Brabantse Pijl - 2015

18th edition

Leuven - Overijse 205.4 km

15 April 2015

Rider Team Time
1.
Ben HERMANS
BMC Racing Team 4h45'14"
2.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge 00'02"
3.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
4.
Tony GALLOPIN
Lotto - Soudal
5.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
6.
Nathan HAAS
Team Cannondale - Garmin
7.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
8.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Oranje Peloton
9.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
10.
Dries DEVENYNS
IAM Cycling
11.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo
12.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar
13.
Rudy MOLARD
Cofidis, Solutions Crédits
14.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Cult Energy Pro Cycling
15.
Michel KREDER
Roompot - Oranje Peloton
16.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk 00'14"
17.
Marco MARCATO
Wanty - Groupe Gobert 00'16"
18.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka 00'19"
19.
Julian ALAPHILIPPE
Etixx - Quick Step
20.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
21.
Floris DE TIER
Topsport Vlaanderen - Baloise 00'24"
22.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits
23.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling
24.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team 00'28"
25.
Victor CAMPENAERTS
Topsport Vlaanderen - Baloise 00'32"
26.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step
27.
Huub DUYN
Roompot - Oranje Peloton 00'38"
28.
Marco CANOLA
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'42"
29.
Paul VOSS
Bora - Argon 18 00'47"
30.
David TANNER
IAM Cycling
31.
Patrick KONRAD
Bora - Argon 18 00'52"
32.
Serge PAUWELS
MTN - Qhubeka 00'53"
33.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 01'02"
34.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Baloise
35.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits
36.
Mirko SELVAGGI
Wanty - Groupe Gobert
37.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
38.
Vicente REYNÉS MIMÓ
IAM Cycling 01'05"
39.
Armindo FONSECA
Bretagne - Seche Environnement
40.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team 01'09"
41.
Francesco GAVAZZI
Southeast
42.
Pierre Luc PERICHON
Bretagne - Seche Environnement 01'23"
43.
Björn LEUKEMANS
Wanty - Groupe Gobert 01'32"
44.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
45.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 01'45"
46.
Thomas VOECKLER
Team Europcar 01'51"
47.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 02'02"
48.
Fabio TABORRE
Androni Giocattoli - Sidermec 02'06"
49.
Mike TERPSTRA
Roompot - Oranje Peloton
50.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec 02'16"
51.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step 02'31"
52.
Simone PONZI
Southeast 02'53"
53.
Marc DE MAAR
Roompot - Oranje Peloton
54.
Dominik NERZ
Bora - Argon 18
55.
Stefan SCHUMACHER
CCC Sprandi Polkowice
56.
Cesare BENEDETTI
Bora - Argon 18
57.
Youcef REGUIGUI
MTN - Qhubeka 02'58"
58.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
59.
Wilco KELDERMAN
Team Lotto NL - Jumbo
60.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin 03'03"
61.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
62.
Clement VENTURINI
Cofidis, Solutions Crédits
63.
Bryan COQUARD
Team Europcar 03'22"
64.
Francis DE GREEF
Wanty - Groupe Gobert 04'39"
65.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 05'53"
66.
Arthur VAN OVERBERGHE
Topsport Vlaanderen - Baloise
67.
Linus GERDEMANN
Cult Energy Pro Cycling
68.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
69.
Lucas EUSER
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
70.
Reinier HONIG
Roompot - Oranje Peloton
71.
Thomas SPRENGERS
Topsport Vlaanderen - Baloise
72.
Kiel REIJNEN
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
73.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
74.
Patrick SCHELLING
IAM Cycling
75.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
MTN - Qhubeka
76.
Dennis VANENDERT
Lotto - Soudal
77.
Yannick EIJSSEN
Wanty - Groupe Gobert
78.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Argon 18
79.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
80.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale
81.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
82.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
83.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
84.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge
85.
Manuel SENNI
BMC Racing Team
86.
Florian VACHON
Bretagne - Seche Environnement
87.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
88.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
89.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
90.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
91.
Matej MOHORIČ
Team Cannondale - Garmin 10'14"
92.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
93.
Alessandro BAZZANA
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
94.
Thierry HUPOND
Team Giant - Alpecin
95.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
96.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
97.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin
98.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
99.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
MTN - Qhubeka
100.
Matteo BUSATO
Southeast
101.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
102.
Pim LIGTHART
Lotto - Soudal
103.
Thomas DEGAND
IAM Cycling
104.
Zico WAEYTENS
Team Giant - Alpecin 10'35"
105.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
106.
Federico ZURLO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team