Santos Tour Down Under - 2015

17th edition

Stage 1. Tanunda - Campbelltown , 132.6 km    

20 January 2015

Rider Team Time
1.
Jack BOBRIDGE
Team Budget Forklifts 2h59'44"
2.
Lieuwe WESTRA
Astana Pro Team
3.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
4.
Maxim BELKOV
Team Katusha
5.
Niccolo BONIFAZIO
Lampre - Merida
6.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step
7.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
8.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
9.
Steele VON HOFF
NFTO
10.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
11.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale
12.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin
13.
Lorenzo MANZIN
FDJ
14.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
15.
Nathan HAAS
Team Cannondale - Garmin
16.
Barry MARKUS
Team Lotto NL - Jumbo
17.
Miles SCOTSON
18.
David TANNER
IAM Cycling
19.
Alexey TSATEVITCH
Team Katusha
20.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
21.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team
22.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
23.
Jack HAIG
Orica GreenEdge
24.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
25.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
26.
Richie PORTE
Team Sky
27.
Wouter WIPPERT
Drapac Professional Cycling
28.
Adam HANSEN
Lotto Soudal
29.
Geraint THOMAS
Team Sky
30.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal
31.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
32.
Marcel KITTEL
Team Giant - Alpecin
33.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
34.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
35.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge
36.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
37.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
38.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
39.
Jesper HANSEN
Tinkoff - Saxo
40.
Tom DUMOULIN
Team Giant - Alpecin
41.
Tiago MACHADO
Team Katusha
42.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing
43.
Ruben FERNANDEZ ANDUJAR
Movistar Team
44.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
45.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
46.
Christopher SUTTON
Team Sky
47.
Oliver ZAUGG
Tinkoff - Saxo
48.
Manuele MORI
Lampre - Merida
49.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo
50.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
51.
Alexander EDMONDSON
52.
Arnold JEANNESSON
FDJ
53.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
54.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
55.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha
56.
Roger KLUGE
IAM Cycling
57.
Travis MEYER
Drapac Professional Cycling
58.
Vicente REYNES MIMO
IAM Cycling
59.
Martin ELMIGER
IAM Cycling
60.
Thomas DE GENDT
Lotto Soudal
61.
Pablo LASTRAS GARCIA
Movistar Team
62.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing
63.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team
64.
Jarlinson PANTANO GOMEZ
IAM Cycling
65.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
66.
Jérémy ROY
FDJ
67.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
68.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
69.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
70.
Timothy ROE
Drapac Professional Cycling
71.
Moreno MOSER
Team Cannondale - Garmin
72.
Cameron MEYER
Orica GreenEdge
73.
Alex HOWES
Team Cannondale - Garmin
74.
Olivier LE GAC
FDJ
75.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
76.
Cedric PINEAU
FDJ
77.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
78.
Ian STANNARD
Team Sky
79.
Laurent DIDIER
Trek Factory Racing
80.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
81.
Lars BOOM
Astana Pro Team
82.
Peter STETINA
BMC Racing Team
83.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
84.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
85.
Robert POWER
86.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
87.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale
88.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
89.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal
90.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
91.
Rüdiger SELIG
Team Katusha
92.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida
93.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
94.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha
95.
Lasse Norman HANSEN
Team Cannondale - Garmin
96.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
97.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
98.
Martin VELITS
Etixx - Quick Step
99.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo
100.
Daniel MCCONNELL
Trek Factory Racing
101.
Pieter SERRY
Etixx - Quick Step
102.
Peter KENNAUGH
Team Sky
103.
Neil VAN DER PLOEG
Avanti Racing Team
104.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
105.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
106.
Mark RENSHAW
Etixx - Quick Step 17"
107.
Enrique SANZ UNZUE
Movistar Team
108.
Jack BAUER
Team Cannondale - Garmin
109.
William CLARKE
Drapac Professional Cycling
110.
Campbell FLAKEMORE
BMC Racing Team 23"
111.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
112.
Kenny DE HAES
Lotto Soudal 25"
113.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin
114.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step 37"
115.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo 44"
116.
Matteo BONO
Lampre - Merida 46"
117.
Koen DE KORT
Team Giant - Alpecin 59"
118.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
119.
Gert DOCKX
Lotto Soudal 01'09"
120.
Graeme BROWN
Drapac Professional Cycling 01'28"
121.
Pavel BRUTT
Tinkoff - Saxo 02'08"
122.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 05'40"
123.
Martin KOHLER
Drapac Professional Cycling
124.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
125.
Luke ROWE
Team Sky
126.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 06'11"
127.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
128.
Boris VALLEE
Lotto Soudal
129.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
130.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
131.
Jordan KERBY
Drapac Professional Cycling
132.
Michal KOLÁR
Tinkoff - Saxo 08'36"
133.
Lawson CRADDOCK
Team Giant - Alpecin 10'50"