GT

Giro d'Italia 2016  |  Stage 13. Palmanova - Cividale del Friuli   

99th edition

161 km, 20 May 2016

Rider Team Time
1.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky 4h31'49"
2.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 43"
3.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 01'17"
4.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
5.
Rafał MAJKA
Tinkoff
6.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
7.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
8.
Rigoberto URÁN URÁN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
9.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
10.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
11.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
12.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo
13.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - Bikeexchange
14.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
15.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
16.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
17.
Bob JUNGELS
Etixx - Quick Step 02'07"
18.
Moreno MOSER
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
19.
Davide FORMOLO
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
20.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
21.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
22.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team
23.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
24.
Ryder HESJEDAL
Trek - Segafredo 02'33"
25.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
26.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Dimension Data 02'46"
27.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 04'14"
28.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
29.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
30.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
31.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Team Dimension Data 05'00"
32.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
33.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
34.
Manuele BOARO
Tinkoff 07'40"
35.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
36.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team 10'09"
37.
Valerio CONTI
Lampre - Merida
38.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
39.
Georg PREIDLER
Team Giant - Alpecin
40.
Nicolas ROCHE
Team Sky
41.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 12'54"
42.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 13'06"
43.
Riccardo ZOIDL
Trek - Segafredo 13'27"
44.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Southeast 13'29"
45.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Team Dimension Data 13'46"
46.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
47.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Tinkoff
48.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
49.
Egor SILIN
Team Katusha
50.
Ivan ROVNY
Tinkoff
51.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
52.
Damien HOWSON
Orica - Bikeexchange 18'36"
53.
Grega BOLE
Nippo - Vini Fantini
54.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
55.
Nathan BROWN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
56.
Ilia KOSHEVOY
Lampre - Merida
57.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data
58.
Rein TAARAMÄE
Team Katusha
59.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale 21'42"
60.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
61.
Sean DE BIE
Lotto - Soudal
62.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Orica - Bikeexchange
63.
Julen AMEZQUETA MORENO
Wilier Triestina - Southeast
64.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Wilier Triestina - Southeast
65.
Manuel SENNI
BMC Racing Team
66.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
67.
Alexandr KOLOBNEV
Gazprom - Rusvelo
68.
Alberto BETTIOL
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
69.
Manuele MORI
Lampre - Merida
70.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Orica - Bikeexchange
71.
Matej MOHORIČ
Lampre - Merida
72.
Simone PETILLI
Lampre - Merida
73.
Christian KNEES
Team Sky
74.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky
75.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
76.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
77.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
78.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo
79.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
80.
Eros CAPECCHI
Astana Pro Team
81.
Simon CLARKE
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
82.
Pieter SERRY
Etixx - Quick Step
83.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo 25'21"
84.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
85.
Twan CASTELIJNS
Team Lotto NL - Jumbo
86.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
87.
Paweł POLJAŃSKI
Tinkoff
88.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
89.
Maxim BELKOV
Team Katusha
90.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team
91.
Rubén PLAZA MOLINA
Orica - Bikeexchange
92.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team
93.
Evgeni PETROV
Tinkoff
94.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
95.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida 27'06"
96.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Southeast 32'43"
97.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
98.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo
99.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
100.
Luka MEZGEC
Orica - Bikeexchange
101.
Matteo TOSATTO
Tinkoff
102.
Manuel BELLETTI
Wilier Triestina - Southeast
103.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Southeast
104.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
105.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Wilier Triestina - Southeast
106.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
107.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
108.
Andrey SOLOMENNIKOV
Gazprom - Rusvelo
109.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
110.
Pim LIGTHART
Lotto - Soudal
111.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
112.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
113.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
114.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
115.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
116.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
117.
Mickaël DELAGE
FDJ
118.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
119.
Olivier LE GAC
FDJ
120.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
121.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin
122.
Marcel WYSS
IAM Cycling
123.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
124.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
125.
Gianfranco ZILIOLI
Nippo - Vini Fantini
126.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
127.
Anton VOROBYEV
Team Katusha
128.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha
129.
Genki YAMAMOTO
Nippo - Vini Fantini
130.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
131.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
132.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
133.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
134.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
135.
Pavel BRUTT
Tinkoff
136.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
137.
Jay MCCARTHY
Tinkoff
138.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Etixx - Quick Step
139.
Arnaud DÉMARE
FDJ
140.
Ignatas KONOVALOVAS
FDJ
141.
Matteo TRENTIN
Etixx - Quick Step
142.
Alexander SEROV
Gazprom - Rusvelo
143.
Kristian SBARAGLI
Team Dimension Data
144.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
145.
Songezo JIM
Team Dimension Data
146.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
147.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
148.
Philip DEIGNAN
Team Sky
149.
Artem OVECHKIN
Gazprom - Rusvelo
150.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
151.
Jack BOBRIDGE
Trek - Segafredo
152.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
153.
Leigh HOWARD
IAM Cycling
154.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
155.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
156.
Daniel OSS
BMC Racing Team
157.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
158.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
159.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
160.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
161.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
162.
Sam BEWLEY
Orica - Bikeexchange
163.
Svein TUFT
Orica - Bikeexchange
164.
Ian BOSWELL
Team Sky
165.
Vegard Stake LAENGEN
IAM Cycling
166.
Alexander PORSEV
Team Katusha
167.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
168.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
169.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
170.
Michael HEPBURN
Orica - Bikeexchange
171.
Matthias BRÄNDLE
IAM Cycling 35'12"
172.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Southeast
173.
Roger KLUGE
IAM Cycling
174.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin

Stage information

Start, finish: Stage 13. Palmanova - Cividale del Friuli

Race Type: Mountain stage

Distance: 161 km

Date: 20 May 2016