Eneco Tour - 2015

19th edition

Stage 2. Breda - Breda , 180.7 km    

11 August 2015

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Lotto Soudal 4h12'52"
2.
Jacopo GUARNIERI
Team Katusha
3.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
4.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
5.
Danny VAN POPPEL
Trek Factory Racing
6.
Arnaud DEMARE
FDJ
7.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha
8.
Roy JANS
Wanty - Groupe Gobert
9.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale
10.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
11.
Rüdiger SELIG
Team Katusha
12.
Magnus CORT NIELSEN
Orica GreenEdge
13.
Zico WAEYTENS
Team Giant - Alpecin
14.
Elia VIVIANI
Team Sky
15.
Dylan GROENEWEGEN
Roompot - Oranje Peloton
16.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Movistar Team
17.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
18.
Andre LOOIJ
Roompot - Oranje Peloton
19.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff - Saxo
20.
Oliver NAESEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
21.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
22.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Soudal
23.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
24.
Julian ALAPHILIPPE
Etixx - Quick Step
25.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
26.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
27.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
28.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
29.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
30.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge
31.
Maxime DANIEL
Ag2r La Mondiale
32.
Jasper STUYVEN
Trek Factory Racing
33.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step
34.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
35.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
36.
Jurgen ROELANDTS
Lotto Soudal
37.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
38.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
39.
Nikolas MAES
Etixx - Quick Step
40.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal
41.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
42.
Pavel BRUTT
Tinkoff - Saxo
43.
Ramunas NAVARDAUSKAS
Team Cannondale - Garmin
44.
Wesley KREDER
Roompot - Oranje Peloton
45.
Niki TERPSTRA
Etixx - Quick Step
46.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo
47.
Lars BOOM
Astana Pro Team
48.
Alexander PORSEV
Team Katusha
49.
David BOUCHER
FDJ
50.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
51.
Roy CURVERS
Team Giant - Alpecin
52.
Matthias BRÄNDLE
IAM Cycling
53.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
54.
David TANNER
IAM Cycling
55.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
56.
Cedric PINEAU
FDJ
57.
Victor CAMPENAERTS
Topsport Vlaanderen - Baloise
58.
Simon ŠPILAK
Team Katusha
59.
Luka PIBERNIK
Lampre - Merida
60.
Tim KERKHOF
Roompot - Oranje Peloton
61.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
62.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
63.
Bjorn LEUKEMANS
Wanty - Groupe Gobert
64.
Dylan VAN BAARLE
Team Cannondale - Garmin
65.
Edward THEUNS
Topsport Vlaanderen - Baloise
66.
Martin VELITS
Etixx - Quick Step
67.
Marcel SIEBERG
Lotto Soudal
68.
Kristijan KOREN
Team Cannondale - Garmin
69.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
70.
Enrico GASPAROTTO
Wanty - Groupe Gobert
71.
Marco MARCATO
Wanty - Groupe Gobert
72.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin
73.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
74.
Johan LE BON
FDJ
75.
Bernhard EISEL
Team Sky
76.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
77.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
78.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Oranje Peloton
79.
Berden DE VRIES
Roompot - Oranje Peloton
80.
Gijs VAN HOECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
81.
Alberto BETTIOL
Team Cannondale - Garmin
82.
Wilco KELDERMAN
Team Lotto NL - Jumbo
83.
Georg PREIDLER
Team Giant - Alpecin
84.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
85.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo
86.
Gatis SMUKULIS
Team Katusha
87.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
88.
Jan POLANC
Lampre - Merida
89.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale
90.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
91.
Mickael DELAGE
FDJ
92.
Yoann OFFREDO
FDJ
93.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
94.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
95.
Lieuwe WESTRA
Astana Pro Team
96.
Jonas VANGENECHTEN
IAM Cycling
97.
Huub DUYN
Roompot - Oranje Peloton
98.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
99.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
100.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
101.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
102.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
103.
Enrique SANZ UNZUE
Movistar Team
104.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
105.
Johnny HOOGERLAND
Roompot - Oranje Peloton
106.
Thomas SPRENGERS
Topsport Vlaanderen - Baloise
107.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
108.
Manuele MORI
Lampre - Merida
109.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
110.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
111.
Tom LEEZER
Team Lotto NL - Jumbo
112.
Nathan HAAS
Team Cannondale - Garmin
113.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
114.
Dries DEVENYNS
IAM Cycling
115.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
116.
Andrew FENN
Team Sky
117.
Evgeni PETROV
Tinkoff - Saxo
118.
Adriano MALORI
Movistar Team
119.
Adam BLYTHE
Orica GreenEdge
120.
Lars Petter NORDHAUG
Team Sky
121.
Tiesj BENOOT
Lotto Soudal
122.
Frederik VEUCHELEN
Wanty - Groupe Gobert
123.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing
124.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
125.
Damien GAUDIN
Ag2r La Mondiale
126.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
127.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Baloise
128.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
129.
Stijn VANDENBERGH
Etixx - Quick Step
130.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
131.
Lasse Norman HANSEN
Team Cannondale - Garmin
132.
Tim WELLENS
Lotto Soudal
133.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
134.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
135.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha
136.
Reto HOLLENSTEIN
IAM Cycling
137.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
138.
Marcel AREGGER
IAM Cycling
139.
Danny PATE
Team Sky
140.
Francis MOUREY
FDJ
141.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
142.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo
143.
Ian STANNARD
Team Sky
144.
Christopher SUTTON
Team Sky
145.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin
146.
Nathan EARLE
Team Sky
147.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
148.
Michael VALGREN ANDERSEN
Tinkoff - Saxo
149.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing 02'26"
150.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
151.
Matti BRESCHEL
Tinkoff - Saxo
152.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
153.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin 03'57"
154.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
155.
Stig BROECKX
Lotto Soudal 04'58"
156.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge 07'44"
157.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise