1.HC

Primus Classic Impanis - Van Petegem 2015

5th edition

Brakel - Boortmeerbeek 199.2 km

19 September 2015

Rider Team Time
1.
Sean DE BIE
Lotto - Soudal 4h31'14"
2.
Dimitri CLAEYS
Veranda's Willems Cycling Team 00'01"
3.
Floris GERTS
BMC Racing Team
4.
Danny VAN POPPEL
Trek Factory Racing
5.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
6.
Roy JANS
Wanty - Groupe Gobert
7.
Mike TEUNISSEN
Team Lotto NL - Jumbo
8.
Raymond KREDER
Roompot - Oranje Peloton
9.
Thomas BOUDAT
Team Europcar
10.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems Cycling Team
11.
Dennis VANENDERT
Lotto - Soudal
12.
Roy CURVERS
Team Giant - Alpecin
13.
Pim LIGTHART
Lotto - Soudal
14.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
15.
Edward THEUNS
Topsport Vlaanderen - Baloise
16.
Benoît JARRIER
Bretagne - Seche Environnement
17.
Sander CORDEEL
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
18.
Tim DE TROYER
Wanty - Groupe Gobert
19.
Daniel SCHORN
Bora - Argon 18
20.
Michał GOŁAŚ
Etixx - Quick Step
21.
Antwan TOLHOEK
Tinkoff - Saxo
22.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems Cycling Team
23.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
24.
Martin VELITS
Etixx - Quick Step
25.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Argon 18
26.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo
27.
Arnaud GÉRARD
Bretagne - Seche Environnement
28.
Koen DE KORT
Team Giant - Alpecin
29.
Gijs VAN HOECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
30.
Evgeni PETROV
Tinkoff - Saxo
31.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
32.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Oranje Peloton
33.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
34.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
35.
Sébastien DELFOSSE
Wallonie Bruxelles 00'10"
36.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo
37.
Twan CASTELIJNS
Team Lotto NL - Jumbo 00'11"
38.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Oranje Peloton
39.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
40.
Florian VACHON
Bretagne - Seche Environnement
41.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Argon 18
42.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
43.
Frederik VEUCHELEN
Wanty - Groupe Gobert
44.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team 00'18"
45.
Björn LEUKEMANS
Wanty - Groupe Gobert 00'22"
46.
Warren BARGUIL
Team Giant - Alpecin 00'46"
47.
Alexandre PICHOT
Team Europcar 02'13"
48.
Thomas VOECKLER
Team Europcar
49.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 03'00"
50.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
51.
Tomasz KIENDYŚ
CCC Sprandi Polkowice
52.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice
53.
Valentin MADOUAS
Bretagne - Seche Environnement
54.
Christophe PRÉMONT
Veranda's Willems Cycling Team
55.
Stef VAN ZUMMEREN
Veranda's Willems Cycling Team
56.
Guillaume HAAG
T.Palm - Pôle Continental Wallon
57.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec
58.
Gerry DRUYTS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
59.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec
60.
Alexander GEUENS
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
61.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
62.
Koen BOUWMAN
SEG Racing
63.
Christophe LABORIE
Bretagne - Seche Environnement
64.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
65.
Nicolas MERTZ
T.Palm - Pôle Continental Wallon
66.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
67.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
68.
Grzegorz STĘPNIAK
CCC Sprandi Polkowice
69.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Etixx - Quick Step
70.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
71.
Romain GUILLEMOIS
Team Europcar
72.
Bruno PIRES
Tinkoff - Saxo
73.
Yauheni HUTAROVICH
Bretagne - Seche Environnement
74.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Baloise
75.
Berden DE VRIES
Roompot - Oranje Peloton 03'04"
76.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
77.
Dennis COENEN
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
78.
Wesley KREDER
Roompot - Oranje Peloton
79.
Huub DUYN
Roompot - Oranje Peloton
80.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal
81.
Rob RUIJGH
Vastgoedservice - Golden Palace Continental team
82.
Kenny DEHAES
Lotto - Soudal
83.
Giovanni BERNAUDEAU
Team Europcar
84.
Julien MORICE
Team Europcar
85.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
86.
Laurent DIDIER
Trek Factory Racing
87.
Lionel TAMINIAUX
Color Code - Aquality Protect
88.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
89.
Michal KOLÁR
Tinkoff - Saxo
90.
Bert VAN LERBERGHE
Topsport Vlaanderen - Baloise
91.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
92.
Amaury CAPIOT
Topsport Vlaanderen - Baloise
93.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff - Saxo
94.
Claudio CATANIA
T.Palm - Pôle Continental Wallon
95.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar
96.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
97.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
98.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
99.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
100.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Argon 18
101.
Sander HELVEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
102.
Zakkari DEMPSTER
Bora - Argon 18
103.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
104.
Ludwig DE WINTER
Wallonie Bruxelles
105.
Michael MØRKØV
Tinkoff - Saxo
106.
Olivier CHEVALIER
Wallonie Bruxelles
107.
Antoine DEMOITIE
Wallonie Bruxelles
108.
Vegard BREEN
Lotto - Soudal
109.
Shane ARCHBOLD
Bora - Argon 18

Race information

Start, finish: Brakel - Boortmeerbeek

Distance: 199.2 km

Date: 19 September 2015