Giro del Trentino 2014  |  General Classification    

38th edition

General Classification

22 April 2014 - 25 April 2014

Rider Team Time
1.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 14h14'03"
2.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 00'50"
3.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 01'01"
4.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia
5.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 01'06"
6.
Tiago MACHADO
Team NetAPP - Endura 01'07"
7.
Fabio ARU
Astana Pro Team 01'09"
8.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team 01'11"
9.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela 01'26"
10.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team 01'32"
11.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team 03'28"
12.
George BENNETT
Cannondale 03'53"
13.
Matteo RABOTTINI
Neri Sottoli 04'03"
14.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 04'17"
15.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 04'22"
16.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky 05'42"
17.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 05'52"
18.
Mauro FINETTO
Neri Sottoli 06'07"
19.
Bradley WIGGINS
Team Sky 06'26"
20.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 06'37"
21.
Sergey LAGUTIN
Rusvelo 06'41"
22.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka 06'46"
23.
Steve MORABITO
BMC Racing Team 06'50"
24.
Eros CAPECCHI
Movistar Team 07'01"
25.
Ivan BASSO
Cannondale 08'10"
26.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia 08'57"
27.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - Merida 09'01"
28.
Ilnur ZAKARIN
Rusvelo 09'21"
29.
Artem OVECHKIN
Rusvelo 09'44"
30.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice 10'50"
31.
Yonder Eduardo GODOY
Androni Giocattoli - Venezuela 10'55"
32.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA 12'26"
33.
Philip DEIGNAN
Team Sky 12'41"
34.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura 13'07"
35.
José João Pimenta da Costa MENDES
Team NetAPP - Endura 13'18"
36.
Patrick FACCHINI
Androni Giocattoli - Venezuela 13'46"
37.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura 14'02"
38.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 14'52"
39.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 15'07"
40.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA 16'01"
41.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale 17'18"
42.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Neri Sottoli 17'40"
43.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 18'23"
44.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 18'55"
45.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Venezuela 18'58"
46.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 20'37"
47.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 20'45"
48.
Cristiano SALERNO
Cannondale 21'01"
49.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela 21'38"
50.
Francesco FAILLI
Neri Sottoli 22'06"
51.
Sylwester SZMYD
Movistar Team 22'12"
52.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka 22'17"
53.
Angelo PAGANI
Bardiani CSF 22'42"
54.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 23'33"
55.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 25'03"
56.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 25'38"
57.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia 29'04"
58.
Damiano CARUSO
Cannondale 30'03"
59.
Ian BOSWELL
Team Sky 33'32"
60.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 33'47"
61.
Dario CATALDO
Team Sky 34'44"
62.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF 36'24"
63.
Moreno MOSER
Cannondale 36'47"
64.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura 37'53"
65.
Adrien NIYONSHUTI
MTN - Qhubeka 39'03"
66.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 39'25"
67.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo 39'52"
68.
Donato DE IESO
Bardiani CSF 41'13"
69.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Venezuela 41'30"
70.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA 41'50"
71.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team 41'59"
72.
Jarosław MARYCZ
CCC Polsat Polkowice 45'43"
73.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team 45'47"
74.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 46'05"
75.
Adriano MALORI
Movistar Team 46'57"
76.
Fabio TABORRE
Neri Sottoli 48'52"
77.
Stefano LOCATELLI
Bardiani CSF 49'34"
78.
Gang XU
Lampre - Merida 49'42"
79.
Serguei KLIMOV
Rusvelo 49'44"
80.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Lampre - Merida 49'45"
81.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
MTN - Qhubeka 51'01"
82.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura 51'14"
83.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice 51'35"
84.
Artur ERSHOV
Rusvelo 51'45"
85.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka 51'47"
86.
Alex DOWSETT
Movistar Team 52'59"
87.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 53'01"
88.
Evan HUFFMAN
Astana Pro Team 53'15"
89.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 53'27"
90.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
Colombia 55'02"
91.
Alexander SEROV
Rusvelo 55'54"
92.
Maciej PATERSKI
CCC Polsat Polkowice 55'59"
93.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia 56'00"
94.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale
95.
Josef ČERNÝ
CCC Polsat Polkowice 56'54"
96.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale 58'22"
97.
Andrey SOLOMENNIKOV
Rusvelo 58'23"
98.
Samuele CONTI
Neri Sottoli 58'58"
99.
Giorgio CECCHINEL
Neri Sottoli 59'39"
100.
Luigi MILETTA
Neri Sottoli 1h00'41"
101.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team 1h03'02"
102.
Elia FAVILLI
Lampre - Merida 1h03'11"
103.
Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA
Colombia 1h04'25"
104.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 1h10'34"
105.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 1h16'23"