Giro del Trentino 2014  |  Stage 4. Val Daone - Monte Bondone   

38th edition

175 km, 25 April 2014

Rider Team Time
1.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team 4h49'39"
2.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 00'10"
3.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela 00'35"
4.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 00'41"
5.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
6.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia
7.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 00'46"
8.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team
9.
Tiago MACHADO
Team NetAPP - Endura 00'49"
10.
Fabio ARU
Astana Pro Team
11.
Bradley WIGGINS
Team Sky 01'04"
12.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 01'44"
13.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka 01'50"
14.
Matteo RABOTTINI
Neri Sottoli 02'05"
15.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 02'41"
16.
George BENNETT
Cannondale 02'44"
17.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team 03'08"
18.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 03'26"
19.
Sergey LAGUTIN
Rusvelo 03'42"
20.
Mauro FINETTO
Neri Sottoli 04'06"
21.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky 04'40"
22.
Eros CAPECCHI
Movistar Team 05'29"
23.
Ivan BASSO
Cannondale
24.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
25.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia
26.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 06'10"
27.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 06'14"
28.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - Merida 06'52"
29.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
30.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura 06'54"
31.
Artem OVECHKIN
Rusvelo 06'58"
32.
Ilnur ZAKARIN
Rusvelo 07'08"
33.
Yonder Eduardo GODOY
Androni Giocattoli - Venezuela 07'52"
34.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice 08'03"
35.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA
36.
José João Pimenta da Costa MENDES
Team NetAPP - Endura 09'38"
37.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 09'45"
38.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 09'56"
39.
Patrick FACCHINI
Androni Giocattoli - Venezuela 10'11"
40.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 10'54"
41.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura
42.
Philip DEIGNAN
Team Sky
43.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 11'41"
44.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF 11'43"
45.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Venezuela 11'54"
46.
Ian BOSWELL
Team Sky 12'14"
47.
Cristiano SALERNO
Cannondale 12'16"
48.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 12'34"
49.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo 13'04"
50.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA 13'36"
51.
Adrien NIYONSHUTI
MTN - Qhubeka
52.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Neri Sottoli 13'50"
53.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 14'54"
54.
Francesco FAILLI
Neri Sottoli 15'16"
55.
Sylwester SZMYD
Movistar Team 16'03"
56.
Damiano CARUSO
Cannondale
57.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
58.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia
59.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela
60.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
61.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team
62.
Angelo PAGANI
Bardiani CSF
63.
Donato DE IESO
Bardiani CSF 16'49"
64.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 18'12"
65.
Artur ERSHOV
Rusvelo
66.
Jarosław MARYCZ
CCC Polsat Polkowice 19'32"
67.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka 19'48"
68.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team 20'37"
69.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela 20'48"
70.
Serguei KLIMOV
Rusvelo 21'05"
71.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
72.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
73.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka 21'46"
74.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Lampre - Merida 26'38"
75.
Gang XU
Lampre - Merida
76.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia 27'25"
77.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale 27'58"
78.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
Colombia 28'05"
79.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura
80.
Moreno MOSER
Cannondale
81.
Dario CATALDO
Team Sky
82.
Adriano MALORI
Movistar Team
83.
Stefano LOCATELLI
Bardiani CSF
84.
Alex DOWSETT
Movistar Team
85.
Samuele CONTI
Neri Sottoli
86.
Maciej PATERSKI
CCC Polsat Polkowice
87.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
88.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA
89.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura
90.
Elia FAVILLI
Lampre - Merida
91.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
92.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
93.
Evan HUFFMAN
Astana Pro Team
94.
Andrey SOLOMENNIKOV
Rusvelo
95.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA
96.
Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA
Colombia
97.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
MTN - Qhubeka
98.
Alexander SEROV
Rusvelo
99.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
100.
Luigi MILETTA
Neri Sottoli
101.
Josef ČERNÝ
CCC Polsat Polkowice
102.
Fabio TABORRE
Neri Sottoli
103.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
104.
Giorgio CECCHINEL
Neri Sottoli
105.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 31'33"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Val Daone - Monte Bondone

Race Type: Mountain stage

Distance: 175 km

Date: 25 April 2014