Tour de Suisse - 2016

80th edition

General classification

11 June 2016 - 19 June 2016

Rider Team Time
1.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team 30h55'58"
2.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 12"
3.
Warren BARGUIL
Team Giant - Alpecin 18"
4.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
IAM Cycling 42"
5.
Andrew TALANSKY
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 01'04"
6.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team 01'26"
7.
Rui Alberto Faria da COSTA
Lampre - Merida 02'09"
8.
Wilco KELDERMAN
Team Lotto NL - Jumbo 02'38"
9.
Simon ŠPILAK
Team Katusha 02'48"
10.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha 05'08"
11.
Victor DE LA PARTE
CCC Sprandi Polkowice 06'38"
12.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 07'04"
13.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team 09'13"
14.
Paweł CIEŚLIK
Verva Activejet Pro Cycling Team 09'43"
15.
Jan POLANC
Lampre - Merida 10'21"
16.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 11'52"
17.
Geraint THOMAS
Team Sky 12'31"
18.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data 12'56"
19.
Fränk SCHLECK
Trek - Segafredo 17'08"
20.
Jordi SIMON CASULLERAS
Verva Activejet Pro Cycling Team 20'05"
21.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 22'10"
22.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 23'56"
23.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 24'29"
24.
Martin ELMIGER
IAM Cycling 27'05"
25.
Kenny ELISSONDE
FDJ 29'01"
26.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 29'16"
27.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team 29'23"
28.
Felix GROßSCHARTNER
CCC Sprandi Polkowice 29'27"
29.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 30'34"
30.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 32'05"
31.
Matvey MAMYKIN
Team Katusha 33'30"
32.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 33'53"
33.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step 34'24"
34.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky 36'54"
35.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 37'41"
36.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha 39'23"
37.
Ian BOSWELL
Team Sky 39'53"
38.
Sam OOMEN
Team Giant - Alpecin 40'47"
39.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 42'51"
40.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team 43'20"
41.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team 44'29"
42.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 44'58"
43.
Marcel WYSS
IAM Cycling 47'44"
44.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice 48'32"
45.
Laurent PICHON
FDJ 49'37"
46.
Riccardo ZOIDL
Trek - Segafredo 50'17"
47.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo 51'32"
48.
Christopher JUUL JENSEN
Orica - Bikeexchange 51'54"
49.
Odd Christian EIKING
FDJ 52'50"
50.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice 52'57"
51.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team 54'24"
52.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha 54'47"
53.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice 55'17"
54.
Huub DUYN
Roompot - Oranje Peloton 55'25"
55.
Cédric PINEAU
FDJ 55'35"
56.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale 55'56"
57.
Antwan TOLHOEK
Roompot - Oranje Peloton 57'07"
58.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida 57'10"
59.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 57'16"
60.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 57'21"
61.
Jonas KOCH
Verva Activejet Pro Cycling Team 58'52"
62.
Pieter WEENING
Roompot - Oranje Peloton 59'04"
63.
Christian KNEES
Team Sky 59'14"
64.
Michał GOŁAŚ
Team Sky 59'41"
65.
Ruben ZEPUNTKE
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 1h00'53"
66.
Dmitriy KOZONTCHUK
Team Katusha 1h02'10"
67.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Oranje Peloton 1h02'16"
68.
Sindre Skjøstad SKJØSTAD LUNKE
Team Giant - Alpecin 1h02'58"
69.
Sven Erik BYSTRØM
Team Katusha 1h03'24"
70.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Etixx - Quick Step 1h03'25"
71.
Michael ALBASINI
Orica - Bikeexchange 1h03'49"
72.
Laurens TEN DAM
Team Giant - Alpecin 1h03'56"
73.
Andrea PASQUALON
Team Roth 1h04'26"
74.
Kristijan KOREN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 1h04'48"
75.
Reto HOLLENSTEIN
IAM Cycling 1h05'03"
76.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 1h05'14"
77.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step 1h05'19"
78.
Nico BRÜNGGER
Team Roth 1h06'12"
79.
Adam STACHOWIAK
Verva Activejet Pro Cycling Team 1h07'28"
80.
Bruno PIRES
Team Roth 1h07'51"
81.
Zdenek ŠTYBAR
Etixx - Quick Step 1h07'56"
82.
Kevin REZA
FDJ 1h07'58"
83.
Yukiya ARASHIRO
Lampre - Merida 1h08'50"
84.
Matthias KRIZEK
Team Roth 1h10'09"
85.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo 1h10'42"
86.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 1h11'04"
87.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step 1h11'18"
88.
Luke DURBRIDGE
Orica - Bikeexchange 1h12'01"
89.
Matthias BRÄNDLE
IAM Cycling 1h12'40"
90.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale 1h12'48"
91.
Oliver ZAUGG
IAM Cycling 1h13'35"
92.
Toms SKUJIŅŠ
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 1h13'51"
93.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 1h14'30"
94.
Matti BRESCHEL
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 1h15'10"
95.
Jirí POLNICKÝ
Verva Activejet Pro Cycling Team 1h17'04"
96.
Michel KREDER
Roompot - Oranje Peloton 1h18'20"
97.
Sam BEWLEY
Orica - Bikeexchange 1h18'29"
98.
Tom VAN ASBROECK
Team Lotto NL - Jumbo 1h18'30"
99.
Michał PODLASKI
Verva Activejet Pro Cycling Team 1h18'37"
100.
Magnus CORT NIELSEN
Orica - Bikeexchange 1h19'41"
101.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice 1h19'45"
102.
Gregory RAST
Trek - Segafredo 1h20'08"
103.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Lampre - Merida 1h20'46"
104.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin 1h20'59"
105.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team 1h22'00"
106.
Fernando GAVIRIA RENDON
Etixx - Quick Step 1h26'51"
107.
Martin KOHLER
Team Roth 1h27'40"
108.
Jesse SERGENT
Ag2r La Mondiale 1h27'48"
109.
Evgeni PETROV
Tinkoff 1h27'56"
110.
Twan CASTELIJNS
Team Lotto NL - Jumbo 1h28'02"
111.
Peter SAGAN
Tinkoff 1h29'47"
112.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team 1h30'18"
113.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale 1h31'26"
114.
Adrien NIYONSHUTI
Team Dimension Data 1h31'57"
115.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice 1h32'28"
116.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 1h32'31"
117.
Valentin BAILLIFARD
Team Roth 1h32'47"
118.
Gatis SMUKULIS
Astana Pro Team 1h33'19"
119.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice 1h33'22"
120.
Juraj SAGAN
Tinkoff 1h33'30"
121.
Stijn DEVOLDER
Trek - Segafredo 1h34'09"
122.
Colin STÜSSI
Team Roth 1h36'45"
123.
Matteo BONO
Lampre - Merida 1h40'03"
124.
Tyler FARRAR
Team Dimension Data 1h40'08"
125.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida 1h43'19"
126.
Lukas JAUN
Team Roth 1h47'47"