Strade Bianche - Eroica - 2015

Rider Team Country Time
1. Zdenek ŠTYBAR Etixx - Quick Step
CZE
5h22'13"
2. Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team
BEL
02"
3. Alejandro VALVERDE BELMONTE Movistar Team
ESP
18"
4. Sep VANMARCKE Team Lotto NL - Jumbo
BEL
46"
5. Diego ROSA Astana Pro Team
ITA
56"
6. Oscar GATTO Androni Giocattoli - Sidermec
ITA
59"
7. Rigoberto URAN URAN Etixx - Quick Step
COL
8. Fabio FELLINE Trek Factory Racing
ITA
01'02"
9. Przemyslaw NIEMIEC Lampre - Merida
POL
01'03"
10. Giampaolo CARUSO Team Katusha
ITA
11. Roman KREUZIGER Tinkoff - Saxo
CZE
12. Ángel VICIOSO ARCOS Team Katusha
ESP
01'07"
13. Salvatore PUCCIO Team Sky
ITA
14. Julien VERMOTE Etixx - Quick Step
BEL
01'10"
15. Samuel SANCHEZ GONZALEZ BMC Racing Team
ESP
16. Damiano CUNEGO Nippo - Vini Fantini
ITA
01'19"
17. Luke DURBRIDGE Orica GreenEdge
AUS
01'22"
18. Daniel OSS BMC Racing Team
ITA
01'26"
19. Fabian CANCELLARA Trek Factory Racing
SUI
20. Pieter SERRY Etixx - Quick Step
BEL
21. Jhoan Esteban CHAVES RUBIO Orica GreenEdge
COL
01'29"
22. Andriy GRIVKO Astana Pro Team
UKR
01'56"
23. Eduard VORGANOV Team Katusha
RUS
01'57"
24. Matteo MONTAGUTI Ag2r La Mondiale
ITA
02'01"
25. Hayden ROULSTON Trek Factory Racing
NZL
02'10"
26. Nathan HAAS Team Cannondale - Garmin
AUS
02'19"
27. Filippo POZZATO Lampre - Merida
ITA
04'21"
28. Christopher JUUL JENSEN Tinkoff - Saxo
DEN
04'30"
29. Mathew HAYMAN Orica GreenEdge
AUS
04'47"
30. Giovanni VISCONTI Movistar Team
ITA
04'49"
31. Peter SAGAN Tinkoff - Saxo
SVK
05'13"
32. Maciej BODNAR Tinkoff - Saxo
POL
33. Mauro FINETTO Southeast
ITA
05'40"
34. Magnus CORT NIELSEN Orica GreenEdge
DEN
06'34"
35. Francesco GAVAZZI Southeast
ITA
06'51"
36. Elia FAVILLI Southeast
ITA
07'35"
37. Damiano CARUSO BMC Racing Team
ITA
38. Manuele BOARO Tinkoff - Saxo
ITA
39. Alexey TSATEVITCH Team Katusha
RUS
40. Vincenzo NIBALI Astana Pro Team
ITA
41. Manuel QUINZIATO BMC Racing Team
ITA
42. Pavel KOCHETKOV Team Katusha
RUS
43. Luka PIBERNIK Lampre - Merida
SLO
44. Iuri FILOSI Nippo - Vini Fantini
ITA
45. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Lampre - Merida
COL
46. Moreno MOSER Team Cannondale - Garmin
ITA
47. Xabier ZANDIO ECHAIDE Team Sky
ESP
48. Marco Aurelio FONTANA -
ITA
49. Dmitriy KOZONTCHUK Team Katusha
RUS
50. Alexander PORSEV Team Katusha
RUS
07'49"
51. Alessandro DE MARCHI BMC Racing Team
ITA
08'16"
52. Andrey SOLOMENNIKOV Rusvelo
RUS
11'18"
53. Ildar ARSLANOV Rusvelo
RUS
54. Alexey LUTSENKO Astana Pro Team
KAZ
55. Niki TERPSTRA Etixx - Quick Step
NED
11'22"
56. Sonny COLBRELLI Bardiani CSF
ITA
57. Paul MARTENS Team Lotto NL - Jumbo
GER
12'12"
58. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
18'31"
59. Fabio SABATINI Etixx - Quick Step
ITA
19'20"
60. Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team
KAZ
61. Daniele BENNATI Tinkoff - Saxo
ITA
62. Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team
ESP
63. Markel IRIZAR ARANBURU Trek Factory Racing
ESP
64. Ivan BALYKIN Rusvelo
RUS
65. Serghei TVETCOV Androni Giocattoli - Sidermec
ROU
66. Carlos VERONA QUINTANILLA Etixx - Quick Step
ESP
67. Kristijan KOREN Team Cannondale - Garmin
SLO
68. Roman MAIKIN Rusvelo
RUS
69. Kristoffer SKJERPING Team Cannondale - Garmin
NOR
70. David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk
ESP
71. Davide APPOLLONIO Androni Giocattoli - Sidermec
ITA
72. Artem OVECHKIN Rusvelo
RUS
73. Dmitriy GRUZDEV Astana Pro Team
KAZ
74. Enrico BARBIN Bardiani CSF
ITA
75. Ryder HESJEDAL Team Cannondale - Garmin
CAN
76. Jasha SÜTTERLIN Movistar Team
GER
77. Svein TUFT Orica GreenEdge
CAN
78. Lars BOOM Astana Pro Team
NED
22'53"
79. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
80. Daniele COLLI Nippo - Vini Fantini
ITA
81. Rick FLENS Team Lotto NL - Jumbo
NED
82. Marco CANOLA UnitedHealthcare Professional Cycling Team
ITA
23'20"
83. Andrew FENN Team Sky
GBR
23'22"
84. Manabu ISHIBASHI Nippo - Vini Fantini
JPN
24'14"
85. Edoardo ZARDINI Bardiani CSF
ITA
27'32"
86. Simone VELASCO
ITA
29'20"
87. Valerio CONTI Lampre - Merida
ITA
29'24"
88. Artem NYCH Rusvelo
RUS
31'34"
89. Luca BRAIDOT -
ITA
32'51"