Giro d'Italia 2015  |  Stage 8. Fiuggi - Campitello Matese   

98th edition

186 km, 16 May 2015

Rider Team Time
1.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 4h51'34"
2.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team 20"
3.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling 31"
4.
Fabio ARU
Astana Pro Team 35"
5.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo
6.
Richie PORTE
Team Sky
7.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step
8.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
9.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini 45"
10.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
11.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
12.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 53"
13.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
14.
Leopold KÖNIG
Team Sky
15.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
16.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal
17.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 01'11"
18.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
19.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
20.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
21.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin 01'33"
22.
Yury TROFIMOV
Team Katusha 01'41"
23.
Alexandre GENIEZ
FDJ 01'55"
24.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing 01'57"
25.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo 02'03"
26.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 02'18"
27.
Jan POLANC
Lampre - Merida 02'30"
28.
Stef CLEMENT
IAM Cycling 02'46"
29.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 03'14"
30.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team 03'32"
31.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team
32.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha 05'00"
33.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 05'47"
34.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin 05'58"
35.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 06'49"
36.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin
37.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale
38.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge 07'46"
39.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
40.
Kenny ELISSONDE
FDJ 07'57"
41.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step 08'00"
42.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 08'40"
43.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
44.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
45.
Mauro FINETTO
Southeast 09'19"
46.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 09'53"
47.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo
48.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling
49.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin
50.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
51.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
52.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
53.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
54.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
55.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
56.
Diego ROSA
Astana Pro Team
57.
Francis MOUREY
FDJ
58.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 10'23"
59.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 11'38"
60.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team 11'42"
61.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 12'18"
62.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale 12'58"
63.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
64.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
65.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
66.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
67.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
68.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
69.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
70.
Francesco GAVAZZI
Southeast
71.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
72.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
73.
Gang XU
Lampre - Merida
74.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
75.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
76.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 13'43"
77.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
78.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
79.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
80.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
81.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice 17'19"
82.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
83.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
84.
Manuele MORI
Lampre - Merida
85.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
86.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
87.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
88.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
89.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
90.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
91.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
92.
Matteo BUSATO
Southeast
93.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
94.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
95.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
96.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
97.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 19'48"
98.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
99.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
100.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
101.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
102.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
103.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
104.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
Team Cannondale - Garmin
105.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
106.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
107.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
108.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
109.
Alessandro PETACCHI
Southeast
110.
Jérôme PINEAU
IAM Cycling
111.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
112.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
113.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
114.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
115.
Alexander PORSEV
Team Katusha
116.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
117.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
118.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
119.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
120.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
121.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
122.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
123.
Anthony ROUX
FDJ
124.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
125.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
126.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
127.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
128.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
129.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
130.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
131.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
132.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
133.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
134.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
135.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
136.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
137.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
138.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
139.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
140.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
141.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo
142.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff - Saxo
143.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
144.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
145.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
146.
Elia FAVILLI
Southeast
147.
Maxim BELKOV
Team Katusha
148.
Elia VIVIANI
Team Sky
149.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin
150.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal
151.
Luca PAOLINI
Team Katusha
152.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge 22'02"
153.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
154.
Kévin REZA
FDJ 23'10"
155.
Cédric PINEAU
FDJ
156.
Bernhard EISEL
Team Sky 24'07"
157.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
158.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
159.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 28'17"
160.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
161.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
162.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
163.
Eugert ZHUPA
Southeast
164.
Manabu ISHIBASHI
Nippo - Vini Fantini
165.
Roger KLUGE
IAM Cycling
166.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
167.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
168.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
169.
Gregory HENDERSON
Lotto - Soudal
170.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
171.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
172.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
173.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
174.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
175.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
176.
Manuel BELLETTI
Southeast
177.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal
178.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
179.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
180.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
181.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
182.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
183.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
184.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
185.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
186.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling 30'02"
187.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin 36'58"
188.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
189.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin

Stage information

Start, finish: Stage 8. Fiuggi - Campitello Matese

Race Type: Mountain stage

Distance: 186 km

Date: 16 May 2015