Brussels Cycling Classic 2015

95th edition

200.8 km

5 September 2015

Rider Team Time
1.
Dylan GROENEWEGEN
Roompot - Oranje Peloton 4h47'58"
2.
Roy JANS
Wanty - Groupe Gobert
3.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
4.
Bryan COQUARD
Team Europcar
5.
Michaël VAN STAEYEN
Cofidis, Solutions Crédits
6.
Daniel MCLAY
Bretagne - Seche Environnement
7.
Andrea FEDI
Southeast
8.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
9.
Kenny DEHAES
Lotto - Soudal
10.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
11.
Johan LE BON
FDJ
12.
Amaury CAPIOT
Topsport Vlaanderen - Baloise
13.
Max WALSCHEID
Team Kuota - Lotto
14.
Victor CAMPENAERTS
Topsport Vlaanderen - Baloise
15.
Oliver NAESEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
16.
Roy CURVERS
Team Giant - Alpecin
17.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
18.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
19.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
20.
Edward THEUNS
Topsport Vlaanderen - Baloise
21.
Dries DE BONDT
Veranda's Willems Cycling Team
22.
Marco MARCATO
Wanty - Groupe Gobert
23.
Benjamin VERRAES
Cibel
24.
Joeri CALLEEUW
Veranda's Willems Cycling Team
25.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
26.
Marc SARREAU
FDJ
27.
Ralf MATZKA
Bora - Argon 18
28.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
29.
Thomas BOUDAT
Team Europcar
30.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step 06"
31.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step 08"
32.
Stefan SCHUMACHER
CCC Sprandi Polkowice 10"
33.
Dennis VANENDERT
Lotto - Soudal
34.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal
35.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
36.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits
37.
Emiel WASTYN
Veranda's Willems Cycling Team
38.
Antoine WARNIER
Wallonie Bruxelles 14"
39.
Yauheni HUTAROVICH
Bretagne - Seche Environnement 17"
40.
Warren BARGUIL
Team Giant - Alpecin
41.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
42.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team 22"
43.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
44.
Michał KWIATKOWSKI
Etixx - Quick Step 25"
45.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Baloise 31"
46.
Maxat AYAZBAYEV
Astana Pro Team
47.
Cédric PINEAU
FDJ
48.
Maxime DANIEL
Ag2r La Mondiale
49.
Daan MYNGHEER
Veranda's Willems Cycling Team
50.
Björn LEUKEMANS
Wanty - Groupe Gobert
51.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
52.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
53.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Etixx - Quick Step
54.
Sergey NIKOLAEV
Itera - Katusha
55.
Florian SÉNÉCHAL
Cofidis, Solutions Crédits
56.
Julian ALAPHILIPPE
Etixx - Quick Step
57.
Stijn VANDENBERGH
Etixx - Quick Step
58.
Roman MAIKIN
Rusvelo
59.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing
60.
Berden DE VRIES
Roompot - Oranje Peloton
61.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Argon 18
62.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step 36"
63.
Leonardo BASSO
Trek Factory Racing 43"
64.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team 45"
65.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Oranje Peloton 54"
66.
Boris VALLÉE
Lotto - Soudal 01'00"
67.
Gregory HABEAUX
Wallonie Bruxelles
68.
Patrick KONRAD
Bora - Argon 18
69.
Simone PONZI
Southeast 01'07"
70.
Raymond KREDER
Roompot - Oranje Peloton 01'09"
71.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing 01'20"
72.
Clément VENTURINI
Cofidis, Solutions Crédits 01'23"
73.
Louis VERHELST
Cofidis, Solutions Crédits
74.
Andrey SOLOMENNIKOV
Rusvelo
75.
Angelo TULIK
Team Europcar 01'41"
76.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar
77.
Julien MORICE
Team Europcar
78.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing 01'45"
79.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
80.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 01'52"
81.
Pierre-Luc PÉRICHON
Bretagne - Seche Environnement 02'32"
82.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
83.
Christophe PRÉMONT
Veranda's Willems Cycling Team
84.
Jori VAN STEENBERGHEN
Cibel
85.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
86.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec
87.
Andrea ZORDAN
Androni Giocattoli - Sidermec
88.
Olivier PARDINI
Veranda's Willems Cycling Team
89.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Lampre - Merida
90.
Francesco GAVAZZI
Southeast
91.
Roman KUSTADINCHEV
Rusvelo
92.
Mauro FINETTO
Southeast
93.
Enrico GASPAROTTO
Wanty - Groupe Gobert
94.
Joeri STALLAERT
Cibel
95.
Ivar SLIK
Roompot - Oranje Peloton
96.
Kévin LEDANOIS
Bretagne - Seche Environnement
97.
Ivan BALYKIN
Rusvelo
98.
Benoît JARRIER
Bretagne - Seche Environnement
99.
Arnaud DÉMARE
FDJ
100.
Romain GUILLEMOIS
Team Europcar
101.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
102.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
103.
Danilo NAPOLITANO
Wanty - Groupe Gobert
104.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
105.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
106.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
107.
Matteo BUSATO
Southeast
108.
Frederik VEUCHELEN
Wanty - Groupe Gobert
109.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Baloise
110.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
111.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
112.
Stijn STEELS
Topsport Vlaanderen - Baloise
113.
Michel KREDER
Roompot - Oranje Peloton
114.
Mike TERPSTRA
Roompot - Oranje Peloton
115.
Sebastien CHAVANEL
FDJ
116.
Alexandre PICHOT
Team Europcar
117.
Jonas AHLSTRAND
Cofidis, Solutions Crédits
118.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
119.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
120.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
121.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
122.
Thomas WERTZ
Wallonie Bruxelles
123.
Jérôme KERF
Veranda's Willems Cycling Team
124.
Antoine DEMOITIE
Wallonie Bruxelles
125.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
126.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
127.
Daniel SCHORN
Bora - Argon 18
128.
Sep VANMARCKE
Team Lotto NL - Jumbo
129.
Zakkari DEMPSTER
Bora - Argon 18
130.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing
131.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
132.
Gert JÕEÄÄR
Cofidis, Solutions Crédits
133.
Tim KERKHOF
Roompot - Oranje Peloton
134.
Lars BOOM
Astana Pro Team
135.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo
136.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Argon 18
137.
Bartosz HUZARSKI
Bora - Argon 18
138.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
139.
Tony GALLOPIN
Lotto - Soudal
140.
Luca WACKERMANN
Southeast
141.
Mattia POZZO
Nippo - Vini Fantini
142.
Niccolò BONIFAZIO
Lampre - Merida
143.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
144.
Kevin DE JONGHE
Cibel 02'51"
145.
Björn THURAU
Bora - Argon 18 03'45"
146.
Arnold JEANNESSON
FDJ 04'03"
147.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini
148.
Francis MOUREY
FDJ
149.
Shiki KUROEDA
Nippo - Vini Fantini
150.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
151.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
152.
Gert DOCKX
Lotto - Soudal
153.
Olivier CHEVALIER
Wallonie Bruxelles 10'21"
154.
Thomas ONGENA
Cibel 11'04"
155.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
156.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert
157.
Steve MORABITO
FDJ
158.
Glenn ROTTY
Cibel
159.
Kenny GOOSSENS
Cibel
160.
Lawrence NAESEN
Cibel
161.
Chun Kai FENG
Lampre - Merida
162.
Ludwig DE WINTER
Wallonie Bruxelles
163.
Sébastien DELFOSSE
Wallonie Bruxelles
164.
Francesco CHICCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
165.
Morgan LAMOISSON
Team Europcar
166.
Ivan SAVITSKY
Rusvelo
167.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
168.
Josef ČERNÝ
CCC Sprandi Polkowice

Race information

Distance: 200.8 km

Date: 5 September 2015