Giro d'Italia - 2015

98th edition

Stage 18. Melide (SUI) - Verbania , 172 km    

28 May 2015

Rider Team Time
1.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team 4h04'14"
2.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 47"
3.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling 01'01"
4.
Matteo BUSATO
Southeast
5.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
6.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
7.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
8.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
9.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin 02'42"
10.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 03'55"
11.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin 06'05"
12.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo
13.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin 06'37"
14.
Alexandre GENIEZ
FDJ 07'18"
15.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
16.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
17.
Leopold KONIG
Team Sky
18.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
19.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
20.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
21.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal
22.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
23.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
24.
Fabio ARU
Astana Pro Team
25.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
26.
Kenny ELISSONDE
FDJ
27.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
28.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
29.
Maxim BELKOV
Team Katusha
30.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 11'34"
31.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
32.
Mauro FINETTO
Southeast 14'45"
33.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
34.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
35.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
36.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
37.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
38.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
39.
Diego ROSA
Astana Pro Team
40.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
41.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
42.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step
43.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
44.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale
45.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
46.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
47.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
48.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
49.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
50.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
51.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin
52.
Francis MOUREY
FDJ
53.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 19'33"
54.
Jan POLANC
Lampre - Merida 21'10"
55.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
56.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
57.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
58.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
59.
Anthony ROUX
FDJ
60.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
Team Cannondale - Garmin
61.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
62.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team
63.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
64.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
65.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
66.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
67.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
68.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
69.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
70.
Roger KLUGE
IAM Cycling
71.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
72.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
73.
Francesco GAVAZZI
Southeast
74.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
75.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step 21'57"
76.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
77.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
78.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
79.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
80.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
81.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
82.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
83.
Alessandro PETACCHI
Southeast
84.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
85.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
86.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
87.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
88.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
89.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
90.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
91.
Bernhard EISEL
Team Sky
92.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
93.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
94.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
95.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
96.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
97.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
98.
Manuele MORI
Lampre - Merida
99.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
100.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo
101.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
102.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
103.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
104.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
105.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
106.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
107.
Elia VIVIANI
Team Sky
108.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
109.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
110.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
111.
Kevin REZA
FDJ
112.
Cédric PINEAU
FDJ
113.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
114.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
115.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
116.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
117.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
118.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
119.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
120.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
121.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
122.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
123.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo
124.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
125.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
126.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
127.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
128.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
129.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
130.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
131.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
132.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
133.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
134.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
135.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
136.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
137.
Alexander PORSEV
Team Katusha
138.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin
139.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
140.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff - Saxo
141.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
142.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
143.
Elia FAVILLI
Southeast
144.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
145.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
146.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
147.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
148.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing 22'50"
149.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing 22'51"
150.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
151.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
152.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
153.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
154.
Eugert ZHUPA
Southeast
155.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
156.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
157.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
158.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec 23'59"
159.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
160.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
161.
Luca PAOLINI
Team Katusha
162.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF 25'19"
163.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
164.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
165.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 25'39"