Tirreno - Adriatico 2015  |  Stage 1. Lido di Camaiore I.T.T.   

50th edition

5.4 km, 11 March 2015

Rider Team Time
1.
Adriano MALORI
Movistar Team 06'04"
2.
Fabian CANCELLARA
Trek Factory Racing 01"
3.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 02"
4.
Maciej BODNAR
Tinkoff - Saxo
5.
Matthias BRÄNDLE
IAM Cycling
6.
Daniel OSS
BMC Racing Team 04"
7.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Cannondale - Garmin 05"
8.
Stephen CUMMINGS
MTN - Qhubeka 06"
9.
Peter SAGAN
Tinkoff - Saxo
10.
Johan LE BON
FDJ 08"
11.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
12.
Edvald BOASSON HAGEN
MTN - Qhubeka
13.
Niki TERPSTRA
Etixx - Quick Step
14.
Roger KLUGE
IAM Cycling
15.
Damien GAUDIN
Ag2r La Mondiale 09"
16.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
17.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 10"
18.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek Factory Racing
19.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step
20.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge 11"
21.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team
22.
Wout POELS
Team Sky
23.
Jesse SERGENT
Trek Factory Racing
24.
Steve MORABITO
FDJ
25.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
26.
Lieuwe WESTRA
Astana Pro Team
27.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
28.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
29.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
30.
Mark CAVENDISH
Etixx - Quick Step 12"
31.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
32.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
33.
Elia VIVIANI
Team Sky
34.
Sep VANMARCKE
Team Lotto NL - Jumbo 13"
35.
Tyler FARRAR
MTN - Qhubeka
36.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing
37.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
38.
Thibaut PINOT
FDJ
39.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 14"
40.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
41.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
42.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
43.
Zdenek ŠTYBAR
Etixx - Quick Step
44.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge
45.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
46.
Leopold KÖNIG
Team Sky 15"
47.
Daniele BENNATI
Tinkoff - Saxo
48.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
49.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
50.
Bauke MOLLEMA
Trek Factory Racing
51.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo 16"
52.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
53.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
54.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin
55.
Moreno MOSER
Team Cannondale - Garmin
56.
Alexander PORSEV
Team Katusha 17"
57.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka
58.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
59.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
60.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo 18"
61.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
62.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step
63.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
64.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
65.
Jérémy ROY
FDJ
66.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
67.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo 19"
68.
Nathan HAAS
Team Cannondale - Garmin
69.
Kristijan KOREN
Team Cannondale - Garmin
70.
Pirmin LANG
IAM Cycling
71.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
72.
Ian STANNARD
Team Sky 20"
73.
Sam BENNETT
Bora - Argon 18
74.
Magnus CORT NIELSEN
Orica GreenEdge
75.
Adam YATES
Orica GreenEdge
76.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
77.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
78.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo
79.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal 21"
80.
Ángel VICIOSO ARCOS
Team Katusha
81.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
82.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
83.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
84.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
85.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team 22"
86.
Paul VOSS
Bora - Argon 18
87.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team
88.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
89.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha
90.
Thierry HUPOND
Team Giant - Alpecin
91.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
92.
José João Pimenta da Costa MENDES
Bora - Argon 18 23"
93.
Matthew Harley GOSS
MTN - Qhubeka
94.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
95.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
96.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka
97.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
98.
Alexey TSATEVITCH
Team Katusha 24"
99.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
100.
Cédric PINEAU
FDJ
101.
Marcel AREGGER
IAM Cycling
102.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal
103.
Patrick KONRAD
Bora - Argon 18
104.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing
105.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
106.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 25"
107.
Zakkari DEMPSTER
Bora - Argon 18
108.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling 26"
109.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
110.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Team Katusha
111.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Lampre - Merida
112.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 27"
113.
Jürgen ROELANDTS
Lotto - Soudal
114.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
115.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
116.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
117.
Julian David ARREDONDO MORENO
Trek Factory Racing 28"
118.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
119.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
120.
Pim LIGTHART
Lotto - Soudal
121.
Ivan SANTAROMITA
Orica GreenEdge 29"
122.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
123.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
124.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
125.
Yoann OFFREDO
FDJ 30"
126.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar
127.
Bartosz HUZARSKI
Bora - Argon 18
128.
Tom VEELERS
Team Giant - Alpecin
129.
Luca PAOLINI
Team Katusha
130.
Daniel MARTIN
Team Cannondale - Garmin
131.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
132.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 31"
133.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
134.
Björn THURAU
Bora - Argon 18
135.
Yannick MARTINEZ
Team Europcar
136.
Manuele MORI
Lampre - Merida
137.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Colombia
138.
Cristiano SALERNO
Bora - Argon 18 32"
139.
Tony HUREL
Team Europcar
140.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
141.
Mark RENSHAW
Etixx - Quick Step
142.
Pierre ROLLAND
Team Europcar 33"
143.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team 34"
144.
Yaroslav POPOVYCH
Trek Factory Racing
145.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
146.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
147.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia 35"
148.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar
149.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
150.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka 36"
151.
Kevin DE WEERT
Team Lotto NL - Jumbo
152.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
153.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
154.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling 37"
155.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Colombia
156.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Colombia 38"
157.
Alex Norberto CANO ARDILA
Colombia
158.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia
159.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Colombia 39"
160.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
161.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
162.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
163.
Giovanni BERNAUDEAU
Team Europcar 40"
164.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo
165.
Maxime MÉDEREL
Team Europcar 42"
166.
Luka PIBERNIK
Lampre - Merida 43"
167.
Laurens TEN DAM
Team Lotto NL - Jumbo 44"
168.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha
169.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
170.
Tom LEEZER
Team Lotto NL - Jumbo
171.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF 48"
172.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Ag2r La Mondiale
173.
Dennis VANENDERT
Lotto - Soudal 49"
174.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
175.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Colombia 01'00"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Lido di Camaiore I.T.T.

Race Type: Prologue

Distance: 5.4 km

Date: 11 March 2015