Eneco Tour - 2015

Stage 6. Heerlen (NED) - Houffalize (198 km) - 15/08

Rider Team Country Time
1. Tim WELLENS Lotto Soudal
BEL
5h28'46"
2. Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team
BEL
49"
3. Simon GESCHKE Team Giant - Alpecin
GER
51"
4. Jan BAKELANTS Ag2r La Mondiale
BEL
01'03"
5. Tom Jelte SLAGTER Team Cannondale - Garmin
NED
01'07"
6. Philippe GILBERT BMC Racing Team
BEL
01'13"
7. Tiesj BENOOT Lotto Soudal
BEL
8. Fabio FELLINE Trek Factory Racing
ITA
9. Andriy GRIVKO Astana Pro Team
UKR
10. Wilco KELDERMAN Team Lotto NL - Jumbo
NED
01'17"
11. Christopher JUUL JENSEN Tinkoff - Saxo
DEN
12. Michael ROGERS Tinkoff - Saxo
AUS
13. Alexey LUTSENKO Astana Pro Team
KAZ
01'21"
14. Julian ALAPHILIPPE Etixx - Quick Step
FRA
15. Laurens DE VREESE Astana Pro Team
BEL
04'16"
16. Bjorn LEUKEMANS Wanty - Groupe Gobert
BEL
17. Roy CURVERS Team Giant - Alpecin
NED
04'19"
18. Jasper STUYVEN Trek Factory Racing
BEL
19. Marco MARCATO Wanty - Groupe Gobert
ITA
20. Nathan EARLE Team Sky
AUS
21. Michael VALGREN ANDERSEN Tinkoff - Saxo
DEN
22. Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team
KAZ
23. Jens DEBUSSCHERE Lotto Soudal
BEL
24. Oliver NAESEN Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
25. Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling
SUI
26. Nikias ARNDT Team Giant - Alpecin
GER
27. Lieuwe WESTRA Astana Pro Team
NED
28. Georg PREIDLER Team Giant - Alpecin
AUT
29. Pavel KOCHETKOV Team Katusha
RUS
30. Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team
ESP
31. Dayer Uberney QUINTANA ROJAS Movistar Team
COL
32. Victor CAMPENAERTS Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
33. Johan LE BON FDJ
FRA
34. Frederik VEUCHELEN Wanty - Groupe Gobert
BEL
35. Evgeni PETROV Tinkoff - Saxo
RUS
04'31"
36. Francis MOUREY FDJ
FRA
04'44"
37. Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
09'03"
38. Luka PIBERNIK Lampre - Merida
SLO
09'05"
39. Thomas SPRENGERS Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
40. Ramunas NAVARDAUSKAS Team Cannondale - Garmin
LTU
41. Dylan VAN BAARLE Team Cannondale - Garmin
NED
42. Danny PATE Team Sky
USA
43. Danilo WYSS BMC Racing Team
SUI
44. Simon ŠPILAK Team Katusha
SLO
45. Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team
KAZ
46. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
47. Diego ULISSI Lampre - Merida
ITA
48. Manuel QUINZIATO BMC Racing Team
ITA
49. Dries DEVENYNS IAM Cycling
BEL
50. Lars BOOM Astana Pro Team
NED
51. Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team
ESP
11'30"
52. Manuele MORI Lampre - Merida
ITA
11'48"
53. Jan POLANC Lampre - Merida
SLO
54. Jos VAN EMDEN Team Lotto NL - Jumbo
NED
55. Rick ZABEL BMC Racing Team
GER
56. Leigh HOWARD Orica GreenEdge
AUS
57. Jempy DRUCKER BMC Racing Team
LUX
58. Alberto BETTIOL Team Cannondale - Garmin
ITA
59. David TANNER IAM Cycling
AUS
60. Heinrich HAUSSLER IAM Cycling
AUS
61. Jérôme BAUGNIES Wanty - Groupe Gobert
BEL
62. Jens KEUKELEIRE Orica GreenEdge
BEL
11'52"
63. Manuele BOARO Tinkoff - Saxo
ITA
12'00"
64. Matthias BRÄNDLE IAM Cycling
AUT
14'50"
65. Niki TERPSTRA Etixx - Quick Step
NED
15'50"
66. Sacha MODOLO Lampre - Merida
ITA
17'24"
67. Sébastien TURGOT Ag2r La Mondiale
FRA
20'10"
68. Fabio SABATINI Etixx - Quick Step
ITA
20'20"
69. Yves LAMPAERT Etixx - Quick Step
BEL
70. Nikolas MAES Etixx - Quick Step
BEL
71. Lars Petter NORDHAUG Team Sky
NOR
72. Andrew FENN Team Sky
GBR
73. Pavel BRUTT Tinkoff - Saxo
RUS
74. Boy VAN POPPEL Trek Factory Racing
NED
75. Stijn VANDENBERGH Etixx - Quick Step
BEL
76. Johnny HOOGERLAND Roompot - Oranje Peloton
NED
77. Maarten WYNANTS Team Lotto NL - Jumbo
BEL
78. Zico WAEYTENS Team Giant - Alpecin
BEL
79. Nikolai TRUSOV Tinkoff - Saxo
RUS
80. Enrico GASPAROTTO Wanty - Groupe Gobert
ITA
81. Dylan GROENEWEGEN Roompot - Oranje Peloton
NED
25'28"
82. Arnaud DEMARE FDJ
FRA
28'21"
83. Bernhard EISEL Team Sky
AUT
84. Vyacheslav KUZNETSOV Team Katusha
RUS
85. Vladimir ISAYCHEV Team Katusha
RUS
86. Rüdiger SELIG Team Katusha
GER
87. Jasha SÜTTERLIN Movistar Team
GER
88. André GREIPEL Lotto Soudal
GER
89. Patrick GRETSCH Ag2r La Mondiale
GER
90. Marcel SIEBERG Lotto Soudal
GER
91. Alexander PORSEV Team Katusha
RUS
92. Tom BOONEN Etixx - Quick Step
BEL
93. Berden DE VRIES Roompot - Oranje Peloton
NED
94. Marcel AREGGER IAM Cycling
SUI
95. Nico DENZ Ag2r La Mondiale
GER
96. Mickael DELAGE FDJ
FRA
97. Andre LOOIJ Roompot - Oranje Peloton
NED
98. Jonas VANGENECHTEN IAM Cycling
BEL
99. Maarten TJALLINGII Team Lotto NL - Jumbo
NED
100. Jelle WALLAYS Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
101. Cedric PINEAU FDJ
FRA
102. Maxime DANIEL Ag2r La Mondiale
FRA
103. Roy JANS Wanty - Groupe Gobert
BEL
104. Alan MARANGONI Team Cannondale - Garmin
ITA
105. Filippo POZZATO Lampre - Merida
ITA
106. Stig BROECKX Lotto Soudal
BEL
107. Giacomo NIZZOLO Trek Factory Racing
ITA
108. Marco COLEDAN Trek Factory Racing
ITA
109. Frederik BACKAERT Wanty - Groupe Gobert
BEL
110. Andrea GUARDINI Astana Pro Team
ITA
111. Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing
NED
112. Moreno HOFLAND Team Lotto NL - Jumbo
NED
113. Ariel Maximiliano RICHEZE Lampre - Merida
ARG
114. Tim KERKHOF Roompot - Oranje Peloton
NED
115. Tobias LUDVIGSSON Team Giant - Alpecin
SWE
116. Kristijan KOREN Team Cannondale - Garmin
SLO
117. Roberto FERRARI Lampre - Merida
ITA
118. Robert WAGNER Team Lotto NL - Jumbo
GER
119. Hayden ROULSTON Trek Factory Racing
NZL
120. Chad HAGA Team Giant - Alpecin
USA
121. Martin VELITS Etixx - Quick Step
SVK
122. Lasse Norman HANSEN Team Cannondale - Garmin
DEN
123. Loïc VLIEGEN BMC Racing Team
BEL
124. Jacopo GUARNIERI Team Katusha
ITA
125. Jesper ASSELMAN Roompot - Oranje Peloton
NED
126. Gregory HENDERSON Lotto Soudal
NZL
127. Wesley KREDER Roompot - Oranje Peloton
NED
128. Michael HEPBURN Orica GreenEdge
AUS
129. Elia VIVIANI Team Sky
ITA
130. Edward THEUNS Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
131. Preben VAN HECKE Topsport Vlaanderen - Baloise
BEL
132. Adam BLYTHE Orica GreenEdge
GBR
133. Hugo HOULE Ag2r La Mondiale
CAN
134. Enrique SANZ UNZUE Movistar Team
ESP
135. Rick FLENS Team Lotto NL - Jumbo
NED
136. Adriano MALORI Movistar Team
ITA
137. Tom LEEZER Team Lotto NL - Jumbo
NED
138. Huub DUYN Roompot - Oranje Peloton
NED
139. Magnus CORT NIELSEN Orica GreenEdge
DEN
140. Svein TUFT Orica GreenEdge
CAN