GT

Giro d'Italia 2015  |  Stage 14. Treviso - Valdobbiadene I.T.T.   

98th edition

59.4 km, 23 May 2015

Rider Team Time
1.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 1h17'52"
2.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 12"
3.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo 14"
4.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale 23"
5.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo 01'09"
6.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 01'17"
7.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal 01'25"
8.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing 01'26"
9.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 01'27"
10.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge 01'36"
11.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling 01'41"
12.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
13.
Leopold KÖNIG
Team Sky 01'44"
14.
Stef CLEMENT
IAM Cycling 01'45"
15.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 01'48"
16.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin 01'58"
17.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 02'08"
18.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 02'16"
19.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin 02'28"
20.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 02'37"
21.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice 02'40"
22.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling 02'43"
23.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step 02'45"
24.
Alexander PORSEV
Team Katusha 02'47"
25.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky 02'49"
26.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo 02'52"
27.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo 02'53"
28.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo 02'59"
29.
Fabio ARU
Astana Pro Team 03'01"
30.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha 03'08"
31.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team 03'12"
32.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge 03'13"
33.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team 03'17"
34.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team 03'18"
35.
Maxim BELKOV
Team Katusha 03'22"
36.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 03'27"
37.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky 03'32"
38.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 03'34"
39.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal 03'42"
40.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo 03'45"
41.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
42.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
43.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo 03'52"
44.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 03'54"
45.
Diego ROSA
Astana Pro Team 03'56"
46.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 03'57"
47.
Alexandre GENIEZ
FDJ 04'00"
48.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice 04'09"
49.
Elia VIVIANI
Team Sky 04'12"
50.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini 04'13"
51.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step 04'14"
52.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
53.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec 04'17"
54.
Yury TROFIMOV
Team Katusha 04'19"
55.
Richie PORTE
Team Sky 04'20"
56.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge 04'23"
57.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice 04'25"
58.
Mauro FINETTO
Southeast 04'28"
59.
Anthony ROUX
FDJ
60.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha 04'30"
61.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal
62.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Ag2r La Mondiale 04'34"
63.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin 04'35"
64.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini 04'37"
65.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha 04'54"
66.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 04'56"
67.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 04'57"
68.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
69.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 05'03"
70.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice 05'04"
71.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal 05'11"
72.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ 05'15"
73.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
74.
Jérôme PINEAU
IAM Cycling 05'24"
75.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 05'35"
76.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin 05'39"
77.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 05'40"
78.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 05'41"
79.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin 05'43"
80.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 05'53"
81.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge 05'57"
82.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team 06'01"
83.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky 06'04"
84.
Francesco GAVAZZI
Southeast 06'06"
85.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
86.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin 06'12"
87.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team 06'13"
88.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 06'17"
89.
Jan POLANC
Lampre - Merida 06'23"
90.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
91.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 06'32"
92.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec 06'33"
93.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 06'35"
94.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin 06'36"
95.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 06'38"
96.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo 06'39"
97.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
98.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 06'46"
99.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team 06'50"
100.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo 06'55"
101.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 07'00"
102.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
103.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice 07'01"
104.
Matteo BUSATO
Southeast 07'02"
105.
Francis MOUREY
FDJ 07'05"
106.
Elia FAVILLI
Southeast 07'06"
107.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
108.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team 07'13"
109.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo 07'14"
110.
Manuele MORI
Lampre - Merida 07'17"
111.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step 07'19"
112.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo 07'22"
113.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing 07'27"
114.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 07'29"
115.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing 07'30"
116.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff - Saxo 07'40"
117.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
118.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha 07'41"
119.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo 07'45"
120.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step 07'46"
121.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 07'49"
122.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing 07'56"
123.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
124.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing 08'08"
125.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 08'13"
126.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing 08'14"
127.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 08'19"
128.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 08'20"
129.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF 08'24"
130.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
Team Cannondale - Garmin 08'25"
131.
Arnaud COURTEILLE
FDJ 08'27"
132.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
133.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 08'32"
134.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida 08'35"
135.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini 08'37"
136.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step 08'43"
137.
Eugert ZHUPA
Southeast 08'44"
138.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team 08'45"
139.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 08'47"
140.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 08'56"
141.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin 09'08"
142.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge 09'12"
143.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin 09'15"
144.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
145.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice 09'16"
146.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini 09'19"
147.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 09'24"
148.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step 09'25"
149.
Rick ZABEL
BMC Racing Team 09'32"
150.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida 09'37"
151.
Cédric PINEAU
FDJ 09'38"
152.
Luca PAOLINI
Team Katusha 09'39"
153.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
154.
Kévin REZA
FDJ 09'43"
155.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec 09'48"
156.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
157.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 09'49"
158.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 09'53"
159.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin 09'54"
160.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin 09'58"
161.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 10'08"
162.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida 10'09"
163.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 10'10"
164.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 10'14"
165.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin 10'16"
166.
Alessandro PETACCHI
Southeast 10'18"
167.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec 10'23"
168.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec 10'29"
169.
Roger KLUGE
IAM Cycling 10'34"
170.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 10'39"
171.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team 10'41"
172.
Gang XU
Lampre - Merida 10'57"
173.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 11'21"
174.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge 11'41"
175.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling 11'56"
176.
Kenny ELISSONDE
FDJ 12'21"
177.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF 12'34"
178.
Bernhard EISEL
Team Sky 12'48"
179.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin 14'29"

Stage information

Start, finish: Stage 14. Treviso - Valdobbiadene I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 59.4 km

Date: 23 May 2015