Giro d'Italia - 2015

98th edition

General classification

9 May 2015 - 31 May 2015

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo 88h22'25"
2.
Fabio ARU
Astana Pro Team 01'53"
3.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team 03'05"
4.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 08'10"
5.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin 09'52"
6.
Leopold KONIG
Team Sky 10'41"
7.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo 10'53"
8.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team 12'08"
9.
Alexandre GENIEZ
FDJ 15'51"
10.
Yury TROFIMOV
Team Katusha 16'14"
11.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal 17'51"
12.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto Soudal 25'12"
13.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 28'05"
14.
Rigoberto URAN URAN
Etixx - Quick Step 28'26"
15.
Amael MOINARD
BMC Racing Team 30'35"
16.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team 40'36"
17.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky 48'24"
18.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 50'32"
19.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 1h03'38"
20.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale 1h17'27"
21.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin 1h19'27"
22.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 1h21'38"
23.
Diego ROSA
Astana Pro Team 1h24'57"
24.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 1h30'49"
25.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 1h35'24"
26.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky 1h45'52"
27.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 1h46'30"
28.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo 1h47'03"
29.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 1h49'22"
30.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast 1h50'19"
31.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin 1h53'39"
32.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing 1h55'57"
33.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo 2h11'06"
34.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step 2h15'06"
35.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team 2h17'30"
36.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling 2h22'52"
37.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha 2h23'10"
38.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team 2h27'19"
39.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team 2h30'21"
40.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida 2h39'20"
41.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky 2h39'28"
42.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 2h44'29"
43.
Francis MOUREY
FDJ
44.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha 2h45'10"
45.
Sylvester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice 2h45'21"
46.
Kenny ELISSONDE
FDJ 2h46'57"
47.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step 2h48'49"
48.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice 2h49'01"
49.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 2h51'45"
50.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec 2h51'48"
51.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo 2h52'16"
52.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team 2h53'04"
53.
Jan POLANC
Lampre - Merida 2h55'08"
54.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 3h01'35"
55.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge 3h01'37"
56.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 3h02'04"
57.
Mauro FINETTO
Southeast 3h05'25"
58.
Francesco GAVAZZI
Southeast 3h06'40"
59.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 3h09'32"
60.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 3h12'36"
61.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice 3h15'43"
62.
Ruben FERNANDEZ
Movistar Team 3h18'16"
63.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge 3h20'33"
64.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 3h20'48"
65.
Sander ARMEE
Lotto Soudal 3h21'35"
66.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 3h21'47"
67.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin 3h23'43"
68.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 3h30'11"
69.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling 3h31'24"
70.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 3h33'49"
71.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec 3h34'29"
72.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha 3h36'11"
73.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 3h36'34"
74.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team 3h40'04"
75.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 3h40'42"
76.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin 3h43'59"
77.
Adam HANSEN
Lotto Soudal 3h49'51"
78.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin 3h57'09"
79.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice 3h58'16"
80.
Manuele MORI
Lampre - Merida 3h59'30"
81.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice 4h00'37"
82.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 4h00'50"
83.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 4h02'19"
84.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 4h03'27"
85.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team 4h04'18"
86.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo 4h06'57"
87.
Anthony ROUX
FDJ 4h14'22"
88.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF 4h16'30"
89.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 4h16'52"
90.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal 4h20'23"
91.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida 4h20'33"
92.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 4h20'38"
93.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 4h21'18"
94.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale 4h25'13"
95.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 4h26'02"
96.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo 4h26'32"
97.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Tinkoff - Saxo 4h32'23"
98.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 4h33'17"
99.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin 4h34'18"
100.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 4h34'27"
101.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini 4h34'38"
102.
Maxim BELKOV
Team Katusha 4h35'43"
103.
Kevin REZA
FDJ 4h37'05"
104.
Elia FAVILLI
Southeast 4h40'04"
105.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 4h42'01"
106.
Matteo BUSATO
Southeast 4h42'22"
107.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 4h43'01"
108.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini 4h46'01"
109.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge 4h50'24"
110.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step 4h52'39"
111.
Luca PAOLINI
Team Katusha 4h54'31"
112.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo 4h54'45"
113.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale 4h54'57"
114.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha 5h00'19"
115.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo 5h00'44"
116.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step 5h01'14"
117.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing 5h02'43"
118.
Lukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 5h04'07"
119.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo 5h07'22"
120.
Janier Alexis ACEVEDO COLLE
Team Cannondale - Garmin 5h09'07"
121.
Cedric PINEAU
FDJ 5h10'03"
122.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge 5h10'21"
123.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec 5h11'20"
124.
Arnaud COURTEILLE
FDJ 5h12'26"
125.
Elia VIVIANI
Team Sky 5h14'35"
126.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida 5h16'43"
127.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida 5h16'51"
128.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge 5h18'55"
129.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice 5h20'57"
130.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ 5h23'37"
131.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin 5h24'22"
132.
Alexander PORSEV
Team Katusha 5h26'12"
133.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 5h26'53"
134.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin 5h27'03"
135.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo 5h30'09"
136.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo 5h32'46"
137.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing 5h33'26"
138.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin 5h34'36"
139.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec 5h35'03"
140.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice 5h37'55"
141.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing 5h38'12"
142.
Rick ZABEL
BMC Racing Team 5h42'25"
143.
Bernhard EISEL
Team Sky 5h42'37"
144.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo 5h45'15"
145.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step 5h46'04"
146.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing 5h48'23"
147.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
148.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 5h52'20"
149.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing 5h54'39"
150.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 5h54'43"
151.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing 5h56'12"
152.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini 5h59'25"
153.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin 6h00'08"
154.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini 6h03'41"
155.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec 6h06'50"
156.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin 6h09'33"
157.
Eugert ZHUPA
Southeast 6h10'11"
158.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin 6h10'15"
159.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 6h10'26"
160.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge 6h13'16"
161.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling 6h22'00"
162.
Roger KLUGE
IAM Cycling 6h33'40"
163.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing 6h40'13"