Tour de France - 2016

103rd edition

General classification

2 July 2016 - 24 July 2016

Rider Team Time
1.
Christopher FROOME
Team Sky 89h04'48"
2.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 04'05"
3.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 04'21"
4.
Adam YATES
Orica - Bikeexchange 04'42"
5.
Richie PORTE
BMC Racing Team 05'17"
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 06'16"
7.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 06'58"
8.
Louis MEINTJES
Lampre - Merida
9.
Daniel MARTIN
Etixx - Quick Step 07'04"
10.
Roman KREUZIGER
Tinkoff 07'11"
11.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 13'13"
12.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky 18'51"
13.
Fabio ARU
Astana Pro Team 19'20"
14.
Sébastien REICHENBACH
FDJ 24'59"
15.
Geraint THOMAS
Team Sky 28'31"
16.
Pierre ROLLAND
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 30'42"
17.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky 38'30"
18.
Stef CLEMENT
IAM Cycling 38'57"
19.
Jarlinson PANTANO GOMEZ
IAM Cycling 38'59"
20.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale 42'28"
21.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Argon 18 47'40"
22.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team 48'23"
23.
Warren BARGUIL
Team Giant - Alpecin 52'14"
24.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Trek - Segafredo 53'06"
25.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha 56'33"
26.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 1h03'59"
27.
Rafal MAJKA
Tinkoff 1h04'25"
28.
Wout POELS
Team Sky 1h06'57"
29.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team 1h12'06"
30.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 1h19'59"
31.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Movistar Team 1h21'00"
32.
Wilco KELDERMAN
Team Lotto NL - Jumbo 1h24'38"
33.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 1h25'14"
34.
Fränk SCHLECK
Trek - Segafredo 1h27'39"
35.
Mikel LANDA MEANA
Team Sky 1h32'19"
36.
Steve MORABITO
FDJ 1h38'30"
37.
Diego ROSA
Astana Pro Team 1h46'36"
38.
Daryl IMPEY
Orica - Bikeexchange 1h50'51"
39.
Bartosz HUZARSKI
Bora - Argon 18 1h55'28"
40.
Thomas DE GENDT
Lotto Soudal 1h56'35"
41.
Julian ALAPHILIPPE
Etixx - Quick Step 2h00'09"
42.
Serge PAUWELS
Team Dimension Data 2h00'38"
43.
Sylvain CHAVANEL
Direct Energie 2h02'53"
44.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 2h06'13"
45.
Amael MOINARD
BMC Racing Team 2h06'36"
46.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 2h07'22"
47.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 2h09'49"
48.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team 2h10'25"
49.
Rui Alberto Faria da COSTA
Lampre - Merida 2h11'42"
50.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale 2h13'47"
51.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida 2h15'16"
52.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team 2h17'16"
53.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo 2h18'05"
54.
Jan POLANC
Lampre - Merida 2h18'24"
55.
Luis Angel MATE MARDONES
Cofidis, Solutions Credits 2h21'17"
56.
Georg PREIDLER
Team Giant - Alpecin 2h25'45"
57.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale 2h27'45"
58.
Robert KIŠERLOVSKI
Tinkoff 2h28'06"
59.
Eduardo SEPULVEDA
Fortuneo - Vital Concept 2h28'27"
60.
Fabrice JEANDESBOZ
Direct Energie 2h39'17"
61.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 2h41'05"
62.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 2h41'52"
63.
Anthony ROUX
FDJ 2h43'51"
64.
Martin ELMIGER
IAM Cycling 2h44'01"
65.
Patrick KONRAD
Bora - Argon 18 2h46'32"
66.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 2h47'32"
67.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha 2h48'02"
68.
Cyril GAUTIER
Ag2r La Mondiale 2h49'49"
69.
Winner ANACONA GOMEZ
Movistar Team 2h50'23"
70.
Brice FEILLU
Fortuneo - Vital Concept 2h50'49"
71.
Tony GALLOPIN
Lotto Soudal 2h51'23"
72.
Ruben PLAZA MOLINA
Orica - Bikeexchange 2h53'10"
73.
Laurens TEN DAM
Team Giant - Alpecin 2h53'22"
74.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 2h58'12"
75.
Jérôme COPPEL
IAM Cycling 2h58'48"
76.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 3h00'54"
77.
Michael VALGREN ANDERSEN
Tinkoff 3h01'22"
78.
Arthur VICHOT
FDJ 3h02'10"
79.
Thomas VOECKLER
Direct Energie 3h02'35"
80.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Movistar Team 3h04'53"
81.
Romain SICARD
Direct Energie 3h09'11"
82.
Tom Jelte SLAGTER
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 3h09'19"
83.
Oliver NAESEN
IAM Cycling 3h11'28"
84.
Chris Anker SÖRENSEN
Fortuneo - Vital Concept 3h12'52"
85.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Team Dimension Data 3h14'07"
86.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team 3h14'31"
87.
Arnold JEANNESSON
Cofidis, Solutions Credits 3h18'14"
88.
Jan BÁRTA
Bora - Argon 18 3h19'44"
89.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 3h20'22"
90.
Anthony DELAPLACE
Fortuneo - Vital Concept 3h21'09"
91.
Dylan VAN BAARLE
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 3h23'15"
92.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida 3h23'17"
93.
Pierre Luc PERICHON
Fortuneo - Vital Concept 3h24'36"
94.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 3h26'19"
95.
Peter SAGAN
Tinkoff 3h27'09"
96.
Jérémy ROY
FDJ 3h27'15"
97.
Reto HOLLENSTEIN
IAM Cycling 3h28'33"
98.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo 3h33'29"
99.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
100.
Adam HANSEN
Lotto Soudal 3h34'26"
101.
Paul VOSS
Bora - Argon 18 3h36'25"
102.
Luka PIBERNIK
Lampre - Merida 3h38'17"
103.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 3h38'41"
104.
Sep VANMARCKE
Team Lotto NL - Jumbo 3h40'02"
105.
Florian VACHON
Fortuneo - Vital Concept 3h40'09"
106.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Credits 3h42'42"
107.
Antoine DUCHESNE
Direct Energie 3h44'54"
108.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 3h46'42"
109.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data 3h47'29"
110.
Michael MATTHEWS
Orica - Bikeexchange 3h47'40"
111.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo 3h50'43"
112.
Luke DURBRIDGE
Orica - Bikeexchange 3h51'55"
113.
Bryan COQUARD
Direct Energie 3h51'57"
114.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step 3h52'50"
115.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 3h56'30"
116.
Yukiya ARASHIRO
Lampre - Merida 3h57'06"
117.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 3h57'49"
118.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step 3h57'58"
119.
Christopher JUUL JENSEN
Orica - Bikeexchange 3h58'10"
120.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo 3h58'17"
121.
Jerome COUSIN
Cofidis, Solutions Credits 3h58'36"
122.
Roy CURVERS
Team Giant - Alpecin 4h03'16"
123.
Gregory RAST
Trek - Segafredo 4h03'44"
124.
Lawson CRADDOCK
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
125.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data 4h04'27"
126.
Jurgen ROELANDTS
Lotto Soudal 4h05'22"
127.
William BONNET
FDJ 4h06'18"
128.
Cesare BENEDETTI
Bora - Argon 18 4h06'23"
129.
Ángel VICIOSO ARCOS
Team Katusha 4h08'07"
130.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale 4h08'08"
131.
Alex HOWES
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 4h08'22"
132.
Michael ALBASINI
Orica - Bikeexchange 4h09'04"
133.
André GREIPEL
Lotto Soudal 4h09'07"
134.
Ramunas NAVARDAUSKAS
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 4h09'40"
135.
Mathew HAYMAN
Orica - Bikeexchange 4h10'33"
136.
Matteo BONO
Lampre - Merida 4h12'53"
137.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Credits 4h13'49"
138.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo 4h16'53"
139.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step 4h16'57"
140.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data 4h17'03"
141.
Sondre Holst ENGER
IAM Cycling 4h17'32"
142.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Credits 4h18'15"
143.
Ramon SINKELDAM
Team Giant - Alpecin 4h21'41"
144.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Etixx - Quick Step 4h22'02"
145.
Matteo TOSATTO
Tinkoff 4h22'05"
146.
Armindo FONSECA
Fortuneo - Vital Concept 4h23'01"
147.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 4h23'42"
148.
John DEGENKOLB
Team Giant - Alpecin 4h24'24"
149.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha
150.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step 4h26'39"
151.
Luke ROWE
Team Sky 4h27'49"
152.
Kristijan KOREN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 4h28'01"
153.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin 4h28'11"
154.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Argon 18 4h28'33"
155.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal 4h29'22"
156.
Oscar GATTO
Tinkoff 4h29'38"
157.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Credits 4h29'47"
158.
Yohann GENE
Direct Energie 4h30'02"
159.
Maciej BODNAR
Tinkoff 4h30'30"
160.
Dylan GROENEWEGEN
Team Lotto NL - Jumbo 4h30'34"
161.
Ian STANNARD
Team Sky 4h31'34"
162.
Marco HALLER
Team Katusha 4h31'40"
163.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo 4h32'09"
164.
Adrien PETIT
Direct Energie 4h32'25"
165.
Jacopo GUARNIERI
Team Katusha 4h34'45"
166.
Marcel KITTEL
Etixx - Quick Step 4h35'06"
167.
Vegard BREEN
Fortuneo - Vital Concept 4h38'27"
168.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida 4h39'37"
169.
Marcel SIEBERG
Lotto Soudal 4h40'24"
170.
Daniel MCLAY
Fortuneo - Vital Concept 4h50'14"
171.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data 4h51'07"
172.
Leigh HOWARD
IAM Cycling 4h55'13"
173.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal 5h01'18"
174.
Sam BENNETT
Bora - Argon 18 5h17'14"