Tour de Suisse 2015  |  Stage 3. Flims - Schwarzenbach   

79th edition

193.2 km, 16 June 2015

Rider Team Time
1.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge 4h36'00"
2.
Peter SAGAN
Tinkoff - Saxo
3.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
4.
John DEGENKOLB
Team Giant - Alpecin
5.
Jasper STUYVEN
Trek Factory Racing
6.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Team Katusha
7.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
8.
Thibaut PINOT
FDJ
9.
Matteo TRENTIN
Etixx - Quick Step
10.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo
11.
Tom DUMOULIN
Team Giant - Alpecin
12.
Enrico GASPAROTTO
Wanty - Groupe Gobert
13.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
14.
Warren BARGUIL
Team Giant - Alpecin
15.
Julian David ARREDONDO MORENO
Trek Factory Racing
16.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
17.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
18.
Sep VANMARCKE
Team Lotto NL - Jumbo
19.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
20.
Steve MORABITO
FDJ
21.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
22.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
23.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
24.
Simon ŠPILAK
Team Katusha
25.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
26.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
27.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
28.
Geraint THOMAS
Team Sky
29.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida
30.
Bob JUNGELS
Trek Factory Racing
31.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal
32.
Francis DE GREEF
Wanty - Groupe Gobert
33.
Marco MINNAARD
Wanty - Groupe Gobert
34.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
35.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Team Cannondale - Garmin
36.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale
37.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
38.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha
39.
Michał GOŁAŚ
Etixx - Quick Step
40.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
41.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step 40"
42.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge 50"
43.
Laurens TEN DAM
Team Lotto NL - Jumbo 51"
44.
Rafał MAJKA
Tinkoff - Saxo
45.
Lawrence WARBASSE
IAM Cycling
46.
Fränk SCHLECK
Trek Factory Racing
47.
Marco HALLER
Team Katusha 01'18"
48.
Michael ALBASINI
Orica GreenEdge
49.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
50.
Marco MARCATO
Wanty - Groupe Gobert 02'04"
51.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 02'14"
52.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 02'37"
53.
Mirko SELVAGGI
Wanty - Groupe Gobert
54.
Daniele BENNATI
Tinkoff - Saxo
55.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
56.
Luka PIBERNIK
Lampre - Merida
57.
Borut BOŽIČ
Astana Pro Team
58.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
59.
Valerio CONTI
Lampre - Merida
60.
Christian KNEES
Team Sky
61.
Martin ELMIGER
IAM Cycling
62.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice
63.
Michael VALGREN ANDERSEN
Tinkoff - Saxo
64.
Benjamin KING
Team Cannondale - Garmin
65.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling
66.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
67.
Michał KWIATKOWSKI
Etixx - Quick Step
68.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
69.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
70.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 03'21"
71.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo 04'08"
72.
Michael MØRKØV
Tinkoff - Saxo
73.
Vegard BREEN
Lotto - Soudal
74.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin
75.
Zdenek ŠTYBAR
Etixx - Quick Step
76.
Jérôme COPPEL
IAM Cycling
77.
Dmitriy KOZONTCHUK
Team Katusha
78.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ 04'49"
79.
Jérémy ROY
FDJ
80.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 05'13"
81.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge 06'42"
82.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 08'15"
83.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
84.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
85.
Matthias BRÄNDLE
IAM Cycling
86.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
87.
Koen DE KORT
Team Giant - Alpecin
88.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin
89.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
90.
Georg PREIDLER
Team Giant - Alpecin
91.
Tom LEEZER
Team Lotto NL - Jumbo
92.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
93.
Adriano MALORI
Movistar Team
94.
Gregory RAST
Trek Factory Racing
95.
Laurent DIDIER
Trek Factory Racing
96.
Matti BRESCHEL
Tinkoff - Saxo
97.
Alberto BETTIOL
Team Cannondale - Garmin
98.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
99.
Damien GAUDIN
Ag2r La Mondiale
100.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
101.
Moreno MOSER
Team Cannondale - Garmin
102.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
103.
Fabian CANCELLARA
Trek Factory Racing 13'40"
104.
Cameron MEYER
Orica GreenEdge
105.
Mark CAVENDISH
Etixx - Quick Step 16'49"
106.
Lars Petter NORDHAUG
Team Sky
107.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Lampre - Merida
108.
Matej MOHORIČ
Team Cannondale - Garmin
109.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing
110.
William BONNET
FDJ
111.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale
112.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
113.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
114.
Adrian HONKISZ
CCC Sprandi Polkowice
115.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
116.
Simone ANTONINI
Wanty - Groupe Gobert
117.
Manuel SENNI
BMC Racing Team
118.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
119.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
120.
Jacopo GUARNIERI
Team Katusha
121.
Mark RENSHAW
Etixx - Quick Step
122.
Dries DEVENYNS
IAM Cycling
123.
Stefan SCHUMACHER
CCC Sprandi Polkowice
124.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team
125.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky
126.
Kenny DEHAES
Lotto - Soudal
127.
Jürgen ROELANDTS
Lotto - Soudal
128.
Tom VAN ASBROECK
Team Lotto NL - Jumbo
129.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
130.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
131.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
132.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
133.
Carter JONES
Team Giant - Alpecin
134.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
135.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
136.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
137.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha
138.
Alex HOWES
Team Cannondale - Garmin
139.
Bernhard EISEL
Team Sky
140.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge
141.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff - Saxo
142.
Arnaud DÉMARE
FDJ
143.
Mike TEUNISSEN
Team Lotto NL - Jumbo
144.
Pavel BRUTT
Tinkoff - Saxo
145.
Danny PATE
Team Sky
146.
Arthur VICHOT
FDJ
147.
Niccolò BONIFAZIO
Lampre - Merida
148.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert 23'12"
149.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team

Stage information

Start, finish: Stage 3. Flims - Schwarzenbach

Distance: 193.2 km

Date: 16 June 2015