Giro d'Italia - 2015

98th edition

Stage 3. Rapallo - Sestri Levante , 136 km    

11 May 2015

Rider Team Time
1.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge 3h33'53"
2.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
3.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
4.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
5.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
6.
Luca PAOLINI
Team Katusha
7.
Francesco GAVAZZI
Southeast
8.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
9.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team
10.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
11.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
12.
Fabio ARU
Astana Pro Team
13.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
14.
Elia FAVILLI
Southeast
15.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
16.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
17.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
18.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
19.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo
20.
Diego ROSA
Astana Pro Team
21.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
22.
Jan POLANC
Lampre - Merida
23.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
24.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
25.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
26.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
27.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
28.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
29.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
30.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
31.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
32.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
33.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
34.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto Soudal
35.
Richie PORTE
Team Sky
36.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
37.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team
38.
Alexandre GENIEZ
FDJ
39.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
40.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
41.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
42.
Rigoberto URAN URAN
Etixx - Quick Step
43.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
44.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
45.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale
46.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
47.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
48.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
49.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal
50.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
51.
Leopold KONIG
Team Sky
52.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
53.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
54.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
55.
Mauro FINETTO
Southeast
56.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
57.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
58.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
59.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
60.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
61.
Adam HANSEN
Lotto Soudal
62.
Francis MOUREY
FDJ
63.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
64.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
65.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
66.
Kenny ELISSONDE
FDJ
67.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
68.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
69.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida
70.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
71.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
72.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
73.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo
74.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team
75.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 03'18"
76.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo 04'08"
77.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Tinkoff - Saxo
78.
Sander ARMEE
Lotto Soudal 08'35"
79.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
80.
Manuel BELLETTI
Southeast
81.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
82.
Sylvester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
83.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
84.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
85.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
86.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
87.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin 10'05"
88.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
89.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
90.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
91.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky
92.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
93.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
94.
Maxim BELKOV
Team Katusha
95.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
96.
Manuele MORI
Lampre - Merida
97.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 14'07"
98.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
99.
Alessandro PETACCHI
Southeast
100.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
101.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling
102.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
103.
Elia VIVIANI
Team Sky
104.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
105.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal
106.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
107.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
108.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
109.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
110.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
111.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
112.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin
113.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
114.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin
115.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
116.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
117.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
118.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
119.
Ruben FERNANDEZ ANDUJAR
Movistar Team
120.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
121.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
122.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
123.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
124.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
125.
Daniele COLLI
Nippo - Vini Fantini
126.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
127.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step 17'18"
128.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
129.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
130.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
131.
Lukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
132.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
133.
Cedric PINEAU
FDJ
134.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
135.
Bernhard EISEL
Team Sky
136.
André GREIPEL
Lotto Soudal
137.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
138.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
139.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
140.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin 22'12"
141.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
142.
Eugert ZHUPA
Southeast
143.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
144.
Anthony ROUX
FDJ
145.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
146.
Jaroslaw MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
147.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
148.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
149.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
150.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
151.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
152.
Janier Alexis ACEVEDO COLLE
Team Cannondale - Garmin
153.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
154.
Gang XU
Lampre - Merida
155.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
156.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
157.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec
158.
Stig BROECKX
Lotto Soudal
159.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
160.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
161.
Louis VERVAEKE
Lotto Soudal
162.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
163.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
164.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
165.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
166.
Roger KLUGE
IAM Cycling
167.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
168.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
169.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
170.
Jerome PINEAU
IAM Cycling
171.
Manabu ISHIBASHI
Nippo - Vini Fantini
172.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
173.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
174.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
175.
Kevin REZA
FDJ
176.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
177.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
178.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
179.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
180.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
181.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
182.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
183.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal
184.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
185.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
186.
Alexander PORSEV
Team Katusha
187.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
188.
Matteo BUSATO
Southeast
189.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step
190.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling 30'00"
191.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
192.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
193.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo