Santos Tour Down Under - 2015

17th edition

Stage 3. Norwood - Paracombe , 143 km    

22 January 2015

Rider Team Time
1.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 3h35'08"
2.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 03"
3.
Tom DUMOULIN
Team Giant - Alpecin
4.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step 05"
5.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
6.
Richie PORTE
Team Sky
7.
Jack HAIG
Orica GreenEdge
8.
Ruben FERNANDEZ ANDUJAR
Movistar Team
9.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
10.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 13"
11.
Luis Leon SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 15"
12.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
13.
Tiago MACHADO
Team Katusha
14.
Jarlinson PANTANO GOMEZ
IAM Cycling 18"
15.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
16.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
17.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
18.
Adam HANSEN
Lotto Soudal 21"
19.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
20.
Nathan HAAS
Team Cannondale - Garmin
21.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal
22.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
23.
Peter STETINA
BMC Racing Team
24.
Manuele MORI
Lampre - Merida 27"
25.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team 35"
26.
Oliver ZAUGG
Tinkoff - Saxo 42"
27.
Jesper HANSEN
Tinkoff - Saxo
28.
Lieuwe WESTRA
Astana Pro Team
29.
Jack BOBRIDGE
Team Budget Forklifts
30.
Arnold JEANNESSON
FDJ
31.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
32.
Laurent DIDIER
Trek Factory Racing
33.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
34.
David TANNER
IAM Cycling
35.
Jérémy ROY
FDJ
36.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
37.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin 50"
38.
Daniel MCCONNELL
Trek Factory Racing
39.
Martin VELITS
Etixx - Quick Step
40.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
41.
Robert POWER
42.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
43.
Pieter SERRY
Etixx - Quick Step 01'10"
44.
Gert DOCKX
Lotto Soudal 01'14"
45.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
46.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
47.
Cameron MEYER
Orica GreenEdge
48.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale
49.
Alexey TSATEVITCH
Team Katusha 01'24"
50.
Moreno MOSER
Team Cannondale - Garmin 01'28"
51.
Geraint THOMAS
Team Sky
52.
Vicente REYNES MIMO
IAM Cycling
53.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 01'59"
54.
Martin ELMIGER
IAM Cycling
55.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo
56.
Jordan KERBY
Drapac Professional Cycling
57.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal
58.
Olivier LE GAC
FDJ
59.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha
60.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida
61.
Thomas DE GENDT
Lotto Soudal
62.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
63.
Maxim BELKOV
Team Katusha
64.
Pablo LASTRAS GARCIA
Movistar Team
65.
Stef CLEMENT
IAM Cycling 02'09"
66.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing
67.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
68.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 02'28"
69.
Travis MEYER
Drapac Professional Cycling 02'32"
70.
Miles SCOTSON
71.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo 02'37"
72.
Cedric PINEAU
FDJ 02'53"
73.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
74.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step
75.
Pavel BRUTT
Tinkoff - Saxo 03'12"
76.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge
77.
Steele VON HOFF
NFTO 03'14"
78.
Alexander EDMONDSON
79.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
80.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
81.
Timothy ROE
Drapac Professional Cycling
82.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
83.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge 03'26"
84.
Mark RENSHAW
Etixx - Quick Step 03'31"
85.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
86.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
87.
Martin KOHLER
Drapac Professional Cycling
88.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha
89.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo 03'35"
90.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step
91.
Barry MARKUS
Team Lotto NL - Jumbo
92.
Ian STANNARD
Team Sky
93.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
94.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
95.
Alex HOWES
Team Cannondale - Garmin
96.
Koen DE KORT
Team Giant - Alpecin 03'54"
97.
Kenny DEHAES
Lotto Soudal
98.
Lars BOOM
Astana Pro Team 03'59"
99.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team 04'34"
100.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
101.
Roger KLUGE
IAM Cycling
102.
Jack BAUER
Team Cannondale - Garmin
103.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
104.
Peter KENNAUGH
Team Sky 04'37"
105.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo 04'42"
106.
Luke ROWE
Team Sky 05'01"
107.
Matteo BONO
Lampre - Merida 05'18"
108.
Niccolo BONIFAZIO
Lampre - Merida
109.
Rüdiger SELIG
Team Katusha 05'48"
110.
Lawson CRADDOCK
Team Giant - Alpecin
111.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing 06'12"
112.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida 07'12"
113.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
114.
William CLARKE
Drapac Professional Cycling 07'37"
115.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin
116.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 07'52"
117.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale
118.
Graeme BROWN
Drapac Professional Cycling
119.
Boris VALLEE
Lotto Soudal 08'35"
120.
Marcel KITTEL
Team Giant - Alpecin
121.
Neil VAN DER PLOEG
Avanti Racing Team
122.
Lorenzo MANZIN
FDJ 08'42"
123.
Lasse Norman HANSEN
Team Cannondale - Garmin 11'35"
124.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
125.
Wouter WIPPERT
Drapac Professional Cycling
126.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
127.
Christopher SUTTON
Team Sky
128.
Enrique SANZ UNZUE
Movistar Team
129.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
130.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
131.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale