Tour de Pologne - 2015

7th edition

Stage 4. Jaworzno - Nowy Sacz , 220 km    

5 August 2015

Rider Team Time
1.
Maciej BODNAR
Tinkoff - Saxo 5h14'29"
2.
Kamil ZIELINSKI
Domin Sport
3.
Gatis SMUKULIS
Team Katusha
4.
Caleb EWAN
Orica GreenEdge 20"
5.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
6.
Tom VAN ASBROECK
Team Lotto NL - Jumbo
7.
Lasse Norman HANSEN
Team Cannondale - Garmin
8.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
9.
Lorenzo MANZIN
FDJ
10.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale
11.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
12.
Manuele MORI
Lampre - Merida
13.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
14.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
15.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
16.
Pawel FRANCZAK
ActiveJet Team
17.
Olivier LE GAC
FDJ
18.
Pawel POLJANSKI
Tinkoff - Saxo
19.
Sven Erik BYSTRØM
Team Katusha
20.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
21.
Vicente REYNES MIMO
IAM Cycling
22.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
23.
Vegard BREEN
Lotto Soudal
24.
Peter VELITS
BMC Racing Team
25.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
26.
Michal KWIATKOWSKI
Etixx - Quick Step
27.
Robert KIŠERLOVSKI
Tinkoff - Saxo
28.
Borut BOZIC
Astana Pro Team
29.
Diego ROSA
Astana Pro Team
30.
Bart DE CLERCQ
Lotto Soudal
31.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
32.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal
33.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
34.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto Soudal
35.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
36.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
37.
Dennis VAN WINDEN
Team Lotto NL - Jumbo
38.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
39.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
40.
Lawrence WARBASSE
IAM Cycling
41.
Jesper HANSEN
Tinkoff - Saxo
42.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
43.
Kenny ELISSONDE
FDJ
44.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
45.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
46.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
47.
Roger KLUGE
IAM Cycling
48.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
49.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
50.
Tomasz MARCZYNSKI
Torku Sekerspor
51.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
52.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
53.
Igor ANTON HERNANDEZ
Movistar Team
54.
Sander ARMEE
Lotto Soudal
55.
Fabio ARU
Astana Pro Team
56.
Valerio CONTI
Lampre - Merida
57.
Arnold JEANNESSON
FDJ
58.
Matej MOHORIC
Team Cannondale - Garmin
59.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
60.
Lawson CRADDOCK
Team Giant - Alpecin
61.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
62.
Evgeni PETROV
Tinkoff - Saxo
63.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Tinkoff - Saxo
64.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
65.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
66.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
67.
David LOPEZ GARCIA
Team Sky
68.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
69.
Adam STACHOWIAK
Kolss - BDC Team
70.
Chris Anker SÖRENSEN
Tinkoff - Saxo
71.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
72.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
73.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
74.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
75.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
76.
Michal GOLAS
Etixx - Quick Step
77.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
78.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling
79.
Kamil GRADEK
ActiveJet Team
80.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida
81.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice
82.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
83.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
84.
Moreno MOSER
Team Cannondale - Garmin
85.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Etixx - Quick Step
86.
Ivan SANTAROMITA
Orica GreenEdge
87.
Riccardo ZOIDL
Trek Factory Racing
88.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
89.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
90.
Ian BOSWELL
Team Sky
91.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
92.
Dariusz BATEK
Wibatech Fuji
93.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
94.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo
95.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
96.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
97.
Alberto BETTIOL
Team Cannondale - Garmin 34"
98.
Mathew HAYMAN
Orica GreenEdge 20"
99.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin
100.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida 02'39"
101.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge
102.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
103.
Laurent PICHON
FDJ 03'35"
104.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
105.
Christian MEIER
Orica GreenEdge
106.
Jesse SERGENT
Trek Factory Racing
107.
Jasper DE BUYST
Lotto Soudal
108.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 04'44"
109.
Damien HOWSON
Orica GreenEdge 05'22"
110.
Marcin BIALOBLOCKI
One Pro Cycling 09'01"
111.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 09'03"
112.
Marcel KITTEL
Team Giant - Alpecin
113.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
114.
Boris VALLEE
Lotto Soudal
115.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
116.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
117.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
118.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
119.
Pawel BERNAS
ActiveJet Team
120.
Yaroslav POPOVYCH
Trek Factory Racing
121.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
122.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
123.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
124.
Philip DEIGNAN
Team Sky
125.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
126.
Kris BOECKMANS
Lotto Soudal 09'08"
127.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 09'13"
128.
Niccolo BONIFAZIO
Lampre - Merida 12'18"
129.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step 12'20"
130.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 24'04"
131.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
132.
Anton VOROBYEV
Team Katusha
133.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
134.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
135.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
136.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Team Sky
137.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
138.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
139.
Kristoffer SKJERPING
Team Cannondale - Garmin
140.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
141.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
142.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing