Giro d'Italia - 2015

98th edition

Stage 7. Grosseto - Fiuggi , 263 km    

15 May 2015

Rider Team Time
1.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 7h22'21"
2.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
3.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
4.
Manuel BELLETTI
Southeast
5.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
6.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
7.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
8.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
9.
Kevin REZA
FDJ
10.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
11.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
12.
Anthony ROUX
FDJ
13.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
14.
Francesco GAVAZZI
Southeast
15.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin 03"
16.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
17.
Fabio ARU
Astana Pro Team
18.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team
19.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
20.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
21.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
22.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
23.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale
24.
Diego ROSA
Astana Pro Team
25.
Leopold KONIG
Team Sky
26.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin
27.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
28.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
29.
Richie PORTE
Team Sky
30.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo
31.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
32.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin
33.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
34.
Luca PAOLINI
Team Katusha
35.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
36.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
37.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
38.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
39.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling
40.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step
41.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto Soudal
42.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal
43.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
44.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
45.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
46.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
47.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
48.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
49.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team
50.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
51.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
52.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida
53.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
54.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
55.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
56.
Mauro FINETTO
Southeast
57.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
58.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
59.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
60.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
61.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
62.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
63.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
64.
Alexandre GENIEZ
FDJ
65.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
66.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
67.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 14"
68.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
69.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 17"
70.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
71.
Jan POLANC
Lampre - Merida
72.
Kenny ELISSONDE
FDJ
73.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
74.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
75.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 22"
76.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
77.
Sylvester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice 25"
78.
Manuele MORI
Lampre - Merida 30"
79.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team 32"
80.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 36"
81.
Cedric PINEAU
FDJ
82.
André GREIPEL
Lotto Soudal
83.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
84.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge 41"
85.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 43"
86.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
87.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
88.
Francis MOUREY
FDJ
89.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
90.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky 46"
91.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
92.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
93.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
94.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 56"
95.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 58"
96.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
97.
Adam HANSEN
Lotto Soudal
98.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin
99.
Janier Alexis ACEVEDO COLLE
Team Cannondale - Garmin
100.
Elia FAVILLI
Southeast
101.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
102.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
103.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
104.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
105.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge 01'05"
106.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 01'12"
107.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal 01'17"
108.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 01'21"
109.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 01'27"
110.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida 01'32"
111.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal 01'43"
112.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge 01'46"
113.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
114.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo 02'10"
115.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo 03'14"
116.
Sander ARMEE
Lotto Soudal
117.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo 09'32"
118.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF 09'46"
119.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
120.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team
121.
Ruben FERNANDEZ ANDUJAR
Movistar Team
122.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
123.
Matteo BUSATO
Southeast
124.
Alessandro PETACCHI
Southeast
125.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing 10'22"
126.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
127.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo 10'55"
128.
Lukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
129.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice 12'42"
130.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
131.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
132.
Alexander PORSEV
Team Katusha
133.
Jaroslaw MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
134.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
135.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
136.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
137.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
138.
Gang XU
Lampre - Merida
139.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
140.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
141.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step 15'54"
142.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
143.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
144.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
145.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
146.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
147.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
148.
Elia VIVIANI
Team Sky
149.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
150.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
151.
Eugert ZHUPA
Southeast
152.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
153.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
154.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
155.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
156.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
157.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
158.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
159.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
160.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
161.
Jerome PINEAU
IAM Cycling
162.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
163.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
164.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
165.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
166.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
167.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
168.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin
169.
Louis VERVAEKE
Lotto Soudal
170.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
171.
Maxim BELKOV
Team Katusha
172.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge 18'56"
173.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
174.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
175.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
176.
Roger KLUGE
IAM Cycling
177.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
178.
Bernhard EISEL
Team Sky
179.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Tinkoff - Saxo
180.
Manabu ISHIBASHI
Nippo - Vini Fantini
181.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
182.
Stig BROECKX
Lotto Soudal
183.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
184.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
185.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
186.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
187.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
188.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
189.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 19'20"