Giro d'Italia - 2015

98th edition

Stage 21. Torino - Milano , 185 km    

31 May 2015

Rider Team Time
1.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step 4h18'37"
2.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
3.
Roger KLUGE
IAM Cycling 09"
4.
Alexander PORSEV
Team Katusha
5.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
6.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
7.
Elia VIVIANI
Team Sky
8.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
9.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
10.
Elia FAVILLI
Southeast
11.
Anthony ROUX
FDJ
12.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
13.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
14.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
15.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
16.
Eugert ZHUPA
Southeast
17.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
18.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
19.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
20.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
21.
Alexandre GENIEZ
FDJ
22.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling
23.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
24.
Fabio ARU
Astana Pro Team
25.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
26.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
27.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
28.
Kevin REZA
FDJ
29.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
30.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
31.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
32.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
33.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
34.
Diego ROSA
Astana Pro Team
35.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
36.
Mauro FINETTO
Southeast
37.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
38.
Luca PAOLINI
Team Katusha
39.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
40.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step
41.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
42.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
43.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 18"
44.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
45.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo
46.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo
47.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
48.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
49.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
50.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
51.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
52.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
53.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
54.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
55.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
56.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal
57.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
58.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
59.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin 23"
60.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 28"
61.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
62.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
63.
Amael MOINARD
BMC Racing Team 30"
64.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
65.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
66.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale
67.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
68.
Francis MOUREY
FDJ
69.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
70.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
71.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin 38"
72.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin 42"
73.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge 45"
74.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step 49"
75.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
76.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo 51"
77.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
78.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
79.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin
80.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing 56"
81.
Matteo BUSATO
Southeast 57"
82.
Francesco GAVAZZI
Southeast
83.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
84.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
85.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
86.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
87.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
88.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
89.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
90.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff - Saxo
91.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
92.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
93.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
94.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
95.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
96.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
97.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 01'06"
98.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 01'13"
99.
Bernhard EISEL
Team Sky
100.
Leopold KONIG
Team Sky 09"
101.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky 01'13"
102.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
103.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 01'17"
104.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
105.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
106.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
107.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
108.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
109.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
110.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
111.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
112.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
113.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
114.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
115.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo 09"
116.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 01'36"
117.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
118.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 02'00"
119.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 02'13"
120.
Manuele MORI
Lampre - Merida 02'20"
121.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
Team Cannondale - Garmin
122.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
123.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
124.
Arnaud COURTEILLE
FDJ 02'23"
125.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
126.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team 02'27"
127.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice 02'44"
128.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
129.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
130.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team
131.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
132.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
133.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
134.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
135.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
136.
Jan POLANC
Lampre - Merida
137.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
138.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
139.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
140.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
141.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
142.
Kenny ELISSONDE
FDJ
143.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
144.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
145.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
146.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
147.
Maxim BELKOV
Team Katusha
148.
Cedric PINEAU
FDJ
149.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
150.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
151.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
152.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
153.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
154.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec 02'57"
155.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 03'00"
156.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge 03'42"
157.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo 03'43"
158.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo 04'24"
159.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing 04'50"
160.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling 06'00"
161.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
162.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale 06'31"
163.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge