Vattenfall Cyclassics - 2015

20th edition

Kiel - Hamburg 221.3 km

23 August 2015

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Lotto Soudal 4h57'04"
2.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha
3.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
4.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
5.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
6.
Arnaud DEMARE
FDJ
7.
Matti BRESCHEL
Tinkoff - Saxo
8.
Ramon SINKELDAM
Team Giant - Alpecin
9.
Niccolo BONIFAZIO
Lampre - Merida
10.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Cult Energy Pro Cycling
11.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
12.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
13.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka
14.
Elia VIVIANI
Team Sky
15.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
16.
Ralf MATZKA
Bora - Argon 18
17.
Luka PIBERNIK
Lampre - Merida
18.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
19.
Lasse Norman HANSEN
Team Cannondale - Garmin
20.
Sondre Holst ENGER
IAM Cycling
21.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
22.
Julian ALAPHILIPPE
Etixx - Quick Step
23.
Borut BOZIC
Astana Pro Team
24.
Roy CURVERS
Team Giant - Alpecin
25.
Alberto BETTIOL
Team Cannondale - Garmin
26.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
27.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
28.
Arnold JEANNESSON
FDJ
29.
Michael VALGREN ANDERSEN
Tinkoff - Saxo
30.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
31.
Ben SWIFT
Team Sky
32.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
33.
Jacopo GUARNIERI
Team Katusha
34.
Marcel SIEBERG
Lotto Soudal
35.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
36.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
37.
Michael MORKOV
Tinkoff - Saxo
38.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
39.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 16"
40.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team 21"
41.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
42.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
43.
Matthias BRÄNDLE
IAM Cycling
44.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing 25"
45.
Scott THWAITES
Bora - Argon 18 29"
46.
Tiesj BENOOT
Lotto Soudal 34"
47.
Michael ALBASINI
Orica GreenEdge 43"
48.
Marco HALLER
Team Katusha 57"
49.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Argon 18 01'02"
50.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal 01'08"
51.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
52.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
53.
Manuele MORI
Lampre - Merida
54.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
55.
Tyler FARRAR
MTN - Qhubeka
56.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
57.
Linus GERDEMANN
Cult Energy Pro Cycling
58.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
59.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 01'20"
60.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team 01'23"
61.
Lars Petter NORDHAUG
Team Sky
62.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale 01'29"
63.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
64.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 02'07"
65.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 02'14"
66.
Mark CAVENDISH
Etixx - Quick Step 02'41"
67.
Stijn VANDENBERGH
Etixx - Quick Step 03'07"
68.
Magnus CORT NIELSEN
Orica GreenEdge 03'30"
69.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha 03'53"
70.
Fabian WEGMANN
Cult Energy Pro Cycling 04'03"
71.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
72.
Reto HOLLENSTEIN
IAM Cycling
73.
Campbell FLAKEMORE
BMC Racing Team
74.
Rüdiger SELIG
Team Katusha 04'07"
75.
Sep VANMARCKE
Team Lotto NL - Jumbo 04'53"
76.
Edvald BOASSON HAGEN
MTN - Qhubeka 05'33"
77.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Soudal
78.
Stig BROECKX
Lotto Soudal
79.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing
80.
Jan POLANC
Lampre - Merida
81.
Matteo BONO
Lampre - Merida
82.
Evgeni PETROV
Tinkoff - Saxo
83.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff - Saxo
84.
Sebastian LANGEVELD
Team Cannondale - Garmin
85.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
86.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
87.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Argon 18
88.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 07'07"
89.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo 07'15"
90.
Bernhard EISEL
Team Sky
91.
Marcel KITTEL
Team Giant - Alpecin
92.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 08'20"
93.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
94.
Sven Erik BYSTRØM
Team Katusha
95.
Jonas VANGENECHTEN
IAM Cycling
96.
Ian STANNARD
Team Sky
97.
Philip DEIGNAN
Team Sky
98.
Rasmus Christian QUAADE
Cult Energy Pro Cycling
99.
Michael CARBEL SVENDGAARD
Cult Energy Pro Cycling
100.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo
101.
Tony MARTIN
Etixx - Quick Step
102.
Mark RENSHAW
Etixx - Quick Step
103.
Martin ELMIGER
IAM Cycling
104.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing
105.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step
106.
Andrew FENN
Team Sky
107.
Tom LEEZER
Team Lotto NL - Jumbo
108.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
109.
Marc SARREAU
FDJ
110.
Jan BÁRTA
Bora - Argon 18
111.
Paul VOSS
Bora - Argon 18
112.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
113.
Sam BENNETT
Bora - Argon 18
114.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
115.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
116.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal 09'17"
117.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
118.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
119.
Alexey TSATEVITCH
Team Katusha
120.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
121.
Maxime DANIEL
Ag2r La Mondiale
122.
Roger KLUGE
IAM Cycling
123.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
124.
Dylan VAN BAARLE
Team Cannondale - Garmin
125.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
126.
Michael REIHS
Cult Energy Pro Cycling
127.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
128.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Movistar Team 13'28"
129.
Martin MORTENSEN
Cult Energy Pro Cycling 15'05"
130.
Alex DOWSETT
Movistar Team