Giro d'Italia - 2016

Stage 21. Cuneo - Torino (163 km) - 29/05

Rider Team Country Time
1. Nikias ARNDT Team Giant - Alpecin
GER
3h48'18"
2. Matteo TRENTIN Etixx - Quick Step
ITA
3. Sacha MODOLO Lampre - Merida
ITA
4. Alexander PORSEV Team Katusha
RUS
5. Sean DE BIE Lotto Soudal
BEL
6. Ivan SAVITSKY Gazprom - Rusvelo
RUS
7. Rick ZABEL BMC Racing Team
GER
8. Eduard Michael GROSU Nippo - Vini Fantini
ROU
9. Jay MCCARTHY Tinkoff
AUS
10. Alberto BETTIOL Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
ITA
11. Matteo BUSATO Wilier Triestina - Southeast
ITA
12. Giacomo NIZZOLO Trek - Segafredo
ITA
13. Bob JUNGELS Etixx - Quick Step
LUX
14. Arnaud COURTEILLE FDJ
FRA
15. Jacobus VENTER Team Dimension Data
RSA
16. Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team
ESP
17. Tim WELLENS Lotto Soudal
BEL
18. David LOPEZ GARCIA Team Sky
ESP
19. Moreno MOSER Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
ITA
20. Tanel KANGERT Astana Pro Team
EST
21. Vyacheslav KUZNETSOV Team Katusha
RUS
22. Rafal MAJKA Tinkoff
POL
23. Tobias LUDVIGSSON Team Giant - Alpecin
SWE
24. Eugenio ALAFACI Trek - Segafredo
ITA
25. Roberto FERRARI Lampre - Merida
ITA
26. Jos VAN EMDEN Team Lotto NL - Jumbo
NED
27. Sebastian HENAO GOMEZ Team Sky
COL
28. Grega BOLE Nippo - Vini Fantini
SLO
29. Vincenzo NIBALI Astana Pro Team
ITA
30. Andrey ZEITS Astana Pro Team
KAZ
31. Michele SCARPONI Astana Pro Team
ITA
32. Filippo POZZATO Wilier Triestina - Southeast
ITA
33. Alejandro VALVERDE BELMONTE Movistar Team
ESP
34. Pavel KOCHETKOV Team Katusha
RUS
35. Mirco MAESTRI Bardiani CSF
ITA
36. Kanstantsin SIUTSOU Team Dimension Data
BLR
37. Mickael DELAGE FDJ
FRA
38. Olivier LE GAC FDJ
FRA
39. Pim LIGTHART Lotto Soudal
NED
40. Stefan KÜNG BMC Racing Team
SUI
41. Joey ROSSKOPF BMC Racing Team
USA
42. Roger KLUGE IAM Cycling
GER
43. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
44. Nicolas ROCHE Team Sky
IRL
45. Simon CLARKE Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
AUS
46. Kristian SBARAGLI Team Dimension Data
ITA
47. Ramunas NAVARDAUSKAS Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
LTU
48. Matteo MONTAGUTI Ag2r La Mondiale
ITA
49. Pavel BRUTT Tinkoff
RUS
50. Heinrich HAUSSLER IAM Cycling
AUS
51. Manuel QUINZIATO BMC Racing Team
ITA
52. Maarten TJALLINGII Team Lotto NL - Jumbo
NED
53. Alessandro DE MARCHI BMC Racing Team
ITA
54. Manuele BOARO Tinkoff
ITA
55. Matej MOHORIC Lampre - Merida
SLO
56. Paolo SIMION Bardiani CSF
ITA
57. Francesco Manuel BONGIORNO Bardiani CSF
ITA
58. Stefano PIRAZZI Bardiani CSF
ITA
59. Eros CAPECCHI Astana Pro Team
ITA
60. Jose HERRADA LOPEZ Movistar Team
ESP
61. Alexandr KOLOBNEV Gazprom - Rusvelo
RUS
62. Biel KADRI Ag2r La Mondiale
FRA
63. Alexander FOLIFOROV Gazprom - Rusvelo
RUS
64. Alessandro BISOLTI Nippo - Vini Fantini
ITA
65. Riccardo STACCHIOTTI Nippo - Vini Fantini
ITA
66. Manuel SENNI BMC Racing Team
ITA
67. Riccardo ZOIDL Trek - Segafredo
AUT
68. Jack BOBRIDGE Trek - Segafredo
AUS
69. Chad HAGA Team Giant - Alpecin
USA
70. Nicola BOEM Bardiani CSF
ITA
71. Jay Robert THOMSON Team Dimension Data
RSA
72. Genki YAMAMOTO Nippo - Vini Fantini
JPN
73. Maxim BELKOV Team Katusha
RUS
74. Artem OVECHKIN Gazprom - Rusvelo
RUS
75. Cheng JI Team Giant - Alpecin
CHN
76. Simone ANDREETTA Bardiani CSF
ITA
77. Davide FORMOLO Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
ITA
78. Christian KNEES Team Sky
GER
79. Davide MALACARNE Astana Pro Team
ITA
80. Ruben PLAZA MOLINA Orica - Bikeexchange
ESP
81. Damien HOWSON Orica - Bikeexchange
AUS
82. Michael HEPBURN Orica - Bikeexchange
AUS
83. Amets TXURRUKA ANSOLA Orica - Bikeexchange
ESP
84. Jhoan Esteban CHAVES RUBIO Orica - Bikeexchange
COL
85. Svein TUFT Orica - Bikeexchange
CAN
86. Rigoberto URAN URAN Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
COL
87. Alexander SEROV Gazprom - Rusvelo
RUS
88. Pieter SERRY Etixx - Quick Step
BEL
89. Nathan BROWN Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
USA
90. Ian BOSWELL Team Sky
USA
91. Joseph Lloyd DOMBROWSKI Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
USA
92. Georg PREIDLER Team Giant - Alpecin
AUT
93. Gianluca BRAMBILLA Etixx - Quick Step
ITA
94. Sonny COLBRELLI Bardiani CSF
ITA
95. Manuele MORI Lampre - Merida
ITA
96. Diego ULISSI Lampre - Merida
ITA
97. Murilo Antonio FISCHER FDJ
BRA
98. Laurent DIDIER Trek - Segafredo
LUX
99. Daniel OSS BMC Racing Team
ITA
100. Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO BMC Racing Team
COL
101. Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN Team Dimension Data
ERI
102. Sergey FIRSANOV Gazprom - Rusvelo
RUS
103. Andrey SOLOMENNIKOV Gazprom - Rusvelo
RUS
104. Bakhtiyar KOZHATAYEV Astana Pro Team
KAZ
105. Pawel POLJANSKI Tinkoff
POL
106. Matteo TOSATTO Tinkoff
ITA
107. Damiano CUNEGO Nippo - Vini Fantini
ITA
108. Ignatas KONOVALOVAS FDJ
LTU
109. Stefan DENIFL IAM Cycling
AUT
110. Guillaume BONNAFOND Ag2r La Mondiale
FRA
111. Igor ANTON HERNANDEZ Team Dimension Data
ESP
112. Tom STAMSNIJDER Team Giant - Alpecin
NED
113. Albert TIMMER Team Giant - Alpecin
NED
114. Marco COLEDAN Trek - Segafredo
ITA
115. Steven KRUIJSWIJK Team Lotto NL - Jumbo
NED
116. Martijn KEIZER Team Lotto NL - Jumbo
NED
117. Twan CASTELIJNS Team Lotto NL - Jumbo
NED
118. Primož ROGLIČ Team Lotto NL - Jumbo
SLO
119. Bram TANKINK Team Lotto NL - Jumbo
NED
120. Eugert ZHUPA Wilier Triestina - Southeast
ALB
121. Jakob FUGLSANG Astana Pro Team
DEN
122. Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA Wilier Triestina - Southeast
COL
123. Giovanni VISCONTI Movistar Team
ITA
124. Valerio CONTI Lampre - Merida
ITA
125. Simone PETILLI Lampre - Merida
ITA
126. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Tinkoff
ESP
127. Evgeni PETROV Tinkoff
RUS
128. Ivan ROVNY Tinkoff
RUS
129. Cristian RODRIGUEZ MARTIN Wilier Triestina - Southeast
ESP
130. Rory SUTHERLAND Movistar Team
AUS
131. Axel DOMONT Ag2r La Mondiale
FRA
132. Hugo HOULE Ag2r La Mondiale
CAN
133. Carlos VERONA QUINTANILLA Orica - Bikeexchange
ESP
134. Lukasz WISNIOWSKI Etixx - Quick Step
POL
135. Gianfranco ZILIOLI Nippo - Vini Fantini
ITA
136. Anton VOROBYEV Team Katusha
RUS
137. Andre Fernando S. Martins CARDOSO Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
POR
138. Marcel WYSS IAM Cycling
SUI
139. Vegard Stake LAENGEN IAM Cycling
NOR
140. Jelle VANENDERT Lotto Soudal
BEL
141. Benoit VAUGRENARD FDJ
FRA
142. Adam HANSEN Lotto Soudal
AUS
143. Maxime MONFORT Lotto Soudal
BEL
144. Julen AMEZQUETA MORENO Wilier Triestina - Southeast
ESP
145. Mikel NIEVE ITURALDE Team Sky
ESP
146. Egor SILIN Team Katusha
RUS
147. Jim SONGEZO Team Dimension Data
RSA
148. Rein TAARAMÄE Team Katusha
EST
149. Enrico BATTAGLIN Team Lotto NL - Jumbo
ITA
150. Domenico POZZOVIVO Ag2r La Mondiale
ITA
151. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
152. Ilia KOSHEVOY Lampre - Merida
BLR
153. Sam BEWLEY Orica - Bikeexchange
NZL
154. Aleksey RYBALKIN Gazprom - Rusvelo
RUS
155. Johann VAN ZYL Team Dimension Data
RSA
156. Jasha SÜTTERLIN Movistar Team
GER