2.HC

Driedaagse De Panne 2015  |  Stage 2. Zottegem - Koksijde   

39th edition

217.2 km, 1 April 2015

Rider Team Time
1.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha 5h33'32"
2.
Elia VIVIANI
Team Sky
3.
Shane ARCHBOLD
Bora - Argon 18
4.
Antoine DEMOITIE
Wallonie Bruxelles
5.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
6.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka
7.
Raymond KREDER
Roompot - Oranje Peloton
8.
Mark RENSHAW
Etixx - Quick Step
9.
Magnus CORT NIELSEN
Orica GreenEdge
10.
Rafael Mattos ANDRIATO
Southeast
11.
Arnaud DÉMARE
FDJ
12.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Argon 18
13.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
14.
Mickaël DELAGE
FDJ
15.
Mads PEDERSEN
Cult Energy Pro Cycling
16.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
17.
Dylan GROENEWEGEN
Roompot - Oranje Peloton
18.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
19.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
20.
Sven Erik BYSTRØM
Team Katusha
21.
Andrew FENN
Team Sky
22.
Bert VAN LERBERGHE
Topsport Vlaanderen - Baloise
23.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
24.
Jarl SALOMEIN
Topsport Vlaanderen - Baloise
25.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
26.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
27.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
28.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing
29.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar
30.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
31.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini
32.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step
33.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
34.
Bradley WIGGINS
Team Sky
35.
Tony HUREL
Team Europcar
36.
Gerry DRUYTS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
37.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
38.
Yohann GENE
Team Europcar
39.
James VANLANDSCHOOT
Wanty - Groupe Gobert
40.
Jacopo GUARNIERI
Team Katusha
41.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
42.
Boris VALLÉE
Lotto - Soudal
43.
Youcef REGUIGUI
MTN - Qhubeka
44.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Etixx - Quick Step
45.
Emiel VERMEULEN
Team 3M
46.
Francesco GAVAZZI
Southeast
47.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
48.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
49.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
50.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step
51.
Jonas RICKAERT
Topsport Vlaanderen - Baloise
52.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
53.
Christian KNEES
Team Sky
54.
Adam BLYTHE
Orica GreenEdge
55.
Eugert ZHUPA
Southeast
56.
Pim LIGTHART
Lotto - Soudal
57.
Troels Rønning VINTHER
Cult Energy Pro Cycling
58.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
59.
Stijn STEELS
Topsport Vlaanderen - Baloise
60.
Sean DE BIE
Lotto - Soudal
61.
Yannick MARTINEZ
Team Europcar
62.
Gregory RAST
Trek Factory Racing
63.
Jasper STUYVEN
Trek Factory Racing
64.
Johnny HOOGERLAND
Roompot - Oranje Peloton
65.
Danny VAN POPPEL
Trek Factory Racing
66.
Mauro FINETTO
Southeast
67.
Antoine DUCHESNE
Team Europcar
68.
Tim KERKHOF
Roompot - Oranje Peloton
69.
Ralf MATZKA
Bora - Argon 18
70.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
71.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
72.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
73.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Argon 18
74.
Alphonse VERMOTE
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
75.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
76.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Baloise
77.
Michael REIHS
Cult Energy Pro Cycling
78.
Giuseppe FONZI
Southeast
79.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Oranje Peloton
80.
Marco HALLER
Team Katusha
81.
Dennis COENEN
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
82.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
83.
Kevin HULSMANS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
84.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
85.
Wesley KREDER
Roompot - Oranje Peloton 00'14"
86.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge 00'15"
87.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida 00'19"
88.
David BOUCHER
FDJ 00'22"
89.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
90.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Lampre - Merida 00'24"
91.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
92.
Lars BOOM
Astana Pro Team 00'26"
93.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
94.
Matthew BRAMMEIER
MTN - Qhubeka
95.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
96.
Sander CORDEEL
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
97.
Martin MORTENSEN
Cult Energy Pro Cycling
98.
Luca PAOLINI
Team Katusha
99.
Olivier CHEVALIER
Wallonie Bruxelles 00'30"
100.
Alexander PORSEV
Team Katusha
101.
Marc SARREAU
FDJ
102.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Argon 18
103.
Michael VINGERLING
Team 3M
104.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 00'36"
105.
Jonathan DUFRASNE
Wallonie Bruxelles 00'43"
106.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing 00'50"
107.
Jimmy ENGOULVENT
Team Europcar 01'10"
108.
Bernhard EISEL
Team Sky
109.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec 01'18"
110.
Mirko TEDESCHI
Southeast
111.
William BONNET
FDJ 01'43"
112.
Amaury CAPIOT
Topsport Vlaanderen - Baloise
113.
Mattia POZZO
Nippo - Vini Fantini 05'00"
114.
Björn THURAU
Bora - Argon 18 05'09"
115.
Tim DE TROYER
Wanty - Groupe Gobert 07'24"
116.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge 12'09"
117.
Nick DOUGALL
MTN - Qhubeka 13'35"
118.
Dimitri PEYSKENS
Team 3M 17'57"
119.
Geert VAN DER WEIJST
Team 3M
120.
Melvin VAN ZIJL
Team 3M
121.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
122.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
123.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
124.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
125.
Gaetan PONS
Wallonie Bruxelles
126.
Giovanni BERNAUDEAU
Team Europcar
127.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
128.
Jesse SERGENT
Trek Factory Racing
129.
Russell DOWNING
Cult Energy Pro Cycling
130.
Fabrice MELS
Team 3M
131.
Antonio VIOLA
Nippo - Vini Fantini
132.
Jaap DE MAN
Team 3M
133.
Luka PIBERNIK
Lampre - Merida
134.
Kenny DE KETELE
Topsport Vlaanderen - Baloise
135.
František PAĎOUR
Androni Giocattoli - Sidermec
136.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
137.
Serge PAUWELS
MTN - Qhubeka
138.
Genki YAMAMOTO
Nippo - Vini Fantini
139.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
140.
Antoine WARNIER
Wallonie Bruxelles
141.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
142.
Loic PESTIAUX
Wallonie Bruxelles
143.
Lander SEYNAEVE
Wanty - Groupe Gobert
144.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
145.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
146.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
147.
Damien HOWSON
Orica GreenEdge
148.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
149.
Maxat AYAZBAYEV
Astana Pro Team
150.
Berden DE VRIES
Roompot - Oranje Peloton
151.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
152.
Ivar SLIK
Roompot - Oranje Peloton
153.
Shiki KUROEDA
Nippo - Vini Fantini
154.
Francesco CHICCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
155.
Timothy STEVENS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
156.
Andrea PIECHELE
Bardiani CSF
157.
Nathan EARLE
Team Sky
158.
Campbell FLAKEMORE
BMC Racing Team
159.
Theo BOS
MTN - Qhubeka
160.
Danny PATE
Team Sky
161.
Ludwig DE WINTER
Wallonie Bruxelles
162.
Morgan LAMOISSON
Team Europcar
163.
Jan GHYSELINCK
Wanty - Groupe Gobert
164.
Jakub MARECZKO
Southeast
165.
Frederique ROBERT
Wanty - Groupe Gobert
166.
Christopher SUTTON
Team Sky
167.
Julien STASSEN
Wallonie Bruxelles
168.
Kevin PEETERS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team

Stage information

Start, finish: Stage 2. Zottegem - Koksijde

Distance: 217.2 km

Date: 1 April 2015