Trofeo Laigueglia - 2014

Rider Team Country Time
1. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Lampre - Merida
COL
4h42'16"
2. Andrea PASQUALON Area Zero Pro Team
ITA
11"
3. Sonny COLBRELLI Bardiani CSF
ITA
4. Diego ULISSI Lampre - Merida
ITA
5. Davide VILLELLA Cannondale
ITA
6. Matteo MONTAGUTI Ag2r La Mondiale
ITA
7. Marco MARCATO Cannondale
ITA
8. Matteo RABOTTINI Neri Sottoli
ITA
9. Franco PELLIZOTTI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
10. Mauro FINETTO Neri Sottoli
ITA
11. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Colombia
COL
12. Anthony DELAPLACE Bretagne - Seche Environnement
FRA
13. Sergey POMOSHNIKOV Rusvelo
RUS
14. Guillaume BONNAFOND Ag2r La Mondiale
FRA
15. Fabio TABORRE Neri Sottoli
ITA
16. Nicola GAFFURINI Vega - Hotsand
ITA
17. Axel DOMONT Ag2r La Mondiale
FRA
18. Luca WACKERMANN Lampre - Merida
ITA
19. Paolo CIAVATTA Area Zero Pro Team
ITA
20. Damiano CUNEGO Lampre - Merida
ITA
21. Patrick FACCHINI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
22. Przemyslaw NIEMIEC Lampre - Merida
POL
23. Cristiano SALERNO Cannondale
ITA
16"
24. Jarlinson PANTANO GOMEZ Colombia
COL
25. Angelo PAGANI Bardiani CSF
ITA
18"
26. Carlos Julian QUINTERO NORENA Colombia
COL
20"
27. Davide FORMOLO Cannondale
ITA
39"
28. Fabio CHINELLO Area Zero Pro Team
ITA
02'37"
29. Manuel BELLETTI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
30. Romain FEILLU Bretagne - Seche Environnement
FRA
31. Martin REIMER MTN - Qhubeka
GER
32. Jeffry Johan ROMERO CORREDOR Colombia
COL
33. Enrico FRANZOI Marchiol Emisfero
ITA
34. Rafael ANDRIATO Neri Sottoli
BRA
35. Stefano TONIN Area Zero Pro Team
ITA
36. Matteo COLLODEL Team Idea
ITA
37. Viesturs LUKSEVICS Amore & Vita - Selle SMP
LAT
38. Mads CHRISTENSEN Cult Energy Vital Water
DEN
39. Gianluca MENGARDO Area Zero Pro Team
ITA
40. Alessandro MAZZI Utensilnord
ITA
41. Alessandro MALAGUTI Vini Fantini Nippo
ITA
42. Daniel PAULUS Vini Fantini Nippo
AUT
43. Gediminas BAGDONAS Ag2r La Mondiale
LTU
44. Kanstantsin KLIMIANKOU Amore & Vita - Selle SMP
BLR
45. Leonardo DUQUE Colombia
COL
46. Pier Paolo DE NEGRI Vini Fantini Nippo
ITA
47. Stefan SCHUMACHER Christina Watches - Kuma
GER
48. Christophe LABORIE Bretagne - Seche Environnement
FRA
49. Jay Robert THOMSON MTN - Qhubeka
RSA
50. Vegard Stake LAENGEN Bretagne - Seche Environnement
NOR
51. Pierre Luc PERICHON Bretagne - Seche Environnement
FRA
52. Marco FRAPPORTI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
53. Johann VAN ZYL MTN - Qhubeka
RSA
54. Alessandro PETTITI Team Idea
ITA
55. Lorenzo DI REMIGIO MG Kvis - Wilier
ITA
56. Diego ROSA Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
57. Ben GASTAUER Ag2r La Mondiale
LUX
58. Julian KERN Ag2r La Mondiale
GER
59. Fortunato BALIANI Christina Watches - Kuma
ITA
60. Francesco FAILLI Neri Sottoli
ITA
61. Enrico BARBIN Bardiani CSF
ITA
62. Benoit JARRIER Bretagne - Seche Environnement
FRA
63. Gianfranco ZILIOLI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
64. Edoardo ZARDINI Bardiani CSF
ITA
65. Simone PETILLI Area Zero Pro Team
ITA
66. Niccolo BONIFAZIO Lampre - Merida
ITA
67. Matej MOHORIC Cannondale
SLO
68. Stefano PIRAZZI Bardiani CSF
ITA
02'45"
69. Mirko TEDESCHI Team Idea
ITA
02'50"
70. Davide MUCELLI Meridiana Kamen Team
ITA
71. Francesco Manuel BONGIORNO Bardiani CSF
ITA
72. Matteo BUSATO MG Kvis - Wilier
ITA
73. Enrico ROSSI Christina Watches - Kuma
ITA
74. Simone ANTONINI Marchiol Emisfero
ITA
06'40"
75. Arkimedes ARGUELYES RODRIGES Lokosphinx
RUS
07'43"
76. Leonardo PINIZZOTTO Amore & Vita - Selle SMP
ITA
08'05"
77. Matteo SPREAFICO Team Idea
ITA
78. Gennaro MADDALUNO Utensilnord
ITA
79. Constantino ZABALLA GUTIERREZ Christina Watches - Kuma
ESP
80. Kristian SBARAGLI MTN - Qhubeka
ITA
81. Marc GARBY Christina Watches - Kuma
DEN
82. Troels Ronning VINTHER Cult Energy Vital Water
DEN
83. Andrey SOLOMENNIKOV Rusvelo
RUS
84. Artem TOPCHANYUK Amore & Vita - Selle SMP
UKR
85. Ivan BALYKIN Rusvelo
RUS
86. Evgeny SHALUNOV Lokosphinx
RUS
87. Alexander VDOVIN Lokosphinx
RUS
88. Michael REIHS Cult Energy Vital Water
DEN
89. Juraj SAGAN Cannondale
SVK
90. Emanuel KISERLOVSKI Meridiana Kamen Team
CRO
91. Michael WOODS Amore & Vita - Selle SMP
CAN
92. Alessio CAMILLI Vega - Hotsand
ITA
93. Lasse BOCHMANN LARSEN Cult Energy Vital Water
DEN
94. Alessio TALIANI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
95. Christian DELLE STELLE Team Idea
ITA
96. Alessandro RICCARDI Vega - Hotsand
ITA
97. Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ Colombia
COL
98. Ricardo PICHETTA Team Idea
ITA
99. Luca CHIRICO MG Kvis - Wilier
ITA