - Qhubeka 09'20"
91.
Fernando GRIJALBA
Caja Rural - Seguros RGA 09'59"
92.
Jarosław MARYCZ
CCC Polsat Polkowice 10'12"
93.
Ramon DOMENE REYES
Caja Rural - Seguros RGA
94.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo 10'53"
95.
Serguei KLIMOV
Rusvelo
96.
Artur ERSHOV
Rusvelo 10'55"
97.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
Colombia
98.
Scott THWAITES
Team NetAPP - Endura 11'30"
99.
Daniel OSS
BMC Racing Team 11'49"
100.
Elia FAVILLI
Lampre - Merida
101.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
102.
Maciej PATERSKI
CCC Polsat Polkowice 11'51"
103.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
104.
Josef ČERNÝ
CCC Polsat Polkowice
105.
Andrey SOLOMENNIKOV
Rusvelo
106.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team
107.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka
108.
Alexander SEROV
Rusvelo
109.
Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA
Colombia 12'19"
110.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia
111.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale 13'54"
112.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale
113.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 13'55"
114.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
115.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 19'23"
116.
Rick ZABEL
BMC Racing Team 21'09"
117.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
118.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
119.
Sebastian LANDER
BMC Racing Team
120.
Fabio SABATINI
Cannondale 21'12"
121.
Elia VIVIANI
Cannondale 21'22"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Limone sul Garda - San Giacomo di Brentonico

Race Type: Mountain stage

Distance: 164.5 km

Date: 23 April 2014