Giro d'Italia 2015  |  Stage 2. Albenga - Genova   

98th edition

173 km, 10 May 2015

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Team Sky 4h13'18"
2.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
3.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
4.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
5.
Alessandro PETACCHI
Southeast
6.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
7.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge
8.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
9.
Daniele COLLI
Nippo - Vini Fantini
10.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
11.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
12.
Fabio ARU
Astana Pro Team
13.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
14.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
15.
Alexander PORSEV
Team Katusha
16.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step
17.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
18.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
19.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
20.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
21.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
22.
Richie PORTE
Team Sky
23.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
24.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo
25.
Diego ROSA
Astana Pro Team
26.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
27.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
28.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
29.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
30.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
31.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Ag2r La Mondiale
32.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
33.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
34.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal
35.
Luca PAOLINI
Team Katusha
36.
Leopold KÖNIG
Team Sky
37.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
38.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
39.
Kévin REZA
FDJ
40.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
41.
Francesco GAVAZZI
Southeast
42.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
43.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
44.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
45.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
46.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
47.
Kenny ELISSONDE
FDJ
48.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
49.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
50.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
51.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
52.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
53.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
54.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
55.
Francis MOUREY
FDJ
56.
Alexandre GENIEZ
FDJ
57.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
58.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
59.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
60.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
61.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
62.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
63.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
64.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
65.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
66.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo
67.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
68.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
69.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
70.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
71.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
72.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
73.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
74.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step
75.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
76.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
77.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
78.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
79.
Manuel BELLETTI
Southeast
80.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team 19"
81.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step 21"
82.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal
83.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
84.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 27"
85.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin
86.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
87.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge 31"
88.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo 33"
89.
Gregory HENDERSON
Lotto - Soudal 35"
90.
Matteo BUSATO
Southeast
91.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
92.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
93.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 39"
94.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
95.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
96.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing 46"
97.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing 55"
98.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 58"
99.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 01'09"
100.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
101.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
102.
Jan POLANC
Lampre - Merida
103.
Gang XU
Lampre - Merida
104.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
105.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
106.
Manuele MORI
Lampre - Merida
107.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
108.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
109.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
110.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
111.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
112.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
113.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
114.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
115.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
116.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
117.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
118.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
119.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
120.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
121.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
122.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
123.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
124.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff - Saxo
125.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
126.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing 01'21"
127.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
128.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
129.
Mauro FINETTO
Southeast
130.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 01'24"
131.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 01'28"
132.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
133.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge 01'42"
134.
Bernhard EISEL
Team Sky 01'50"
135.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 01'53"
136.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo 01'59"
137.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin 02'48"
138.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
139.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
140.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step 03'15"
141.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
142.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
143.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
144.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
Team Cannondale - Garmin
145.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo
146.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
147.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
148.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling
149.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
150.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
151.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
152.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin 03'20"
153.
Jérôme PINEAU
IAM Cycling 03'45"
154.
Cédric PINEAU
FDJ
155.
Elia FAVILLI
Southeast
156.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal 03'59"
157.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin 04'33"
158.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
159.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
160.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
161.
Anthony ROUX
FDJ
162.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
163.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin 04'43"
164.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
165.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
166.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
167.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
168.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
169.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
170.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
171.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
172.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
173.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
174.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
175.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin 04'58"
176.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team 06'16"
177.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
178.
Eugert ZHUPA
Southeast
179.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
180.
Anton VOROBYEV
Team Katusha
181.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 06'41"
182.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal 07'42"
183.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
184.
Maxim BELKOV
Team Katusha
185.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 10'19"
186.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 10'36"
187.
Jussi VEIKKANEN
FDJ 11'41"
188.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
189.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge 12'39"
190.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec
191.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing 12'42"
192.
Roger KLUGE
IAM Cycling 14'03"
193.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
194.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
195.
Manabu ISHIBASHI
Nippo - Vini Fantini 24'37"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Albenga - Genova

Race Type: Sprint stage

Distance: 173 km

Date: 10 May 2015