Giro d'Italia - 2015

98th edition

Stage 12. Imola - Vicenza , 190 km    

21 May 2015

Rider Team Time
1.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team 4h22'50"
2.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo 03"
3.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
4.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin
5.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
6.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
7.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 06"
8.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale
9.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal
10.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
11.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step
12.
Richie PORTE
Team Sky
13.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
14.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
15.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
16.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
17.
Leopold KONIG
Team Sky 11"
18.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
19.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
20.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
21.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
22.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
23.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
24.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
25.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
26.
Fabio ARU
Astana Pro Team
27.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
28.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
29.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
30.
Alexandre GENIEZ
FDJ 19"
31.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice 29"
32.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge
33.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 38"
34.
Amael MOINARD
BMC Racing Team 43"
35.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing 47"
36.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'00"
37.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 01'09"
38.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini 01'27"
39.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step 01'33"
40.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team 01'42"
41.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 01'47"
42.
Mauro FINETTO
Southeast 02'34"
43.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling 02'44"
44.
Francis MOUREY
FDJ 04'39"
45.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo 05'28"
46.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha 05'31"
47.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
48.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 05'41"
49.
Diego ROSA
Astana Pro Team
50.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 05'55"
51.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 06'09"
52.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge 07'01"
53.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin 07'08"
54.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team 08'07"
55.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 08'31"
56.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
57.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
58.
Cédric PINEAU
FDJ
59.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
60.
Jan POLANC
Lampre - Merida
61.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
62.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo
63.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
64.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
65.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
66.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
67.
Kevin REZA
FDJ
68.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
69.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
70.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
71.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
72.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team 08'46"
73.
Manuele MORI
Lampre - Merida 08'49"
74.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 09'07"
75.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida 09'18"
76.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 09'32"
77.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 09'55"
78.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal 10'22"
79.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
80.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing 10'33"
81.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec 10'46"
82.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin 10'51"
83.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step 10'54"
84.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal 13'36"
85.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
86.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
87.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
88.
Elia FAVILLI
Southeast
89.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
90.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
91.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
92.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
93.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
94.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
95.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin 14'15"
96.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec 15'52"
97.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal 16'00"
98.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
99.
Alexander PORSEV
Team Katusha
100.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
101.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin
102.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
103.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
104.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
105.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo 16'15"
106.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
107.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
108.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
109.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff - Saxo
110.
Luca PAOLINI
Team Katusha 16'23"
111.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 16'33"
112.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing 16'39"
113.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo 17'01"
114.
Francesco GAVAZZI
Southeast 17'21"
115.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
116.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
117.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
118.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
119.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
120.
Alessandro PETACCHI
Southeast
121.
Matteo BUSATO
Southeast
122.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
123.
Kenny ELISSONDE
FDJ
124.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
125.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
126.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
127.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
128.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
129.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
130.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
131.
Jérôme PINEAU
IAM Cycling
132.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
133.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
134.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
135.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
136.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
137.
Gregory HENDERSON
Lotto - Soudal
138.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
139.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
140.
Elia VIVIANI
Team Sky
141.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
Team Cannondale - Garmin
142.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
143.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
144.
Maxim BELKOV
Team Katusha
145.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
146.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
147.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
148.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
149.
Eugert ZHUPA
Southeast
150.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
151.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
152.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
153.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
154.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
155.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
156.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
157.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team
158.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
159.
Gang XU
Lampre - Merida
160.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
161.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo
162.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
163.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
164.
Bernhard EISEL
Team Sky
165.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
166.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
167.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
168.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
169.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
170.
Anthony ROUX
FDJ
171.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
172.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
173.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
174.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
175.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
176.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
177.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
178.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
179.
Roger KLUGE
IAM Cycling
180.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
181.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
182.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
183.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
184.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF