2.HC

Driedaagse De Panne 2015  |  Stage 1. De Panne - Zottegem   

39th edition

189.1 km, 31 March 2015

Rider Team Time
1.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha 3h59'31"
2.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
3.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing
4.
Sean DE BIE
Lotto - Soudal
5.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
6.
Sven Erik BYSTRØM
Team Katusha 00'06"
7.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team 00'32"
8.
Arnaud DÉMARE
FDJ 00'34"
9.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
10.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka
11.
Raymond KREDER
Roompot - Oranje Peloton
12.
Youcef REGUIGUI
MTN - Qhubeka
13.
Rafael Mattos ANDRIATO
Southeast
14.
Jasper STUYVEN
Trek Factory Racing
15.
Yannick MARTINEZ
Team Europcar
16.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
17.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
18.
Jacopo GUARNIERI
Team Katusha
19.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
20.
Elia VIVIANI
Team Sky
21.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
22.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
23.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
24.
Francesco GAVAZZI
Southeast
25.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step
26.
Magnus CORT NIELSEN
Orica GreenEdge
27.
Dennis COENEN
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
28.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
29.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
30.
Boris VALLÉE
Lotto - Soudal
31.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
32.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
33.
Gerry DRUYTS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
34.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
35.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
36.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
37.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar
38.
Marco HALLER
Team Katusha
39.
Antoine DUCHESNE
Team Europcar
40.
Bradley WIGGINS
Team Sky
41.
Christian KNEES
Team Sky
42.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
43.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step
44.
Lars BOOM
Astana Pro Team
45.
Gregory RAST
Trek Factory Racing
46.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
47.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
48.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Etixx - Quick Step 03'01"
49.
Pim LIGTHART
Lotto - Soudal
50.
Bert VAN LERBERGHE
Topsport Vlaanderen - Baloise 03'29"
51.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Argon 18
52.
Johnny HOOGERLAND
Roompot - Oranje Peloton 03'31"
53.
Mauro FINETTO
Southeast
54.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge 03'37"
55.
Dimitri PEYSKENS
Team 3M 05'16"
56.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Oranje Peloton
57.
Tony HUREL
Team Europcar
58.
Giovanni BERNAUDEAU
Team Europcar
59.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
60.
Russell DOWNING
Cult Energy Pro Cycling
61.
Bernhard EISEL
Team Sky
62.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
63.
Giuseppe FONZI
Southeast
64.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
65.
Andrew FENN
Team Sky
66.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
67.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Argon 18
68.
Frederique ROBERT
Wanty - Groupe Gobert
69.
Ralf MATZKA
Bora - Argon 18
70.
Sander CORDEEL
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
71.
Michael REIHS
Cult Energy Pro Cycling
72.
Jan GHYSELINCK
Wanty - Groupe Gobert
73.
Tim DE TROYER
Wanty - Groupe Gobert
74.
Troels Rønning VINTHER
Cult Energy Pro Cycling
75.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Lampre - Merida
76.
Wesley KREDER
Roompot - Oranje Peloton
77.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Baloise
78.
Stijn STEELS
Topsport Vlaanderen - Baloise
79.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
80.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
81.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
82.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec
83.
Jesse SERGENT
Trek Factory Racing
84.
Shane ARCHBOLD
Bora - Argon 18
85.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
86.
Rüdiger SELIG
Team Katusha
87.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
88.
Antoine DEMOITIE
Wallonie Bruxelles
89.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
90.
Alexander PORSEV
Team Katusha
91.
Scott THWAITES
Bora - Argon 18
92.
Adam BLYTHE
Orica GreenEdge
93.
Mark RENSHAW
Etixx - Quick Step
94.
William BONNET
FDJ
95.
Yohann GENE
Team Europcar
96.
Matthew BRAMMEIER
MTN - Qhubeka 06'39"
97.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka 09'10"
98.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
99.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
100.
Jarl SALOMEIN
Topsport Vlaanderen - Baloise
101.
Alphonse VERMOTE
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
102.
Michael VINGERLING
Team 3M
103.
Timothy STEVENS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
104.
Mads PEDERSEN
Cult Energy Pro Cycling
105.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
106.
Eugert ZHUPA
Southeast
107.
Jonas RICKAERT
Topsport Vlaanderen - Baloise
108.
Berden DE VRIES
Roompot - Oranje Peloton
109.
Tim KERKHOF
Roompot - Oranje Peloton
110.
Nick DOUGALL
MTN - Qhubeka
111.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing
112.
Luka PIBERNIK
Lampre - Merida
113.
Julien STASSEN
Wallonie Bruxelles
114.
Serge PAUWELS
MTN - Qhubeka
115.
Christopher SUTTON
Team Sky
116.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
117.
James VANLANDSCHOOT
Wanty - Groupe Gobert
118.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
119.
Gatis SMUKULIS
Team Katusha
120.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
121.
Olivier CHEVALIER
Wallonie Bruxelles
122.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
123.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
124.
Loic PESTIAUX
Wallonie Bruxelles
125.
Damien HOWSON
Orica GreenEdge
126.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Argon 18
127.
Björn THURAU
Bora - Argon 18
128.
Luca PAOLINI
Team Katusha
129.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing 15'26"
130.
Kris BOECKMANS
Lotto - Soudal 15'31"
131.
Marc SARREAU
FDJ 15'48"
132.
Theo BOS
MTN - Qhubeka
133.
Mickaël DELAGE
FDJ
134.
Jimmy ENGOULVENT
Team Europcar
135.
Jaap DE MAN
Team 3M
136.
Martin MORTENSEN
Cult Energy Pro Cycling 17'52"
137.
David BOUCHER
FDJ
138.
Kenny DE KETELE
Topsport Vlaanderen - Baloise
139.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
140.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
141.
Jonathan DUFRASNE
Wallonie Bruxelles
142.
Antoine WARNIER
Wallonie Bruxelles
143.
Ivar SLIK
Roompot - Oranje Peloton
144.
Andrea PIECHELE
Bardiani CSF
145.
Campbell FLAKEMORE
BMC Racing Team
146.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
147.
Francesco CHICCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
148.
Lander SEYNAEVE
Wanty - Groupe Gobert
149.
Kevin HULSMANS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
150.
Dylan GROENEWEGEN
Roompot - Oranje Peloton 24'15"
151.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
152.
Melvin VAN ZIJL
Team 3M
153.
Antonio VIOLA
Nippo - Vini Fantini
154.
Gaetan PONS
Wallonie Bruxelles
155.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
156.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini
157.
Mattia POZZO
Nippo - Vini Fantini
158.
Amaury CAPIOT
Topsport Vlaanderen - Baloise
159.
Mirko TEDESCHI
Southeast
160.
Maxat AYAZBAYEV
Astana Pro Team
161.
Nathan EARLE
Team Sky
162.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
163.
Ludwig DE WINTER
Wallonie Bruxelles
164.
Genki YAMAMOTO
Nippo - Vini Fantini
165.
Geert VAN DER WEIJST
Team 3M
166.
Danny VAN POPPEL
Trek Factory Racing
167.
Karel HNÍK
Cult Energy Pro Cycling
168.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
169.
Shiki KUROEDA
Nippo - Vini Fantini
170.
František PAĎOUR
Androni Giocattoli - Sidermec
171.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
172.
Johan LE BON
FDJ
173.
Morgan LAMOISSON
Team Europcar
174.
Andrea DAL COL
Southeast
175.
Jakub MARECZKO
Southeast
176.
Danny PATE
Team Sky
177.
Emiel VERMEULEN
Team 3M
178.
Fabrice MELS
Team 3M
179.
Kevin PEETERS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team 24'46"

Stage information

Start, finish: Stage 1. De Panne - Zottegem

Distance: 189.1 km

Date: 31 March 2015