Giro d'Italia - 2015

98th edition

Stage 9. Benevento - San Giorgio del Sannio , 212 km    

17 May 2015

Rider Team Time
1.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 5h50'31"
2.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo 21"
3.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 23"
4.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
5.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team
6.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale
7.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
8.
Kenny ELISSONDE
FDJ
9.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin 27"
10.
Fabio ARU
Astana Pro Team 56"
11.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo 57"
12.
Richie PORTE
Team Sky
13.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team 01'01"
14.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 01'43"
15.
Jan POLANC
Lampre - Merida
16.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge
17.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
18.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
19.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
20.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
21.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
22.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
23.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
24.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto Soudal
25.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
26.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
27.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal
28.
Rigoberto URAN URAN
Etixx - Quick Step
29.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
30.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
31.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
32.
Anthony ROUX
FDJ
33.
Mauro FINETTO
Southeast
34.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
35.
Alexandre GENIEZ
FDJ
36.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida
37.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
38.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
39.
Leopold KONIG
Team Sky
40.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
41.
Sylvester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
42.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
43.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
44.
Diego ROSA
Astana Pro Team
45.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
46.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
47.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
48.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 03'20"
49.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling 03'22"
50.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
51.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
52.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
53.
Sander ARMEE
Lotto Soudal
54.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team
55.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
56.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin 05'19"
57.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
58.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 07'01"
59.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin
60.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
61.
Francis MOUREY
FDJ
62.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
63.
Francesco GAVAZZI
Southeast
64.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
65.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
66.
Janier Alexis ACEVEDO COLLE
Team Cannondale - Garmin
67.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
68.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
69.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo 09'23"
70.
Alessandro PETACCHI
Southeast
71.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 09'38"
72.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky
73.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
74.
Maxim BELKOV
Team Katusha
75.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice 10'27"
76.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
77.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team 11'01"
78.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
79.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
80.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
81.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin
82.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin
83.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
84.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
85.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
86.
Matteo BUSATO
Southeast
87.
Kevin REZA
FDJ
88.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
89.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo 13'12"
90.
Adam HANSEN
Lotto Soudal
91.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
92.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
93.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
94.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
95.
Cedric PINEAU
FDJ
96.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
97.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 14'07"
98.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 14'29"
99.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
100.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
101.
Manuele MORI
Lampre - Merida
102.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
103.
Elia VIVIANI
Team Sky
104.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
105.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
106.
Elia FAVILLI
Southeast
107.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
108.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo
109.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
110.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
111.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
112.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
113.
Lukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
114.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team
115.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
116.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
117.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
118.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
119.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
120.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
121.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal
122.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
123.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
124.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
125.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
126.
Ruben FERNANDEZ
Movistar Team
127.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
128.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
129.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
130.
Luca PAOLINI
Team Katusha
131.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
132.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
133.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 14'37"
134.
Jerome PINEAU
IAM Cycling 17'53"
135.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
136.
Jaroslaw MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
137.
André GREIPEL
Lotto Soudal
138.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
139.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
140.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
141.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
142.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
143.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
144.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
145.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
146.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
147.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
148.
Manuel BELLETTI
Southeast
149.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Tinkoff - Saxo
150.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
151.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
152.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
153.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
154.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
155.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
156.
Stig BROECKX
Lotto Soudal 23'42"
157.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
158.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
159.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
160.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
161.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
162.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
163.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
164.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
165.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
166.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
167.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
168.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
169.
Alexander PORSEV
Team Katusha
170.
Eugert ZHUPA
Southeast
171.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
172.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
173.
Gang XU
Lampre - Merida
174.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
175.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
176.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
177.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
178.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
179.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
180.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
181.
Bernhard EISEL
Team Sky
182.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal
183.
Louis VERVAEKE
Lotto Soudal
184.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
185.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
186.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
187.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
188.
Roger KLUGE
IAM Cycling