Eneco Tour - 2015

Stage 4. Hoogerheide (NED) I.T.T. (14 km) - 13/08

Rider Team Country Time
1. Jos VAN EMDEN Team Lotto NL - Jumbo
NED
16'34"
2. Wilco KELDERMAN Team Lotto NL - Jumbo
NED
05"
3. Adriano MALORI Movistar Team
ITA
07"
4. Lars BOOM Astana Pro Team
NED
5. Matthias BRÄNDLE IAM Cycling
AUT
11"
6. Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team
BEL
14"
7. Manuel QUINZIATO BMC Racing Team
ITA
16"
8. Philippe GILBERT BMC Racing Team
BEL
20"
9. Michael HEPBURN Orica GreenEdge
AUS
21"
10. Michael ROGERS Tinkoff - Saxo
AUS
11. Fabio FELLINE Trek Factory Racing
ITA
23"
12. Tim WELLENS Lotto Soudal
BEL
24"
13. Rick FLENS Team Lotto NL - Jumbo
NED
25"
14. Ramunas NAVARDAUSKAS Team Cannondale - Garmin
LTU
27"
15. Dylan VAN BAARLE Team Cannondale - Garmin
NED
29"
16. Andriy GRIVKO Astana Pro Team
UKR
17. Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling
SUI
30"
18. Marco COLEDAN Trek Factory Racing
ITA
32"
19. Victor CAMPENAERTS Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
20. Svein TUFT Orica GreenEdge
CAN
34"
21. Nikias ARNDT Team Giant - Alpecin
GER
22. Michael VALGREN ANDERSEN Tinkoff - Saxo
DEN
35"
23. Christopher JUUL JENSEN Tinkoff - Saxo
DEN
24. Dries DEVENYNS IAM Cycling
BEL
38"
25. Johan LE BON FDJ
FRA
39"
26. Danny PATE Team Sky
USA
40"
27. Julian ALAPHILIPPE Etixx - Quick Step
FRA
41"
28. Chad HAGA Team Giant - Alpecin
USA
42"
29. Marcel SIEBERG Lotto Soudal
GER
43"
30. Jens MOURIS Orica GreenEdge
NED
31. Yves LAMPAERT Etixx - Quick Step
BEL
44"
32. Damien GAUDIN Ag2r La Mondiale
FRA
33. Lieuwe WESTRA Astana Pro Team
NED
45"
34. Simon ŠPILAK Team Katusha
SLO
35. Aleksejs SARAMOTINS IAM Cycling
LAT
46"
36. Manuele BOARO Tinkoff - Saxo
ITA
37. Simon GESCHKE Team Giant - Alpecin
GER
38. Tiesj BENOOT Lotto Soudal
BEL
47"
39. Diego ULISSI Lampre - Merida
ITA
40. Georg PREIDLER Team Giant - Alpecin
AUT
41. Berden DE VRIES Roompot - Oranje Peloton
NED
48"
42. Alberto BETTIOL Team Cannondale - Garmin
ITA
49"
43. Jempy DRUCKER BMC Racing Team
LUX
50"
44. Pavel BRUTT Tinkoff - Saxo
RUS
51"
45. Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
52"
46. Vladimir ISAYCHEV Team Katusha
RUS
53"
47. Patrick GRETSCH Ag2r La Mondiale
GER
48. Lasse Norman HANSEN Team Cannondale - Garmin
DEN
49. Jasha SÜTTERLIN Movistar Team
GER
55"
50. Boy VAN POPPEL Trek Factory Racing
NED
56"
51. Tom Jelte SLAGTER Team Cannondale - Garmin
NED
52. Filippo POZZATO Lampre - Merida
ITA
57"
53. Jan BAKELANTS Ag2r La Mondiale
BEL
54. Heinrich HAUSSLER IAM Cycling
AUS
58"
55. Hayden ROULSTON Trek Factory Racing
NZL
01'01"
56. Sam BEWLEY Orica GreenEdge
NZL
01'02"
57. Alan MARANGONI Team Cannondale - Garmin
ITA
01'03"
58. Pavel KOCHETKOV Team Katusha
RUS
01'04"
59. Vyacheslav KUZNETSOV Team Katusha
RUS
60. Tom LEEZER Team Lotto NL - Jumbo
NED
61. Arnaud DEMARE FDJ
FRA
01'05"
62. Jelle WALLAYS Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
63. Maarten TJALLINGII Team Lotto NL - Jumbo
NED
64. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
01'06"
65. Alexey LUTSENKO Astana Pro Team
KAZ
01'07"
66. Giacomo NIZZOLO Trek Factory Racing
ITA
01'08"
67. Jasper STUYVEN Trek Factory Racing
BEL
68. Moreno HOFLAND Team Lotto NL - Jumbo
NED
69. Tom BOONEN Etixx - Quick Step
BEL
70. Magnus CORT NIELSEN Orica GreenEdge
DEN
01'09"
71. Jens KEUKELEIRE Orica GreenEdge
BEL
72. Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing
NED
73. Hugo HOULE Ag2r La Mondiale
CAN
74. Stijn VANDENBERGH Etixx - Quick Step
BEL
01'10"
75. Danilo WYSS BMC Racing Team
SUI
01'11"
76. Nathan HAAS Team Cannondale - Garmin
AUS
77. Loïc VLIEGEN BMC Racing Team
BEL
01'12"
78. Andrew FENN Team Sky
GBR
01'14"
79. Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team
KAZ
80. Lars Petter NORDHAUG Team Sky
NOR
01'15"
81. Huub DUYN Roompot - Oranje Peloton
NED
82. Kristijan KOREN Team Cannondale - Garmin
SLO
83. Ian STANNARD Team Sky
GBR
01'16"
84. Rick ZABEL BMC Racing Team
GER
85. Maarten WYNANTS Team Lotto NL - Jumbo
BEL
01'17"
86. Leigh HOWARD Orica GreenEdge
AUS
87. Marco MARCATO Wanty - Groupe Gobert
ITA
01'18"
88. Tobias LUDVIGSSON Team Giant - Alpecin
SWE
01'19"
89. Mickael DELAGE FDJ
FRA
01'20"
90. Enrico GASPAROTTO Wanty - Groupe Gobert
ITA
01'21"
91. Martin VELITS Etixx - Quick Step
SVK
92. Jens DEBUSSCHERE Lotto Soudal
BEL
93. Sébastien TURGOT Ag2r La Mondiale
FRA
01'22"
94. Jan POLANC Lampre - Merida
SLO
01'23"
95. Zico WAEYTENS Team Giant - Alpecin
BEL
01'24"
96. Jérôme BAUGNIES Wanty - Groupe Gobert
BEL
97. Marcel AREGGER IAM Cycling
SUI
98. Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team
ESP
01'25"
99. Yoann OFFREDO FDJ
FRA
01'26"
100. Niki TERPSTRA Etixx - Quick Step
NED
101. Gatis SMUKULIS Team Katusha
LAT
102. Edward THEUNS Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
01'28"
103. David TANNER IAM Cycling
AUS
104. Elia VIVIANI Team Sky
ITA
01'30"
105. Laurens DE VREESE Astana Pro Team
BEL
01'32"
106. Evgeni PETROV Tinkoff - Saxo
RUS
107. Oliver NAESEN Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
108. Jesper ASSELMAN Roompot - Oranje Peloton
NED
109. Nikolai TRUSOV Tinkoff - Saxo
RUS
01'33"
110. André GREIPEL Lotto Soudal
GER
01'34"
111. Johnny HOOGERLAND Roompot - Oranje Peloton
NED
01'35"
112. Roy CURVERS Team Giant - Alpecin
NED
01'36"
113. Frederik BACKAERT Wanty - Groupe Gobert
BEL
01'38"
114. Gregory HENDERSON Lotto Soudal
NZL
01'40"
115. Thomas SPRENGERS Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
116. Maxime DANIEL Ag2r La Mondiale
FRA
01'42"
117. Robert WAGNER Team Lotto NL - Jumbo
GER
118. Dylan GROENEWEGEN Roompot - Oranje Peloton
NED
119. Frederik VEUCHELEN Wanty - Groupe Gobert
BEL
01'43"
120. Bjorn LEUKEMANS Wanty - Groupe Gobert
BEL
01'44"
121. Stig BROECKX Lotto Soudal
BEL
122. Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team
KAZ
01'45"
123. Ben GASTAUER Ag2r La Mondiale
LUX
124. Jurgen ROELANDTS Lotto Soudal
BEL
01'46"
125. Jonas VANGENECHTEN IAM Cycling
BEL
126. Sacha MODOLO Lampre - Merida
ITA
01'47"
127. Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team
ESP
128. Cedric PINEAU FDJ
FRA
01'48"
129. Roy JANS Wanty - Groupe Gobert
BEL
01'49"
130. Fabio SABATINI Etixx - Quick Step
ITA
131. Alexander PORSEV Team Katusha
RUS
01'50"
132. Francis MOUREY FDJ
FRA
01'51"
133. Bernhard EISEL Team Sky
AUT
134. Ariel Maximiliano RICHEZE Lampre - Merida
ARG
01'52"
135. Nico DENZ Ag2r La Mondiale
GER
01'53"
136. Preben VAN HECKE Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
01'55"
137. Luka PIBERNIK Lampre - Merida
SLO
138. Nikolas MAES Etixx - Quick Step
BEL
01'57"
139. Manuele MORI Lampre - Merida
ITA
01'58"
140. Eugenio ALAFACI Trek Factory Racing
ITA
01'59"
141. Rüdiger SELIG Team Katusha
GER
02'00"
142. Dayer Uberney QUINTANA ROJAS Movistar Team
COL
02'06"
143. Andre LOOIJ Roompot - Oranje Peloton
NED
02'09"
144. Jacopo GUARNIERI Team Katusha
ITA
145. Enrique SANZ UNZUE Movistar Team
ESP
146. Tim KERKHOF Roompot - Oranje Peloton
NED
02'15"
147. Andrea GUARDINI Astana Pro Team
ITA
148. Adam BLYTHE Orica GreenEdge
GBR
02'21"
149. Wesley KREDER Roompot - Oranje Peloton
NED
02'31"
150. Christopher SUTTON Team Sky
AUS
02'35"
151. Roberto FERRARI Lampre - Merida
ITA
02'36"
152. Nathan EARLE Team Sky
AUS
03'09"