World Championships Time Trial - 2014

4th edition

Ponferrada - Ponferrada (ESP) 47.1 km

24 September 2014

Rider Team Time
1.
Bradley WIGGINS
Team Sky 56'25"
2.
Tony MARTIN
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 26"
3.
Tom DUMOULIN
Team Giant - Shimano 40"
4.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 47"
5.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 57"
6.
Adriano MALORI
Movistar Team 01'11"
7.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Lampre - Merida 01'21"
8.
Anton VOROBYEV
Team Katusha 01'29"
9.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura 01'43"
10.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team 01'44"
11.
Tiago MACHADO
Team NetAPP - Endura 01'52"
12.
Jesse SERGENT
Trek Factory Racing 01'57"
13.
Rasmus Christian QUAADE
Team Trefor - Blue Water 02'16"
14.
Artem OVECHKIN
Rusvelo 02'18"
15.
Andrew TALANSKY
Garmin Sharp 02'20"
16.
Maciej BODNAR
Cannondale 02'22"
17.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling 02'28"
18.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team 02'30"
19.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 02'32"
20.
Alex DOWSETT
Movistar Team 02'35"
21.
Alexandr PLIUSCHIN
SkyDive Dubai Pro Cycling Team 02'47"
22.
Nikias ARNDT
Team Giant - Shimano 02'48"
23.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Efapel - Glassdrive 02'52"
24.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing 03'06"
25.
Jérôme COPPEL
Cofidis, Solutions Crédits 03'08"
26.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team 03'11"
27.
Riccardo ZOIDL
Trek Factory Racing 03'15"
28.
Svein TUFT
Orica GreenEdge 03'18"
29.
Petr VAKOČ
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
30.
Dario CATALDO
Team Sky 03'25"
31.
Pieter SERRY
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team 03'30"
32.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 03'31"
33.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Shimano 03'33"
34.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek Factory Racing 03'39"
35.
Matthias BRÄNDLE
IAM Cycling
36.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Solutions Crédits 03'40"
37.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team 03'44"
38.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 03'48"
39.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka 03'49"
40.
Kristijan KOREN
Cannondale 03'50"
41.
Nicolas ROCHE
Tinkoff - Saxo
42.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky 03'52"
43.
Andriy VASYLYUK
Kolss Cycling Team 03'54"
44.
Serghei TVETCOV
Jelly Belly p/b Maxxis 03'56"
45.
Vegard BREEN
Lotto Belisol 04'00"
46.
Winner ANACONA GOMEZ
Lampre - Merida 04'01"
47.
Gatis SMUKULIS
Team Katusha 04'10"
48.
Lars TEUTENBERG
04'12"
49.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin Sharp 04'32"
50.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling 04'33"
51.
Eduardo SEPULVEDA
Bretagne - Seche Environnement 05'11"
52.
Andrei NECHITA
MG Kvis - Wilier 05'33"
53.
Lasse Norman HANSEN
Garmin Sharp 05'50"
54.
Reidar Bohlin BORGERSEN
Team Joker 05'58"
55.
Zsolt DÉR
Utensilnord 06'27"
56.
Matej MOHORIČ
Cannondale 06'46"
57.
Gabor FEJES
06'49"
58.
Oleksandr GOLOVASH
Kolss Cycling Team 08'05"
59.
Elchin ASADOV
Synergy Baku Cycling Project 09'03"
60.
Gustavo Adolfo MINO BAEZ
Start - Trigon Cycling Team 09'46"
61.
Segundo NAVARRETE
Team Ecuador 10'48"
62.
Veli SADIKI
- 13'37"
63.
Gorgy Pop STEFANOV
- 14'33"