2.UWT

Tirreno - Adriatico 2016  |  Stage 2. Camaiore - Pomarance   

51st edition

207 km, 10 March 2016

Rider Team Time
1.
Zdenek ŠTYBAR
Etixx - Quick Step 5h10'03"
2.
Peter SAGAN
Tinkoff 01"
3.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data
4.
Simon CLARKE
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
5.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
6.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team
7.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
8.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal
9.
Michał KWIATKOWSKI
Team Sky
10.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
11.
Wout POELS
Team Sky
12.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
13.
Adam YATES
Orica - Bikeexchange
14.
Roman KREUZIGER
Tinkoff
15.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
16.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
17.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team
18.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Movistar Team
19.
Rigoberto URÁN URÁN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
20.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - Bikeexchange
21.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
22.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
23.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
24.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
25.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
26.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
27.
Oscar GATTO
Tinkoff
28.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team
29.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo
30.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team
31.
Thibaut PINOT
FDJ
32.
Sébastien REICHENBACH
FDJ
33.
Bob JUNGELS
Etixx - Quick Step
34.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale
35.
Davide FORMOLO
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
36.
Daniel OSS
BMC Racing Team
37.
Peter KENNAUGH
Team Sky
38.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 27"
39.
Reto HOLLENSTEIN
IAM Cycling 35"
40.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA
41.
Matteo TRENTIN
Etixx - Quick Step
42.
Dominik NERZ
Bora - Argon 18
43.
Patrick KONRAD
Bora - Argon 18
44.
Mirko SELVAGGI
Androni Giocattoli - Sidermec
45.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
46.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
47.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
48.
Leigh HOWARD
IAM Cycling
49.
Paul VOSS
Bora - Argon 18
50.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
51.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team 38"
52.
Tiago MACHADO
Team Katusha 47"
53.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 01"
54.
Bart DE CLERCQ
Lotto - Soudal 50"
55.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 56"
56.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice
57.
Pim LIGTHART
Lotto - Soudal 01'18"
58.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data 01'23"
59.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Dimension Data
60.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
61.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
62.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
63.
Maciej BODNAR
Tinkoff
64.
Zico WAEYTENS
Team Giant - Alpecin
65.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
IAM Cycling
66.
Jaime ROSÓN GARCÍA
Caja Rural - Seguros RGA 01'33"
67.
Victor DE LA PARTE
CCC Sprandi Polkowice
68.
Mathias FRANK
IAM Cycling
69.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
70.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 01'51"
71.
Jan BÁRTA
Bora - Argon 18
72.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caja Rural - Seguros RGA
73.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Caja Rural - Seguros RGA
74.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Argon 18
75.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
76.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 02'03"
77.
Kristian SBARAGLI
Team Dimension Data 02'39"
78.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
79.
Daniele BENNATI
Tinkoff
80.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo
81.
Alexandre GENIEZ
FDJ
82.
Davide VIGANO
Androni Giocattoli - Sidermec
83.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
84.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 03'01"
85.
Rafael VALLS FERRI
Lotto - Soudal
86.
Manuele MORI
Lampre - Merida
87.
Ángel VICIOSO ARCOS
Team Katusha
88.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
89.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 03'25"
90.
Kristijan KOREN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
91.
Jack BAUER
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 03'52"
92.
Luke DURBRIDGE
Orica - Bikeexchange
93.
Fabian CANCELLARA
Trek - Segafredo
94.
Sebastian LANGEVELD
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
95.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale 04'16"
96.
Cesare BENEDETTI
Bora - Argon 18 04'18"
97.
Mike TEUNISSEN
Team Lotto NL - Jumbo 04'42"
98.
Jürgen ROELANDTS
Lotto - Soudal
99.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
100.
Lars Petter NORDHAUG
Team Sky 04'45"
101.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 05'18"
102.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 05'20"
103.
Tony MARTIN
Etixx - Quick Step 05'34"
104.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step
105.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
106.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin 05'57"
107.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
108.
Jesse SERGENT
Ag2r La Mondiale
109.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
110.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
111.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
112.
Adrian HONKISZ
CCC Sprandi Polkowice
113.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
114.
Anthony ROUX
FDJ
115.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal
116.
Manuele BOARO
Tinkoff
117.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
118.
Davide VILLELLA
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
119.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
120.
Valerio CONTI
Lampre - Merida
121.
Michał GOŁAŚ
Team Sky
122.
Adam BLYTHE
Tinkoff
123.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
124.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
125.
Evgeni PETROV
Tinkoff
126.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Caja Rural - Seguros RGA
127.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA
128.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
Etixx - Quick Step
129.
Luka MEZGEC
Orica - Bikeexchange
130.
Carter JONES
Team Giant - Alpecin
131.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
132.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
133.
Maxim BELKOV
Team Katusha
134.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Giant - Alpecin
135.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
136.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
137.
Tom VAN ASBROECK
Team Lotto NL - Jumbo 07'30"
138.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
139.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
140.
Rüdiger SELIG
Bora - Argon 18
141.
William BONNET
FDJ
142.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
143.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
144.
Federico ZURLO
Lampre - Merida
145.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo
146.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
147.
Tom LEEZER
Team Lotto NL - Jumbo
148.
Christopher JUUL JENSEN
Orica - Bikeexchange
149.
Jens KEUKELEIRE
Orica - Bikeexchange
150.
Yaroslav POPOVYCH
Trek - Segafredo
151.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
152.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
153.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 09'03"
154.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
155.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step
156.
Ramon SINKELDAM
Team Giant - Alpecin
157.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida
158.
Steve MORABITO
FDJ
159.
Alex DOWSETT
Movistar Team
160.
Johan LE BON
FDJ
161.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
162.
Eros CAPECCHI
Astana Pro Team
163.
Stijn DEVOLDER
Trek - Segafredo
164.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
165.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
166.
Elia VIVIANI
Team Sky
167.
Gatis SMUKULIS
Astana Pro Team
168.
Caleb EWAN
Orica - Bikeexchange 09'57"
169.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team 11'13"
170.
Svein TUFT
Orica - Bikeexchange
171.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
172.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
173.
Roger KLUGE
IAM Cycling
174.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin
175.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha 13'21"
176.
Marco HALLER
Team Katusha
177.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
178.
Sam BENNETT
Bora - Argon 18
179.
Giorgio CECCHINEL
Androni Giocattoli - Sidermec 13'33"
180.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team 14'58"
181.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data 20'43"
182.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data

Stage information

Start, finish: Stage 2. Camaiore - Pomarance

Distance: 207 km

Date: 10 March 2016