Kuurne - Brussel - Kuurne - 2014

67th edition

Kuurne - Kuurne 197 km

2 March 2014

Rider Team Time
1.
Tom BOONEN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 4h28'50"
2.
Moreno HOFLAND
Belkin - Pro Cycling Team
3.
Sep VANMARCKE
Belkin - Pro Cycling Team
4.
Yves LAMPAERT
Topsport Vlaanderen - Baloise
5.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
6.
Maarten WYNANTS
Belkin - Pro Cycling Team
7.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 02"
8.
Nikolas MAES
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
9.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 04"
10.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin Sharp
11.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha 01'24"
12.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
13.
Baptiste PLANCKAERT
Roubaix Lille Metropole
14.
André GREIPEL
Lotto Belisol
15.
Paul VOSS
Team NetAPP - Endura
16.
Olivier CHEVALIER
Wallonie Bruxelles
17.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Giant - Shimano
18.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
19.
Maxime VANTOMME
Roubaix Lille Metropole
20.
James VANLANDSCHOOT
Wanty - Groupe Gobert
21.
Kevin HULSMANS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
22.
Arnaud DEMARE
FDJ.fr
23.
Gert JOEÄÄR
Cofidis, Solutions Credits
24.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
25.
Tom DERNIES
Wallonie Bruxelles
26.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr
27.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha
28.
Kenneth VANBILSEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
29.
Sebastian LANGEVELD
Garmin Sharp
30.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
31.
Jimmy TURGIS
Roubaix Lille Metropole
32.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha
33.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Baloise
34.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
35.
Florent MOTTET
Wallonie Bruxelles
36.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
37.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
38.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Sky
39.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
40.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
41.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Venezuela
42.
Jempy DRUCKER
Wanty - Groupe Gobert
43.
Maarten TJALLINGII
Belkin - Pro Cycling Team
44.
Ian STANNARD
Team Sky
45.
Bernhard EISEL
Team Sky
46.
Luca PAOLINI
Team Katusha
47.
Bram TANKINK
Belkin - Pro Cycling Team
48.
Roger KLUGE
IAM Cycling
49.
Sander CORDEEL
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
50.
Bert DE BACKER
Team Giant - Shimano 01'31"
51.
Marcel SIEBERG
Lotto Belisol
52.
Roy CURVERS
Team Giant - Shimano
53.
Christian KNEES
Team Sky 03'45"
54.
Lars Ytting BAK
Lotto Belisol
55.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Belisol
56.
Rob RUIJGH
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 04'15"
57.
Kris BOECKMANS
Lotto Belisol 05'44"
58.
Jurgen ROELANDTS
Lotto Belisol
59.
Romain PILLON
Roubaix Lille Metropole 12'13"
60.
Rudy BARBIER
Roubaix Lille Metropole
61.
Edward THEUNS
Topsport Vlaanderen - Baloise
62.
Clément KORETZKY
Bretagne - Seche Environnement
63.
Sebastien CHAVANEL
FDJ.fr
64.
Mickael DELAGE
FDJ.fr
65.
David BOUCHER
FDJ.fr
66.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
67.
Kevin VAN HOOVELS
Team 3M
68.
Tom VEELERS
Team Giant - Shimano
69.
Nicola TESTI
Androni Giocattoli - Venezuela
70.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale
71.
Sean Patrick DOWNEY
AN Post - Chain Reaction
72.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
73.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
74.
Florian SENECHAL
Cofidis, Solutions Credits
75.
Alphonse VERMOTE
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
76.
Tom VAN ASBROECK
Topsport Vlaanderen - Baloise
77.
Laurent VAN DEN BAK
AN Post - Chain Reaction
78.
Pierre Luc PERICHON
Bretagne - Seche Environnement
79.
Joeri STALLAERT
Veranclassic - Doltcini
80.
Jack BAUER
Garmin Sharp
81.
Tyler FARRAR
Garmin Sharp
82.
Steele VON HOFF
Garmin Sharp
83.
Koen DE KORT
Team Giant - Shimano
84.
Adrian KUREK
CCC Polsat Polkowice
85.
Tomasz KIENDYS
CCC Polsat Polkowice
86.
Tim DE TROYER
Wanty - Groupe Gobert
87.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
88.
Kevin PEETERS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
89.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
90.
Maciej PATERSKI
CCC Polsat Polkowice
91.
Mark MCNALLY
AN Post - Chain Reaction
92.
Tim VANSPEYBROECK
Team 3M
93.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
94.
Sebastian LANDER
BMC Racing Team
95.
Sam LENNERTZ
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
96.
Luka MEZGEC
Team Giant - Shimano
97.
Blaz JARC
Team NetAPP - Endura
98.
Julien STASSEN
Wallonie Bruxelles
99.
Barry MARKUS
Belkin - Pro Cycling Team
100.
Robert WAGNER
Belkin - Pro Cycling Team
101.
Jonas AHLSTRAND
Team Giant - Shimano
102.
Benoit JARRIER
Bretagne - Seche Environnement
103.
Christophe LABORIE
Bretagne - Seche Environnement
104.
Scott THWAITES
Team NetAPP - Endura
105.
Zakkari DEMPSTER
Team NetAPP - Endura
106.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura
107.
Dominic KLEMME
IAM Cycling
108.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
109.
Gerry DRUYTS
Team 3M
110.
Michael VINGERLING
Team 3M
111.
Egidijus JUODVALKIS
Team 3M
112.
Alexandre PICHOT
Team Europcar
113.
Angelo TULIK
Team Europcar
114.
Anthony DELAPLACE
Bretagne - Seche Environnement
115.
Jean Marc BIDEAU
Bretagne - Seche Environnement
116.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Cofidis, Solutions Credits
117.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Venezuela
118.
Gabriel RASCH
Team Sky
119.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
120.
Luke ROWE
Team Sky
121.
Robin STENUIT
Wallonie Bruxelles
122.
Tony HUREL
Team Europcar
123.
Boris DRON
Wallonie Bruxelles
124.
Antoine DEMOITIE
Wallonie Bruxelles
125.
Loic PESTIAUX
Wallonie Bruxelles
126.
Jerome COUSIN
Team Europcar
127.
Erwann CORBEL
Bretagne - Seche Environnement
128.
Jan GHYSELINCK
Wanty - Groupe Gobert