2.HC

Bayern Rundfahrt 2014  |  Stage 3. Grassau - Neusäß   

18th edition

232.7 km, 30 May 2014

Rider Team Time
1.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge 5h43'58"
2.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Giant - Shimano
3.
Alexander PORSEV
Team Katusha
4.
Phil BAUHAUS
Team Stölting
5.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
6.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp
7.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
8.
Davide VIGANO
Caja Rural - Seguros RGA
9.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
10.
Alexander KRIEGER
Team Stuttgart
11.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura
12.
Willy WILLWOHL
LKT Team Brandenburg
13.
Jarosław MARYCZ
CCC Polsat Polkowice
14.
Nikodemus HOLLER
Team Stuttgart
15.
Jan Niklas DROSTE
Team Heizomat
16.
Roger KLUGE
IAM Cycling
17.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
18.
Jack BAUER
Garmin - Sharp
19.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
20.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
21.
Geraint THOMAS
Team Sky
22.
Domenic WEINSTEIN
Rad-Net Rose Team
23.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
24.
Juriy VASYLIV
Team Stölting
25.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
26.
Benoît JARRIER
Bretagne - Seche Environnement
27.
Christian MEIER
Orica - GreenEdge
28.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Shimano
29.
Florian VACHON
Bretagne - Seche Environnement
30.
Eduardo SEPULVEDA
Bretagne - Seche Environnement
31.
Alexander GRAD
Team Heizomat
32.
Warren BARGUIL
Team Giant - Shimano
33.
Brice FEILLU
Bretagne - Seche Environnement
34.
Christian KNEES
Team Sky
35.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura
36.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha
37.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
38.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice
39.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ.fr
40.
Emanuel BUCHMANN
Rad-Net Rose Team
41.
Mathias FRANK
IAM Cycling
42.
Thibaut PINOT
FDJ.fr
43.
Kenny ELISSONDE
FDJ.fr
44.
Thomas DAMUSEAU
Team Giant - Shimano
45.
Nikias ARNDT
Team Giant - Shimano
46.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
47.
Linus GERDEMANN
MTN - Qhubeka
48.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA
49.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
50.
Maximilian WERDA
Team Stölting
51.
Kai KAUTZ
Team Stuttgart
52.
Jérémy ROY
FDJ.fr
53.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA
54.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg
55.
Johannes WEBER
Team Heizomat
56.
Marcel WYSS
IAM Cycling
57.
Lawson CRADDOCK
Team Giant - Shimano
58.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat
59.
Alexey TSATEVITCH
Team Katusha
60.
Arnaud GÉRARD
Bretagne - Seche Environnement
61.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka
62.
Markus EICHLER
Team Stölting
63.
Jan DIETEREN
Team Stölting
64.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge
65.
Gregory RAST
Trek Factory Racing
66.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing
67.
Mario VOGT
Rad-Net Rose Team
68.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
69.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
70.
Marcel WEBER
Team Stuttgart
71.
Peter KENNAUGH
Team Sky
72.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
73.
Steele VON HOFF
Garmin - Sharp
74.
Mirco SAGGIORATO
Team Stölting
75.
Branislau SAMOILAU
CCC Polsat Polkowice
76.
Anthony DELAPLACE
Bretagne - Seche Environnement
77.
Jacobus VENTER
MTN - Qhubeka
78.
Fernando GRIJALBA PÉREZ
Caja Rural - Seguros RGA
79.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting
80.
Florian GUILLOU
Bretagne - Seche Environnement
81.
Julien ESSERS
Team Heizomat
82.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing
83.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
84.
Anton VOROBYEV
Team Katusha
85.
Pavel BRUTT
Team Katusha
86.
Arthur VICHOT
FDJ.fr
87.
Johann TSCHOPP
IAM Cycling
88.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
89.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
90.
Yaroslav POPOVYCH
Trek Factory Racing
91.
Sebastian LANGEVELD
Garmin - Sharp
92.
Jens VOIGT
Trek Factory Racing
93.
Daniel SCHORN
Team NetAPP - Endura
94.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
95.
Luke ROWE
Team Sky
96.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
97.
Fabian CANCELLARA
Trek Factory Racing 00'22"
98.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha 00'23"
99.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka 00'57"
100.
Sam BENNETT
Team NetAPP - Endura 01'00"
101.
Aidis KRUOPIS
Orica - GreenEdge 01'49"
102.
Florenz KNAUER
Team Heizomat
103.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
104.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team
105.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
Caja Rural - Seguros RGA
106.
Marco MATHIS
Rad-Net Rose Team
107.
Thomas PETERSON
Team Giant - Shimano
108.
David MILLAR
Garmin - Sharp
109.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura 03'30"
110.
Max WALSLEBEN
Team Stuttgart 04'30"
111.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg
112.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka 04'57"
113.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg 05'24"
114.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg 05'26"
115.
Moritz SCHAFFNER
Rad-Net Rose Team 05'37"
116.
Ian BOSWELL
Team Sky
117.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale 06'40"
118.
Lasse Norman HANSEN
Garmin - Sharp 06'58"
119.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge
120.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura
121.
Jens MOURIS
Orica - GreenEdge
122.
Julian SCHULZE
LKT Team Brandenburg
123.
Tino THÖMEL
Team Stuttgart
124.
Jack CUMMINGS
Team Stuttgart
125.
Dominic KLEMME
IAM Cycling 08'27"
126.
Fabian BRINTRUP
Rad-Net Rose Team
127.
Stefan DENIFL
IAM Cycling

Stage information

Start, finish: Stage 3. Grassau - Neusäß

Distance: 232.7 km

Date: 30 May 2014