Tour Down Under 2014  |  Stage 4. Unley - Victor Harbor   

16th edition

148.5 km, 24 January 2014

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Lotto Belisol 3h33'07"
2.
Jürgen ROELANDTS
Lotto Belisol
3.
Elia VIVIANI
Cannondale
4.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
5.
Nathan HAAS
Garmin Sharp
6.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
7.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
8.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff - Saxo
9.
Anthony ROUX
FDJ.fr
10.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
11.
Steele VON HOFF
Garmin Sharp
12.
Jonathan CANTWELL
Drapac Professional Cycling
13.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
14.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
15.
Robert GESINK
Belkin - Pro Cycling Team
16.
Geraint THOMAS
Team Sky
17.
Stef CLEMENT
Belkin - Pro Cycling Team
18.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
19.
Simon GESCHKE
Team Giant - Shimano
20.
Rory SUTHERLAND
Tinkoff - Saxo
21.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
22.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
23.
Richie PORTE
Team Sky
24.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
25.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
26.
Adam HANSEN
Lotto Belisol
27.
Nicki SØRENSEN
Tinkoff - Saxo
28.
Laurent DIDIER
Trek Factory Racing
29.
Jack HAIG
Avanti Racing Team
30.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team
31.
Manuele MORI
Lampre - Merida
32.
Jack BAUER
Garmin Sharp
33.
Stig BROECKX
Lotto Belisol
34.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
35.
Caleb FAIRLY
Garmin Sharp
36.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
37.
Egor SILIN
Team Katusha
38.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
39.
Bernard SULZBERGER
Drapac Professional Cycling
40.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
41.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Belisol
42.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
43.
William BONNET
FDJ.fr
44.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
45.
Robbie HUCKER
Drapac Professional Cycling
46.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
47.
Philip DEIGNAN
Team Sky
48.
Cameron WURF
Cannondale
49.
Darren LAPTHORNE
Drapac Professional Cycling
50.
Fränk SCHLECK
Trek Factory Racing
51.
Jack BOBRIDGE
Belkin - Pro Cycling Team
52.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
53.
Thomas DEKKER
Garmin Sharp
54.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
55.
Nathan EARLE
Team Sky
56.
Travis MEYER
Drapac Professional Cycling 19"
57.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
58.
Ian STANNARD
Team Sky 29"
59.
Marcel SIEBERG
Lotto Belisol 39"
60.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge 41"
61.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge 52"
62.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge 56"
63.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 02'28"
64.
Björn THURAU
Team Europcar 13'55"
65.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Shimano
66.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
67.
Nikias ARNDT
Team Giant - Shimano
68.
Mark RENSHAW
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
69.
Graeme BROWN
Belkin - Pro Cycling Team
70.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale
71.
Geoffrey SOUPE
FDJ.fr
72.
Marcel KITTEL
Team Giant - Shimano
73.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
74.
Pierre Henri LECUISINIER
FDJ.fr
75.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
76.
Matej MOHORIČ
Cannondale
77.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
78.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge
79.
Michael VALGREN ANDERSEN
Tinkoff - Saxo
80.
Jens VOIGT
Trek Factory Racing
81.
Julian ALAPHILIPPE
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
82.
Kenny ELISSONDE
FDJ.fr
83.
Thierry HUPOND
Team Giant - Shimano
84.
Bram TANKINK
Belkin - Pro Cycling Team
85.
Koen DE KORT
Team Giant - Shimano
86.
Michal KOLÁR
Tinkoff - Saxo
87.
Jay MCCARTHY
Tinkoff - Saxo
88.
Bradley LINFIELD
89.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
90.
Danny VAN POPPEL
Trek Factory Racing
91.
Lachlan MORTON
Garmin Sharp
92.
Guillaume BOIVIN
Cannondale
93.
Maxim BELKOV
Team Katusha
94.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team
95.
Caleb EWAN
Orica GreenEdge
96.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
97.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
98.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
99.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team
100.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
101.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
102.
Anthony GIACOPPO
Avanti Racing Team
103.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
104.
Mark O'BRIEN
Avanti Racing Team
105.
Rick FLENS
Belkin - Pro Cycling Team
106.
Damien GAUDIN
Ag2r La Mondiale
107.
Lieuwe WESTRA
Astana Pro Team
108.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team
109.
Alexander PORSEV
Team Katusha
110.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
111.
Maxime DANIEL
Ag2r La Mondiale
112.
Jussi VEIKKANEN
FDJ.fr
113.
Arnaud COURTEILLE
FDJ.fr
114.
Matteo BONO
Lampre - Merida
115.
Evan HUFFMAN
Astana Pro Team
116.
Luca WACKERMANN
Lampre - Merida
117.
Wesley SULZBERGER
Drapac Professional Cycling
118.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
119.
Alberto BETTIOL
Cannondale
120.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
121.
Thomas PETERSON
Team Giant - Shimano
122.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar
123.
Kévin REZA
Team Europcar
124.
Matthias KRIZEK
Cannondale
125.
Jérôme COUSIN
Team Europcar
126.
George BENNETT
Cannondale
127.
Neil VAN DER PLOEG
Avanti Racing Team
128.
Luke ROWE
Team Sky
129.
William CLARKE
Drapac Professional Cycling
130.
Bernhard EISEL
Team Sky
131.
Campbell FLAKEMORE
Avanti Racing Team
132.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
133.
Angelo TULIK
Team Europcar
134.
Marco HALLER
Team Katusha

Stage information

Start, finish: Stage 4. Unley - Victor Harbor

Race Type: Sprint stage

Distance: 148.5 km

Date: 24 January 2014