GT

Giro d'Italia 2015  |  Stage 5. La Spezia - Abetone   

98th edition

152 km, 13 May 2015

Rider Team Time
1.
Jan POLANC
Lampre - Merida 4h09'18"
2.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling 01'31"
3.
Fabio ARU
Astana Pro Team
4.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo
5.
Richie PORTE
Team Sky
6.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team 01'44"
7.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 01'53"
8.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
9.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
10.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
11.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
12.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
13.
Leopold KÖNIG
Team Sky
14.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
15.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
16.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
17.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step 01'59"
18.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 02'06"
19.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
20.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling 02'15"
21.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
22.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica GreenEdge
23.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
24.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 02'28"
25.
Stef CLEMENT
IAM Cycling 02'32"
26.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
27.
Diego ROSA
Astana Pro Team
28.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo 02'51"
29.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal 02'54"
30.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team 02'57"
31.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team 03'03"
32.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
33.
Alexandre GENIEZ
FDJ
34.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
35.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Ag2r La Mondiale
36.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast 03'53"
37.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
38.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin
39.
Kenny ELISSONDE
FDJ
40.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
41.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
42.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge 04'09"
43.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
44.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
45.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 04'12"
46.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing 04'17"
47.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 05'07"
48.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky 05'10"
49.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
50.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
51.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
52.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo
53.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec
54.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
55.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice 05'46"
56.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha 05'47"
57.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step 05'55"
58.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 06'23"
59.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
60.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
61.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step 07'12"
62.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
63.
Francesco GAVAZZI
Southeast 08'05"
64.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 09'36"
65.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin
66.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
67.
Francis MOUREY
FDJ
68.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
69.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
70.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
Team Cannondale - Garmin 09'42"
71.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
72.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin 09'50"
73.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
74.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 10'28"
75.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing 10'33"
76.
Anthony ROUX
FDJ
77.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
78.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team 12'00"
79.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal
80.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 12'01"
81.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo 12'58"
82.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
83.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step 13'02"
84.
Manuele MORI
Lampre - Merida
85.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
86.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
87.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
88.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
89.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
90.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
91.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
92.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
93.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
94.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
95.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
96.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff - Saxo
97.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
98.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
99.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 13'41"
100.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo
101.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing 14'29"
102.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 16'18"
103.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
104.
Cédric PINEAU
FDJ
105.
Jérôme PINEAU
IAM Cycling 16'35"
106.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
107.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
108.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 17'51"
109.
Alessandro PETACCHI
Southeast
110.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
111.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
112.
Mauro FINETTO
Southeast
113.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
114.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
115.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
116.
Gang XU
Lampre - Merida
117.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
118.
Matteo BUSATO
Southeast
119.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
120.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
121.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
122.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
123.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
124.
Maxim BELKOV
Team Katusha
125.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo
126.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
127.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
128.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 18'11"
129.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin 19'34"
130.
Manuel BELLETTI
Southeast
131.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
132.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
133.
Eugert ZHUPA
Southeast
134.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
135.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
136.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
137.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
138.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing
139.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
140.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
141.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini
142.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
143.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
144.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
145.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
146.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step
147.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
148.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
149.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
150.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
151.
Roger KLUGE
IAM Cycling
152.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
153.
Elia VIVIANI
Team Sky
154.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
155.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
156.
Gregory HENDERSON
Lotto - Soudal
157.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
158.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
159.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
160.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
161.
Daniele COLLI
Nippo - Vini Fantini
162.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal
163.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
164.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
165.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
166.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
167.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
168.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
169.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
170.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
171.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
172.
Manabu ISHIBASHI
Nippo - Vini Fantini
173.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
174.
Kévin REZA
FDJ
175.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
176.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
177.
Elia FAVILLI
Southeast
178.
Bernhard EISEL
Team Sky
179.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
180.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
181.
Alexander PORSEV
Team Katusha
182.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
183.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
184.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
185.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
186.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
187.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
188.
Michael MATTHEWS
Orica GreenEdge
189.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida 20'11"
190.
Luca PAOLINI
Team Katusha 21'11"

Stage information

Start, finish: Stage 5. La Spezia - Abetone

Race Type: Mountain stage

Distance: 152 km

Date: 13 May 2015