Giro della Toscane - 2014

Rider Team Country Time
1. Pieter WEENING Orica GreenEdge
NED
4h41'18"
2. Jérôme BAUGNIES Wanty - Groupe Gobert
BEL
06"
3. Roman MAIKIN Rusvelo
RUS
4. Marco CANOLA Bardiani CSF
ITA
5. Adam YATES Orica GreenEdge
GBR
6. Sergey FIRSANOV Rusvelo
RUS
56"
7. Rasmus GULDHAMMER POULSEN Team Trefor - Blue Water
DEN
01'08"
8. Sergey LAGUTIN Rusvelo
UZB
9. Luca CHIRICO MG Kvis - Wilier
ITA
10. Gianfranco ZILIOLI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
11. Rasmus MYGIND Team Trefor - Blue Water
DEN
01'14"
12. Matteo RABOTTINI Neri Sottoli
ITA
13. Kristian SBARAGLI MTN - Qhubeka
ITA
14. Laurens DE VREESE Wanty - Groupe Gobert
BEL
15. Juan Esteban ARANGO CARVAJAL Colombia
COL
16. Alessio TALIANI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
17. Frederik BACKAERT Wanty - Groupe Gobert
BEL
18. Pier Paolo DE NEGRI Vini Fantini Nippo
ITA
19. Matteo BUSATO MG Kvis - Wilier
ITA
20. Andrea FEDI Neri Sottoli
ITA
21. Nicola GAFFURINI Vega - Hotsand
ITA
22. Tim DE TROYER Wanty - Groupe Gobert
BEL
23. Alessandro BISOLTI Vini Fantini Nippo
ITA
24. Davide MUCELLI Meridiana Kamen Team
ITA
25. Antonio PARRINELLO Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
26. Antonio SANTORO Meridiana Kamen Team
ITA
27. Marco MINNAARD Wanty - Groupe Gobert
NED
28. Tilegen MAIDOS Continental Team Astana
KAZ
29. Felix GROßSCHARTNER Team Gourmetfein Simplon Wels
AUT
30. Paolo CIAVATTA Area Zero Pro Team
ITA
31. Mirko TEDESCHI Team Idea
ITA
32. Francesco FAILLI Neri Sottoli
ITA
33. Davide VILLELLA Cannondale
ITA
34. Maxat AYAZBAYEV Continental Team Astana
KAZ
02'17"
35. Juan Pablo VALENCIA Colombia
COL
02'21"
36. Youcef REGUIGUI MTN - Qhubeka
ALG
02'59"
37. Fabio CHINELLO Area Zero Pro Team
ITA
38. Ivan BALYKIN Rusvelo
RUS
39. Paolo COLONNA Bardiani CSF
ITA
40. Lukas ZELLER Team Gourmetfein Simplon Wels
AUT
41. Nikita PANASSENKO Continental Team Astana
KAZ
42. Patrick KONRAD Team Gourmetfein Simplon Wels
AUT
43. Nicola DAL SANTO Nankang - Fondriest
ITA
44. Thomas Nybo RIIS Team Trefor - Blue Water
DEN
45. Daniele ALDEGHERI MG Kvis - Wilier
ITA
46. Roman SEMYONOV Continental Team Astana
KAZ
47. Ilnur ZAKARIN Rusvelo
RUS
48. Matteo SPREAFICO Team Idea
ITA
49. Andrea PIECHELE Bardiani CSF
ITA
50. Emanuel KISERLOVSKI Meridiana Kamen Team
CRO
51. Donato DE IESO Bardiani CSF
ITA
52. Jonathan PAREDES Colombia
COL
53. Gianluca MENGARDO Area Zero Pro Team
ITA
54. Stefano LOCATELLI Bardiani CSF
ITA
55. Andrey SOLOMENNIKOV Rusvelo
RUS
56. Alessandro MALAGUTI Vini Fantini Nippo
ITA
57. Mirko SELVAGGI Wanty - Groupe Gobert
ITA
58. Gian Marco DI FRANCESCO Vega - Hotsand
ITA
59. Frederik VEUCHELEN Wanty - Groupe Gobert
BEL
60. Diego ROSA Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
61. Ricardo PICHETTA Team Idea
ITA
62. Galym AKHMETOV Continental Team Astana
KAZ
63. Andrei NECHITA MG Kvis - Wilier
ROU
64. Lorenzo ROTA MG Kvis - Wilier
ITA
65. Simone STORTONI Amore & Vita - Selle SMP
ITA
66. Mauro FINETTO Neri Sottoli
ITA
67. Bakhtiyar KOZHATAYEV Continental Team Astana
KAZ
03'05"
68. Riccardo STACCHIOTTI Vini Fantini Nippo
ITA
03'07"
69. Artem TOPCHANYUK Amore & Vita - Selle SMP
UKR
05'03"
70. Johann VAN ZYL MTN - Qhubeka
RSA
05'40"
71. Patrick CLAUSEN Team Trefor - Blue Water
DEN
72. Manuel BELLETTI Androni Giocattoli - Venezuela
ITA
73. Timofey KRITSKIY Rusvelo
RUS
74. Matteo GOZZI Nankang - Fondriest
ITA
75. Blaz FURDI Meridiana Kamen Team
SLO
76. Alfonso FIORENZA Nankang - Fondriest
ITA
77. Aydar ZAKARIN Itera - Katusha
RUS
78. Dennis VAN NIEKERK MTN - Qhubeka
RSA
79. Daniel FODER Team Trefor - Blue Water
DEN