Tour de Romandie - 2016

Stage 3. Sion - Sion I.T.T. (15.1 km) - 29/04

Rider Team Country Time
1. Thibaut PINOT FDJ
FRA
20'21"
2. Tom DUMOULIN Team Giant - Alpecin
NED
02"
3. Bob JUNGELS Etixx - Quick Step
LUX
09"
4. Christopher FROOME Team Sky
GBR
5. Jérôme COPPEL IAM Cycling
FRA
6. Nairo Alexander QUINTANA ROJAS Movistar Team
COL
7. Ilnur ZAKARIN Team Katusha
RUS
17"
8. Ion IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team
ESP
18"
9. Steve MORABITO FDJ
SUI
22"
10. Manuele BOARO Tinkoff
ITA
25"
11. Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team
USA
12. Alexandre GENIEZ FDJ
FRA
26"
13. Tobias LUDVIGSSON Team Giant - Alpecin
SWE
30"
14. Dries DEVENYNS IAM Cycling
BEL
33"
15. Sébastien REICHENBACH FDJ
SUI
16. Daryl IMPEY Orica - Bikeexchange
RSA
36"
17. Simon ŠPILAK Team Katusha
SLO
38"
18. Moreno MOSER Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
ITA
19. Mathias FRANK IAM Cycling
SUI
20. Damien HOWSON Orica - Bikeexchange
AUS
39"
21. Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling
SUI
40"
22. Martijn KEIZER Team Lotto NL - Jumbo
NED
44"
23. Rafal MAJKA Tinkoff
POL
45"
24. Rui Alberto FARIA DA COSTA Lampre - Merida
POR
25. Jérémy ROY FDJ
FRA
26. Brent BOOKWALTER BMC Racing Team
USA
46"
27. Damiano CARUSO BMC Racing Team
ITA
48"
28. Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team
ESP
29. Bauke MOLLEMA Trek - Segafredo
NED
49"
30. Anton VOROBYEV Team Katusha
RUS
51"
31. Wilco KELDERMAN Team Lotto NL - Jumbo
NED
54"
32. Lieuwe WESTRA Astana Pro Team
NED
33. Michael HEPBURN Orica - Bikeexchange
AUS
56"
34. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
35. Chad HAGA Team Giant - Alpecin
USA
59"
36. Geraint THOMAS Team Sky
GBR
37. Rafael VALLS FERRI Lotto Soudal
ESP
38. Steven LAMMERTINK Team Lotto NL - Jumbo
NED
01'00"
39. Andrey ZEITS Astana Pro Team
KAZ
01'01"
40. Andrew TALANSKY Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
USA
41. Pierre Roger LATOUR Ag2r La Mondiale
FRA
01'02"
42. Ryder HESJEDAL Trek - Segafredo
CAN
01'05"
43. Pierre ROLLAND Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
FRA
01'10"
44. Tom BOHLI BMC Racing Team
SUI
45. Jos VAN EMDEN Team Lotto NL - Jumbo
NED
01'11"
46. Jack HAIG Orica - Bikeexchange
AUS
47. Gorka IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team
ESP
01'13"
48. Maxime MONFORT Lotto Soudal
BEL
49. Georg PREIDLER Team Giant - Alpecin
AUT
01'14"
50. Ramunas NAVARDAUSKAS Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
LTU
01'15"
51. Matej MOHORIC Lampre - Merida
SLO
01'16"
52. Carlos VERONA QUINTANILLA Orica - Bikeexchange
ESP
01'21"
53. Anthony ROUX FDJ
FRA
54. Cameron MEYER Team Dimension Data
AUS
55. Mikel NIEVE ITURALDE Team Sky
ESP
01'22"
56. Amael MOINARD BMC Racing Team
FRA
01'23"
57. Thomas DE GENDT Lotto Soudal
BEL
01'24"
58. Jan BAKELANTS Ag2r La Mondiale
BEL
59. Patrick GRETSCH Ag2r La Mondiale
GER
01'25"
60. Jack BOBRIDGE Trek - Segafredo
AUS
01'26"
61. Christian MEIER Orica - Bikeexchange
CAN
62. Yury TROFIMOV Tinkoff
RUS
63. Moreno HOFLAND Team Lotto NL - Jumbo
NED
01'27"
64. Miguel Angel LOPEZ MORENO Astana Pro Team
COL
01'29"
65. Pawel POLJANSKI Tinkoff
POL
66. Kenny ELISSONDE FDJ
FRA
01'31"
67. Pavel KOCHETKOV Team Katusha
RUS
68. Tsgabu Gebremaryam GRMAY Lampre - Merida
ETH
01'32"
69. Rigoberto URAN URAN Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
COL
70. Enrico GASPAROTTO Wanty - Groupe Gobert
ITA
71. Peter STETINA Trek - Segafredo
USA
01'33"
72. Danilo WYSS BMC Racing Team
SUI
73. Robert KIŠERLOVSKI Tinkoff
CRO
01'34"
74. Ben GASTAUER Ag2r La Mondiale
LUX
75. Salvatore PUCCIO Team Sky
ITA
76. Michael ALBASINI Orica - Bikeexchange
SUI
77. Jan POLANC Lampre - Merida
SLO
01'35"
78. Gaetan BILLE Wanty - Groupe Gobert
BEL
01'37"
79. Nathan BROWN Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
USA
01'38"
80. Lukasz WISNIOWSKI Etixx - Quick Step
POL
01'39"
81. Tomasz MARCZYNSKI Lotto Soudal
POL
82. Natnael BERHANE Team Dimension Data
ERI
01'41"
83. Bart DE CLERCQ Lotto Soudal
BEL
01'42"
84. Sander ARMEE Lotto Soudal
BEL
01'47"
85. Kanstantsin SIUTSOU Team Dimension Data
BLR
01'48"
86. Alexey VERMEULEN Team Lotto NL - Jumbo
USA
87. Maxime BOUET Etixx - Quick Step
FRA
88. Marcel KITTEL Etixx - Quick Step
GER
01'49"
89. Bruno PIRES Team Roth
POR
90. Dimitri CLAEYS Wanty - Groupe Gobert
BEL
91. Davide FORMOLO Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
ITA
01'50"
92. Jarlinson PANTANO GOMEZ IAM Cycling
COL
93. Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN Team Dimension Data
ERI
94. Marco MARCATO Wanty - Groupe Gobert
ITA
01'52"
95. Julien BERNARD Trek - Segafredo
FRA
01'55"
96. William BONNET FDJ
FRA
01'58"
97. Gatis SMUKULIS Astana Pro Team
LAT
98. Oliver ZAUGG IAM Cycling
SUI
01'59"
99. Romain BARDET Ag2r La Mondiale
FRA
02'01"
100. Fabio SABATINI Etixx - Quick Step
ITA
101. Peter VELITS BMC Racing Team
SVK
02'02"
102. Louis MEINTJES Lampre - Merida
RSA
02'05"
103. Maxim BELKOV Team Katusha
RUS
02'06"
104. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
02'07"
105. Martin KOHLER Team Roth
SUI
02'09"
106. Guillaume MARTIN Wanty - Groupe Gobert
FRA
107. Mario Jorge FARIA DA COSTA Lampre - Merida
POR
02'10"
108. Mikael CHEREL Ag2r La Mondiale
FRA
02'15"
109. Andrea PASQUALON Team Roth
ITA
02'16"
110. Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team
ESP
02'18"
111. Jacobus VENTER Team Dimension Data
RSA
02'19"
112. Frederik VEUCHELEN Wanty - Groupe Gobert
BEL
113. Youcef REGUIGUI Team Dimension Data
ALG
02'20"
114. Tosh VAN DER SANDE Lotto Soudal
BEL
02'21"
115. Joseph Lloyd DOMBROWSKI Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
USA
02'24"
116. Michal KWIATKOWSKI Team Sky
POL
02'25"
117. Samuel DUMOULIN Ag2r La Mondiale
FRA
02'26"
118. Vicente REYNES MIMO IAM Cycling
ESP
02'27"
119. Davide MARTINELLI Etixx - Quick Step
ITA
02'29"
120. Tom STAMSNIJDER Team Giant - Alpecin
NED
121. Egor SILIN Team Katusha
RUS
02'31"
122. Valentin BAILLIFARD Team Roth
SUI
02'33"
123. Roland THALMANN Team Roth
SUI
124. Albert TIMMER Team Giant - Alpecin
NED
02'35"
125. Sergey LAGUTIN Team Katusha
UZB
02'36"
126. Diego ROSA Astana Pro Team
ITA
02'37"
127. Johannes FRÖHLINGER Team Giant - Alpecin
GER
02'41"
128. Alex PETERS Team Sky
GBR
02'42"
129. Rein TAARAMÄE Team Katusha
EST
02'46"
130. Cheng JI Team Giant - Alpecin
CHN
02'52"
131. Davide CIMOLAI Lampre - Merida
ITA
02'53"
132. Marco MINNAARD Wanty - Groupe Gobert
NED
02'55"
133. Matthias KRIZEK Team Roth
AUT
03'00"
134. Nico BRÜNGGER Team Roth
SUI
03'02"
135. Winner ANACONA GOMEZ Movistar Team
COL
03'05"
136. Ivan ROVNY Tinkoff
RUS
03'06"
137. Martin VELITS Etixx - Quick Step
SVK
138. Niccolo BONIFAZIO Trek - Segafredo
ITA
03'08"
139. Dennis VAN WINDEN Team Lotto NL - Jumbo
NED
140. Matteo BONO Lampre - Merida
ITA
03'13"
141. Dylan PAGE Team Roth
SUI
03'14"
142. Ben SWIFT Team Sky
GBR
03'15"
143. Kristian SBARAGLI Team Dimension Data
ITA
144. Fumiyuki BEPPU Trek - Segafredo
JPN
03'16"
145. Antonio PEDRERO LOPEZ Movistar Team
ESP
03'29"
146. Marcel WYSS IAM Cycling
SUI
03'31"
147. Jim SONGEZO Team Dimension Data
RSA
03'43"
148. Luis León SANCHEZ GIL Astana Pro Team
ESP
03'44"
149. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Tinkoff
ESP
03'48"